Lód jest, polscy bojerowcy ruszają na zawody

Nareszcie! - mówią z ulgą bojerowcy, którzy po prawie trzech miesiącach posuchy wystartują w najważniejszych zawodach w tym roku

Zawodnicy z całego kraju nie mogą zaliczyć bieżącego sezonu do udanych. Wszystko za sprawą warunków pogodowych (jest zbyt ciepło), które nie sprzyjają uprawianiu tej dyscypliny sportu. Z tego powodu odwołano aż dziewięć imprez o różnej randze.

Pierwszymi zawodami będą rozpoczynające się w czwartek mistrzostwa świata i Europy juniorów oraz najmłodszych bojerowców startujących w klasie Ice Optimist. Na Litwie wystartuje około 60 Polaków, w tym 30 reprezentantów z Warmii i Mazur, jednak lista startowa może się jeszcze nieco zmienić.

- Kiedy przyjechaliśmy na Litwę, zastaliśmy bardzo dobre warunki do latania - mówi Andrzej Michalczyk, sekretarz Polskiej Floty DN. - Niestety, później spadło trochę mokrego śniegu i na jeziorze zrobiła się podwójna warstwa lodu. Dzisiaj nie ćwiczyliśmy [rozmowa przeprowadzona wczoraj - red.] i chyba nie potrenujemy już do zawodów, bo nie chcemy zepsuć nawierzchni.

Na dobre pozycje liczą Patryk Piasecki (Baza Mrągowo), złoty medalista ubiegłorocznych mistrzostw w klasyfikacji juniorów, oraz Kacper Olszewski, który zajął drugie miejsce w kategorii Ice Optimist (pierwszy był Aleksander Matysiak z Warszawy). W 2006 roku w estońskim Parnau wśród dziewcząt najszybsza była Sara Piasecka, młodsza siostra Patryka.

Młodzi bojerowcy będą rywalizowali do soboty, natomiast o startach w mistrzostwach świata, które odbędą się od 17 do 24 lutego w USA, myślą już seniorzy. Jednym z nich jest olsztynianin Michał Burczyński (AZS UWM), broniący złotego medalu z ubiegłego roku.

- Kontaktowałem się z kolegami z USA, którzy potwierdzili, że pogoda jest tam znakomita - mówi Burczyński, który z bratem Pawłem wczoraj poleciał do Ameryki. - Wcześniej nie miałem gdzie trenować, dlatego zdecydowałem, że do rywalizacji przygotuję się na miejscu. Najbliższe dni będą bardzo pracowite, ale zamierzam trochę odpocząć na trzy dni przed rozpoczęciem zawodów. Żeby myśleć o powtórzeniu sukcesu, muszę wyjść na lód na świeżości. Mistrzostwa organizowane są niedaleko Detroit, ale jak to u nas bywa, może okazać się, że w ostatniej chwili przeniesiemy się w inne miejsce.

Seniorzy w połowie marca (11-17) wezmą udział w mistrzostwach Europy, które odbędą się na jednym akwenów w Szwecji. Dwukrotnym mistrzem Starego Kontynentu (2004, 2005) jest Michał Burczyński.

Zawody do rozegrania

- 8-11 lutego - mistrzostwa świata i Europy (Litwa, IO, j mł.)

- 17-24 luty - mistrzostwa świata (USA - s)

- 17-18 luty - mistrzostwa Polski juniorów (najlepszy lód - s)

- 22-23 luty - mistrzostwa Polski Ice Optimist (najlepszy lód - IO)

- 24-25 luty - Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (Mazury - IO, j mł., j)

- 24-25 luty - Memoriał Stanisława Turkettiego (Zegrze - s)

- 3-4 marca - Memoriał Henryka Aniołkowskiego (Mazury - IO, j mł., j, s)

- 11-17 marca - mistrzostwa Europy (Szwecja - s)

- 17-18 marca - Puchar Giżycka (Giżycko - IO, j mł., j, s)

- 24-25 marca - Puchar Mazur (Mazury - IO, j mł., j, s)

* s - seniorzy; j - juniorzy; j mł. - juniorzy młodsi; IO - Ice Optimist.