David Beckham - najbogatszy piłkarz w historii świata!

Rekordowy kontrakt piłkarski! David Beckham odchodzi w sierpniu z Realu Madryt do Los Angeles Galaxy, gdzie będzie zarabiał milion dolarów na tydzień. Na takie zarobki nie mogą liczyć nawet największe gwiazdy koszykarskiej NBA czy baseballowej MLB.

Wideo: Beckham zarobi milion tygodniowo

 

Po rozmowach z rodziną postanowiłem nie przedłużać kontraktu z Realem - oświadczył w czwartek 32-letni Anglik i oznajmił, że uzgodnił warunki pięcioletniej umowy z LA Galaxy , klubem występującym w amerykańskiej Major League Soccer. - Grałem w dwóch największych klubach świata [Real i Manchester Utd], a teraz odchodzę, by rozkochać w futbolu Amerykę - stwierdził Beckham. - To wielka chwila nie tylko dla zespołu, ale też dla całej piłki w USA - podkreślił Alexi Lalas, prezes klubu z Kalifornii i były reprezentant amerykańskiej reprezentacji.

Real nie zarobi na przejściu Beckhama ani centa, bo piłkarz odejdzie latem jako wolny zawodnik. Anglik przez najbliższe pięć lat będzie dostawał 250 mln dol. (rocznie 50 mln, tygodniowo - prawie milion). Na rekordowe zarobki złożą się: pensja od LA Galaxy, udział w zyskach klubu, udział w dochodach ze sprzedaży produktów z wizerunkiem piłkarza i kontrakty reklamowe. Mimo słabszej gry w ostatnich miesiącach wartość marketingowa Beckhama nie spadła. Głównie dlatego, że traktowany jest on bardziej jako gwiazda popkultury niż piłkarz. Gdyby Anglik został w Europie, nigdy nie miałby szans na takie pieniądze. W sumie aż 80 proc. Beckham zarobi poza boiskiem. Ale i tak stanie się najlepiej zarabiającym piłkarzem świata. Do tej pory rekordzistą był Ronaldinho, który w Barcelonie dostaje 11 mln dol. pensji, a do tego inkasuje 18 mln dol. na kontraktach sponsorskich i reklamowych - w sumie 29 mln dol. Beckham dostanie teraz rocznie o 21 mln dol. więcej niż Brazylijczyk!

Zarobki Beckhama są kosmiczne nawet na warunki amerykańskie. Baseballista New York Yankees Alex Rodriguez dostaje rocznie ok. 27 mln dol., a Shaquille O'Neal ma 34 mln dol. (uwzględniając sponsoring). Beckham przegra jednak wyraźnie z najbogatszym golfistą Tigerem Woodsem . - Pieniądze nie są dla mnie najważniejsze. Chcę z Galaxy odnieść sukces sportowy - stwierdził Beckham.

Władze ligi MLS specjalnie dla niego zmieniły zasady limitu wynagrodzeń (salary cap). Suma pensji piłkarzy w klubie nie może być większa niż 2 mln dol. rocznie, ale na mocy "prawa Beckhama" każdy zespół może zatrudnić jednego zawodnika, którego zarobki nie są wliczane do tej puli.

Na jakiej zasadzie ta transakcja opłaci się LA Galaxy? Klub będzie miał prawa do sprzedaży koszulek i gadżetów z wizerunkiem piłkarza. Trzy lata temu tylko w dniu, w którym Beckham podpisywał kontrakt z Realem Madryt, "Królewscy" zarobili 624 tys. euro na sprzedaży jego koszulek.

- To największy zawodnik, jaki zagra w MLS od czasu jej powołania, czyli od 1996 r. Poza tym to najbardziej znany piłkarz świata - powiedział nowy kolega Anglika z LA Galaxy Landon Donovan. Beckham od dawna mówił, że chciałby zakończyć karierę w USA. Kilka miesięcy temu założył w Los Angeles akademię piłkarską.

W 2003 r. Real zapłacił Manchesterowi United za Beckhama 25 mln funtów. Anglik nie zdobył jednak w Madrycie ani jednego trofeum, a w tym sezonie po przyjściu trenera Fabio Capello stracił miejsce w składzie. Wielkie sukcesy odnosił tak naprawdę tylko z Manchesterem, z którym zdobył sześć tytułów mistrza Anglii, a w 1999 r. wygrał Ligę Mistrzów. Był też gwiazdą reprezentacji kraju, w barwach której rozegrał 94 spotkania, zdobywając 17 goli. Jednak po mundialu w Niemczech nowy szkoleniowiec Anglików Steve McClaren zrezygnował z Beckhama.

Podobno o przeprowadzce za ocean zadecydowała przede wszystkim żona piłkarza Victoria, była gwiazda muzyki pop, która w Hollywood ma mnóstwo znajomych, a ostatnio zamarzyła o karierze aktorskiej. Brytyjska prasa twierdzi, że Victoria wybrała już nawet dom, w którym jej rodzina zamieszka od lata.

David Beckham

Kariera

 

Manchester United - podpisał kontrakt w 1992 r. w wieku 17 lat.

 

Sukcesy:

 

Zwycięstwo w Lidze Mistrzów: 1999

 

Mistrzostwo Anglii: 1995, 1996, 1997, 1999, 2000, 2001, 2003

 

Real Madryt - został kupiony za 35 mln dolarów

 

Sukcesy

 

Żadnych

 

Los Angeles Galaxy przechodzi za darmo od 1 lipca 2007 r. Podpisał pięcioletni kontrakt.

 

Reprezentacja Anglii

 

94 mecze - debiut we wrześniu 1997 r. w meczu przeciwko Mołdawii

 

Pierwszy piłkarz, który strzelił dla Anglii gole w trzech kolejnych mundialach: we Francji (1998), Japonii i Korei Płd. (2002) i Niemczech (2006).

 

Kapitan Anglii od 2000 r. Zrezygnował w 2006 r. po mudnialu. Od mistrzostw świata w Niemczech nie został powołany do kadry.

 

Kontrakty reklamowe:

 

Adidas (160,8 mln dol.), Gillette, Motorola, Pepsi, Vodafone, Siemens, Marks & Spencer, Brylcreem, Police, Coty.

Beckham - gwiazda pop-kultury na zdjęciach

Po przejściu do Realu. Za kochają Beckhama mężczyźni, a za co kobiety

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.