Jadar Sport Radom

Po czterech latach gry w niższej lidze za sprawą awansu drużyny Jadaru siatkarska ekstraklasa znów wróciła do Radomia

Jadar jest kontynuatorem siatkarskich tradycji Czarnych Radom, klubu, który do momentu spadku z ekstraklasy szczycił się mianem najdłużej grającej drużyny w ekstraklasie (18 sezonów z rzędu). Po awansie radomianie znów należą do elity, ale wciąż pracują nad wizerunkiem. Prezes Tadeusz Kupidura uważa, że podobnie jak w biznesie, tak i w tej materii potrzebny jest czas. - Stworzyliśmy w Radomiu nową jakość. Cieszymy się z gry wśród najlepszych, ale wiemy doskonale, że dziś naszymi rywalami są zespoły silniejsze kadrowo i organizacyjnie. Naszym celem będzie utrzymanie. Zrobimy wszystko by dopiąć swego - przekonywał "Gazetę".

Z budżetem prawie 2,5 mln złotych radomski klub plasuje się w środku stawki. Po awansie, w zespole zaszły istotne zmiany kadrowe. Działacze od początku przekonywali, że ich jakość będzie uzależniona od wysokości budżetu. Czy zatem uzupełnienia były na tyle konstruktywne by spokojnie myśleć o obronie ligowego bytu? Zdania w tej kwestii są podzielone, ale wśród kibiców przeważa mimo wszystko optymizm.

Drużyna Jadaru prowadzona przez nowego trenera, 36-letniego Dariusz Luksa w okresie przygotowań rozegrała prawie 40 spotkań kontrolnych, uczestniczyła w trzech obozach kondycyjnych, spędzając mnóstwo czasu w siłowni i hali. Luks podobnie jak inni trenerzy miał problemy kadrowe, ale większość z nich wynikała głównie z licznych kontuzji. Trzon drużyny stanowią doskonale znani na parkietach ekstraklasy m.in. Marcin Kocik, Arkadiusz Terlecki i Marcin Owczarski. Podstawowy skład uzupełniają obcokrajowcy: dwóch Czechów Tomas Malcik (rozgrywający) i Premysl Obdrzalek (libero, reprezentant kraju na MŚ w Japonii). Kibice bardzo liczą na Kanadyjczyka Dallasa Sonniasa. Reprezentacyjny atakujący był również uczestnikiem MŚ, a do Radomia przyjechał zaledwie cztery dni przed sezonem. Zastąpił on kontuzjowanego Krzysztofa Niedzielę.

Beniaminek z Radomia raczej nie ma szans zawojować ligi, ale ma wystarczający potencjał by z powodzeniem walczyć o ligowy byt.

Hala: Radom, ul. Narutowicza 9; Hala MOSiR (1 700 miejsc)

 

Trener: Dariusz Luks. Wojciech Stępień

 

Drugi trener: Mariusz Wiktorowicz

 

Strona internetowa: www.ksjadar.pl

 

Sukcesy: awans do ekstraklasy

 

Miejsca w tabeli w ostatnich latach: sezon 2002/03, seria B - 4. miejsce; 2003/04 - 8. miejsce; 2004/05 - 4. miejsce; 2005/06 - 1 miejsce, awans do ekstraklasy.

W tabeli kolejno numer, nazwisko i imię, data urodzenia, wzrost w cm, waga w kg, zasięg zawodnika w bloku, zasięg zawodnika w ataku, pozycja na boisku.

Odeszli: trener Witold Roman, Mykola Karzov (wypożyczony do Mostostalu Azoty Kędzierzyn-Koźle), Daniel Górski, Paweł Biliński (obaj zespół rezerw), Konrad Prusakowski (GTPS Gorzów), Łukasz Kruk (Energa Trefl Gdańsk), Krzysztof Staniec (WTS Warka).

 

Przyszli: trener Dariusz Luks (Joker Piła), Jarosław Macionczyk (Energetyk Jaworzno), Marcin Kocik (Wkręt-Met Domex AZS Częstochowa), Premysl Obdrzalek (Aon HotVolley Wiedeń), Thomas Malcik (Aon HotVolley Wiedeń), Marcin Owczarski (Joker Piła), Arkadiusz Terlecki (Jastrzębski Węgiel), Dallas Soonias (Kanada).

 

Pierwsza szóstka: Tomas Malcik, Maciej Pawliński, Grzegorz Kokociński, Marcin Owczarski, Marcin Kocik, Arkadiusz Terlecki, Premysl Obdrzalek (libero).

Zdaniem trenera. Dariusz Luks:

Naszym celem jest utrzymanie w lidze. Jeśli udałoby się powalczyć o wyższą niż siódma lokata, uznałbym to jako mały "medal" drużyny. W lidze nie będzie łatwych spotkań. Znamy miejsce w szeregu, ale zapewniam, że do każdego pochodzić będziemy z tym samym celem - wygrać i zdobyć kolejne punkty. Zespół jest wyrównany. Wierzę w zawodników i myślę, że w trakcie ligi pokażą charakter.

TERMINARZ POLSKIEJ LIGI SIATKÓWKI