Polski Rossi

Doczekaliśmy się już Polaka w Formule 1, teraz biało-czerwone barwy zobaczymy też w cyklu motocyklowych wyścigów Grand Prix. Czy Andrzej Chmielewski pójdzie w ślady słynnego Valentino Rossiego?

W przyszłym roku 18-letni Polak będzie startował w klasie 125 ccm w barwach hiszpańskiego Master MVA Aspar Team. To najbardziej znany zespół świata w tej klasie. Warto zaznaczyć, że od dwusuwowych motocykli o mocy 60 koni przygodę z motorowym GP zaczynali m.in. Valentino Rossi (pięć tytułów mistrza świata w klasie MotoGP), Marco Melandri czy Dani Pedrosa.

- Motocykle to moja największa i jedyna pasja. Pierwszy motor dostałem w prezencie od ojca jako dwulatek. Teraz wszystko poświęcam karierze - opowiada Andrzej. - Na życie osobiste, takie, jakie mają moi rówieśnicy - wyprawy do kina czy dyskoteki - nie mam czasu.

Ojcu Andrzej zawdzięcza nie tylko pierwszy motor. Starty na torach w Hiszpanii i we Włoszech, gdzie odbywają się wyścigi cyklu GP, to zasługa Chmielewskiego seniora, który prowadzi interesy w Hiszpanii i dzięki temu był w stanie finansować początki sportowej kariery syna.

Poważną przygodę ze sportem Chmielewski zaczął w wieku 11 lat, od startów w kartingowych mistrzostwach Polski w klasach Kadet 60 i Junior 100. W 2004 r. zadebiutował jako motocyklista w markowym pucharze Suzuki GS 500 Cup. Od roku startuje w mistrzostwach Europy SuperStock 600, w tym sezonie dwa razy stawał na najwyższym stopniu podium.

Wyczynowy sport udaje mu się pogodzić z nauką. Jest w drugiej klasie liceum, ma indywidualny tok nauczania. Mówi biegle po angielsku i hiszpańsku, po włosku i rosyjsku - "tylko" dobrze.

W przyszłym sezonie Polak będzie oficjalnym zawodnikiem hiszpańskiego zespołu. Wraz z aktualnie reprezentującymi Master MVA Aspar kierowcami Mattią Pasinim, Sergio Gadeą i Hectorem Faubelem będzie walczył o punkty m.in. w Katarze, Chinach, Malezji czy Australii.