"Niepolski" dzień w Budapeszcie

Paweł Korzeniowski nie wszedł do finału na 100 m motylkiem, a Otylia Jędrzejczak w półfinałach na 200 m kraulem dała się wyprzedzić dwóm rywalkom

Paweł Korzeniowski, murowany kandydat na mistrza Europy na 100 m motylkiem, wróci do Polski tylko z jednym medalem. Wprawdzie złotym, ale - jak sam przyznał - nie do końca zwycięskim, bo nie udało mu się pobić rekordu ani świata, ani nawet Europy. Po słabym jak na "Korzenia" czwartkowym wyścigu w piątek spodziewaliśmy się - i zapewne on sam - świetnego czasu na 100 m. Dlatego tak wytrwale szukaliśmy jego nazwiska na liście finalistów. Na próżno. Czas 53,70 dał Korzeniowskiemu dopiero 11. miejsce.

A przecież wyścig Korzeniowskiego miał wynagrodzić szóste miejsce na 1500 m dowolnym Mateusza Sawrymowicza, który przyjechał do Budapesztu po co najmniej srebrny medal. Kolejny raz - bo przecież Sawrymowiczowi nie poszło najlepiej na 400 m st. dowolnym, gdy zajął szóste miejsce - głód zwycięstwa nie pomógł. Mateusz był spięty i popłynął słabiutkie 15.09,08, czyli niemal 10 s słabiej od rekordu życiowego. Sawrymowicz nie może nawet usprawiedliwiać się gorącą i zawiesistą jak zupa wodą, bo w piątkowe popołudnie temperatura w Budapeszcie osiągnęła nieprzyjemne 17 stopni i na pewno zrównoważyła 28 stopni Celsjusza w basenie.

Gorący doping polskich kibiców, którzy może nie liczebnością, ale zaangażowaniem górują nawet nad Węgrami, nie zagrzał też Beaty Kamińskiej. Na 200 m stylem klasycznym dopłynęła siódma. - Odcięło mi nogi - powiedziała wymęczona i dodała z trudem: - Na ostatnich 50 m.

W obliczu tych porażek piąte miejsce Otylii w półfinałach na 200 m kraulem, które jeszcze wczoraj byłoby rozczarowaniem, stało się najradośniejszym punktem dnia. W porannych eliminacjach stanęła na słupku obok klubowej koleżanki Pauliny Barzyckiej i płynęła przy niej, wyprzedzając ją jednak o kilka centymetrów. Do półfinału weszła jako ósma z czasem 2.01,27, o prawie 42 s gorszym niż niezniszczalna Laure Manadou. W kolejnym wyścigu Jędrzejczak była szybsza o półtorej sekundy, ale najwyraźniej oszczędzała siły na sobotni finał, bo do wyścigu zakwalifikowała się dopiero jako trzecia. Szybsze były Manadou i Niemka Annika Liebs, typowana przez niemieckich dziennikarzy na zdobywczynię czwartego rekordu świata na tych zawodach.

Manadou pływa jak maszyna, startując w większości konkurencji w stylu zmiennym i dowolnym i w każdym zdobywając złoto. Porównanie do robota to eufemizm - bez śladu zmęczenia i z tym samym zastygłym wyrazem triumfu na twarzy potrafi wygrać dwa wyścigi z rzędu. Jeżeli Otylia Jędrzejczak chce pokonać Francuzkę, musi w sobotni wyścig włożyć maksimum wysiłku.

W sobotę Otylię czekają aż trzy starty: eliminacje i półfinały na 200 m motylkiem i finał na 200 m kraulem. Po miejsce w finale na 50 m kraulem popłynie Bartosz Kizierowski. Jeśli obydwoje nie zawiodą, w niedzielę zawalczą o podium w swoich koronnych konkurencjach.

Kizierowski, jeden z najlepszych sprinterów świata i chyba największy pechowiec (na igrzyskach olimpijskich znajduje się tuż poza podium i jak dotychczas ma tylko jeden medal na mistrzostwach świata - brąz), od tygodnia nie pokazuje się na trybunach. Podobnie jak Otylia przed wyjazdem do Budapesztu nie odpowiadał na pytania o dyspozycję. - O mojej formie powiedzą wyniki - mówił z tajemniczym uśmiechem.

Polacy na mistrzostwach Europy

Sobota. Kobiety: 17.02 - 50 m stylem klasycznym (półfinał): ew. Beata Kamińska i Katarzyna Dulian; 17.13 - 200 m stylem dowolnym (finał): Otylia Jędrzejczak; 17.48 - 200 m stylem motylkowym (półfinał) Otylia Jędrzejczak; 18.09 - 50 m stylem dowolnym: ew. Agata Korc (półfinał). Mężczyźni: 17.18 - 50m stylem dowolnym (półfinał) ew. Marcin Babuchowski, Bartosz Kizierowski, Michał Witkowski; 18.40 - Sztafeta 4x200m stylem dowolnym.

Niedziela (finały). Kobiety: 17.02 - 50 m stylem dowolnym: ew. Agata Korc; 17.48 - 400 m stylem dowolnym: ew. Joanna Budzis; 18.31 - ew. sztafeta 4x100 m stylem zmiennym; 17.10 - 50 m stylem klasycznym: ew. Beata Kamińska i Katarzyna Dulian; 17.21 - 200 m stylem motylkowym Otylia Jędrzejczak;

Mężczyźni: 17.33 - 400 m stylem zmiennym Łukasz Wójt; 18.39 - ew. sztafeta 4x100 m stylem zmiennym. 17.06 - 50 m stylem dowolnym ew. Marcin Babuchowski, Bartosz Kizierowski, Michał Witkowski

Transmisje na Eurosporcie i TVP 1