Kolejne kluby zamieszane w korupcję?

Mecze Cracovii, Zagłębia Lubin i Pogoni Szczecin w drugoligowym sezonie 2003/04 - to nowy wątek śledztwa wrocławskiej Prokuratury Okręgowej. Policja zatrzymała wczoraj Jacka P., byłego sędziego i obserwatora PZPN z Krakowa.

Jacka P. przewieziono do Wrocławia, gdzie został przesłuchany. P. to były międzynarodowy arbiter liniowy, sędziował m.in. trzy spotkania podczas mundialu w 1998 r. Przez wiele lat był policjantem, później założył firmę ochroniarską Hektor, która zabezpieczała mecze Wisły Kraków i Cracovii. Równocześnie był obserwatorem z ramienia PZPN. - Zatrzymanemu zostanie postawionych kilka zarzutów, oczywiście wszystkie dotyczą korupcji. Dla dobra śledztwa niczego więcej nie mogę ujawnić - podkreśla Leszek Karpina, rzecznik wrocławskiej prokuratury.

Według nieoficjalnych informacji zatrzymanie Jacka P. może mieć związek z kolejnym wątkiem śledztwa dotyczącym drugoligowych spotkań Cracovii, Zagłębia i Pogoni. Wszystkie te zespoły wywalczyły w sezonie 2003/04 awans do ekstraklasy. Karpina mówi wymijająco: - W naszym śledztwie przewija się większość drużyn I i II ligi. Choć są też takie, którymi się nie interesujemy. Ale jest ich niewiele.

- P. to szara eminencja środowiska. Uważany był za osobę, która lobbuje za Cracovią - mówi anonimowo jeden z pierwszoligowych sędziów. Z kolei wątek Zagłębia pojawił się już we wcześniejszym śledztwie wrocławskiej Prokuratury Rejonowej Psie Pole. Chodziło o ustawianie drugoligowych meczów m.in. przez piłkarzy Polaru Wrocław i właśnie Zagłębia. Od ponad roku przed sądem toczy się proces, w którym oskarżonych jest czterech zawodników, w tym były napastnik z Lubina Zbigniew M.

Z naszych informacji wynika również, że Jacek P. nakłaniał sędziego Janusza O. do sprzyjania Podbeskidziu Bielsko-Biała w pojedynku przeciwko Górnikowi Polkowice w maju 2005 r. Broniące się przed degradacją Podbeskidzie wygrało 2:1, strzelając zwycięską bramkę po kontrowersyjnym karnym. Dla Janusza O. było to ostatnie spotkanie w karierze.

Przypomnijmy, że prokuratura przekazała wcześniej Wydziałowi Dyscypliny PZPN materiały ze śledztwa obciążające Arkę Gdynia, Górnika Łęczna, Zawiszę Bydgoszcz, Podbeskidzie, Górnika Polkowice i KSZO Ostrowiec. Czy WD otrzyma wkrótce dowody na korupcję innych klubów? - Nie potwierdzam, ale i nie zaprzeczam - mówi wiceszef WD Robert Zawłocki.