Tydzień bez Orange Ekstraklasy

Zwalniają w Legii i Koronie, przyjmują w Lechu. Sezon ledwie się zakończył, mundial za pasem, a na polskiej giełdzie transferowej gorąco jak nigdy

Poniedziałek: Coraz luźniej w szatni Legii. Cezary Kucharski kończy karierę, Bartosza Karwana nie chce trener Dariusz Wdowczyk, a wypożyczeni zostaną Jakub Rzeźniczak (Groclin) i Marcin Klatt (Korona). Jeśli doliczymy Moussę Ouattarę, zrobiło się aż pięć wolnych miejsc. Kandydatów na następców nie widać, a eliminacje do Ligi Mistrzów za dwa miesiące.

Wtorek: Cracovia przedłuża kontrakty. Akurat w przypadku tego klubu to żadna gwarancja pracy (trener Wojciech Stawowy miał dziesięcioletnią umowę, odszedł po miesiącu). Mimo to nowe umowy podpisali trener Stefan Białas, Sławomir Olszewski, a wcześniej Piotr Giza i Arkadiusz Baran.

Środa: Szatnię wietrzą i w Kielcach. Z najbardziej znanych piłkarzy odejdą Arkadiusz Kaliszan, Marcin Nowacki (powrót do Groclinu) i Arkadiusz Bilski, do niedawna kapitan Korony, Jarosław Piątkowski i Robert Kolendowicz.

Czwartek: Nowy Lech Poznań ma już trenera (Franciszek Smuda) i sześciu piłkarzy. Trzyletni kontrakt podpisał Marcin Wachowicz, wcześniej zrobili to: Piotr Reiss, Zbigniew Zakrzewski, Maciej Scherfchen, Artur Marciniak i Jacek Dembiński. Negocjacje z Bartoszem Bosackim zostały odłożone do czasu jego powrotu z mundialu. Lech nie porozumiał się z Marcinem Kusiem, Mariuszem Mowlikiem i Błażejem Telichowskim (chce go Groclin). O 20-letniego Pawła Buzałę pytała Odra, Andersona da Silvę (wiadomo, Brazylijczyk) kusi Pogoń Szczecin, co z pozostałymi poznańskimi piłkarzami, nie wiadomo.

Nie będzie kolejnej zmiany trenera w Zabrzu. W nowym sezonie Górnika nadal będzie prowadził Marek Motyka. Przesądzone jest za to odejście Jacka Wiśniewskiego. Najprawdopodobniej wróci do Cracovii.

Nowego asystenta ma za to w Pogoni Mariusz Kuras. Został nim, a jakże Brazylijczyk Julcimar. Jego największym atutem jest... znajomość języka polskiego i portugalskiego. Skład ma być za to coraz bardziej polski. Szkoleniowiec zażądał powrotu z wypożyczeń m.in.: Bartosz Fabiniaka, Łukasza Trałki (Widzew), Michała Łabędzkiego (ŁKS) i Artura Bugaja (Śląsk Wrocław).

Piątek: Nie dla Legii Wojciech Łobodziński. Zagłębie Lubin zapowiedziało, że nie sprzeda mistrzowi Polski ani obrońcy, ani rozgrywającego Macieja Iwańskiego. Łobodzińskiego chciała też Wisła Kraków, oferując w zamian Piotra Brożka. Zagłębie odmówiło, bo samo buduje zespół na europejskie puchary, m.in. przedłużyło umowę z Mariuszem Liberdą (pozbyli się rezerwowego Danijela Madaricia) i pozyskało z Amiki Wronki Mateusza Bartczaka.

Co nas czeka: " Zalewa cię krew, kiedy słuchasz Andrzeja Twarowskiego i Tomasza Smokowskiego? Czy uważasz, że byłbyś od nich lepszy? A może wniósłbyś coś od siebie do Ligi+ i Ligi+ Ekstra?" - dziennikarze redakcji sportowej Canal+ wystąpili z takim apelem, bo - jak tłumaczą - wśród widzów mogą trafić się komentatorskie perełki. Sprawdzić się każdy może, przesłuchania odbędą się 5 czerwca (godz. 9-16) w siedzibie stacji przy ul. Kawalerii 5 w Warszawie.

zebrał iwan

Jedenastka do wzięcia

Bramkarz - Danijel Madarić (Zagłębie), 29 lat

Zagrał w dwóch meczach ligowych, wpuścił cztery gole, w poprzednim sezonie było niewiele lepiej. Do ekstraklasy nie polecamy.

Obrońca - Jacek Wiśniewski (Górnik Z.), 32 lata

Dla klubów walczących o utrzymanie - skarb, dla klubów z aspiracjami - zbyteczny, marketingowo - strzał w dziesiątkę, bo po każdej kolejce będzie wśród złotoustych.

O - Arkadiusz Kaliszan (Korona), 34 lata

Nieperspektywiczny, wiecznie kontuzjowany (w poprzednim sezonie jeden mecz) i już nic nie wniesie do ekstraklasy.

O - Jakub Rzeźniczak (Legia), 20 lat

Na średni zespół Groclinu jak znalazł. Oby nie skończył jak Mariusz Zganiacz, Marcin Smoliński, Maciej Korzym i Dariusz Zjawiński, czyli wiecznie utalentowani, ale na Legię za słabi.

Pomocnik - Bartosz Karwan (Legia), 30 lat

Spadek po równi pochyłej, ale dla Franciszka Smudy to wciąż wielki piłkarz i chce go do Lecha. Czy tak ma wyglądać poznański zespół eksportowy?

P - Piotr Świerczewski (Lech), 34 lata

Stary, ale jary. O Wiśle i Legii niech zapomni, ale innym może się przydać.

P - Arkadiusz Bilski (Korona), 33 lata

Jak dotąd największe zaskoczenie transferowego lata. W Koronie go nie chcą, ale inni wezmą z pocałowaniem ręki.

P - Jarosław Piątkowski (Korona), 24 lata

W drugiej lidze (ŁKS) błyszczał, na ekstraklasę za słaby. No to niech go druga liga bierze.

P - Robert Kolendowicz (Korona), 26 lat

Jeden z najszybszych polskich piłkarzy. I jeden z najbardziej kontuzjogennych. Kto zaryzykuje?

Napastnik - Marcin Klatt (Legia), 21 lat

To, że było o nim głośno, zawdzięcza przede wszystkim ojcu (dyrektor sportowy Zawiszy Bydgoszcz). Tyle że ojciec za niego nie gra. Ani w Legii, ani w Koronie.

N - Sead Zilić (Wisła P.), 24 lata

Nie polecamy. Piłkarz z niego żaden, a jeszcze kłóci się z trenerami i kolegami z drużyny (to powód jego rozstania z Wisłą).

Trener - Czesław Michniewicz (Lech), 36 lat

Wyników może nie ma, ale ma renomę. Brać, nie zastanawiać się.