Ostatnia szansa od Janasa

We wtorek w Rijadzie przed kilkoma piłkarzami ostatnia okazja przekonania do siebie Pawła Janasa. Stawką jest mundial. Transmisja meczu Arabia Saudyjska - Polska w TVP 2 od 19.30.

Czy warto zabrać ich do Niemiec? Pytanie, jakie zadaje sobie selekcjoner, dotyczy debiutantów i tych, którzy w kadrze rozegrali kilkadziesiąt meczów.

Dudek nie gra w Liverpoolu. - Walczę, ale ciężko będzie rozerwać hiszpańską "grand" rezerwę - powiedział bramkarz reprezentacji, który w barwach "The Reds" nie broni nie tylko w meczach o Puchar Anglii, ale i rezerwach. Pozycja Hiszpana Claudio Reiny jest niepodważalna. 33-letni bramkarz broni więc w kadrze tak samo często jak w klubie.

Marcin Kuś nie wywalczył miejsca w I-ligowym, angielskim Queens Park Rangers i może być kolejnym zawodnikiem, któremu kontuzja zahamowała rozwój kariery. Z utalentowanego, ofensywnego prawego obrońcy może szybko stać się przeciętniakiem. A przecież - patrząc perspektywicznie - Janas szuka zawodników na kolejne eliminacje. Dlaczego? Wystarczy popatrzeć w metryki większości graczy pewnych wyjazdu na mundial - średnia podstawowej "11" przekracza 30 lat.

Jacek Krzynówek stracił miejsce w Bayerze Leverkusen. Nie dość, że jesienią leczył kontuzję i miał artroskopię kolana, to jeszcze jego zespół nie ma szans na puchary (w Bundeslidze utrzyma się na pewno) i trener dostał zadanie odmłodzenia składu.

Sebastian Mila ma problemy nie tylko z grą w Austrii Wiedeń, ale i z tym, by załapać się do meczowej kadry. To głównie dlatego ci piłkarze dostali pozwolenie od swoich klubów na wyjazd do Rijadu na mecz rozgrywany poza terminem FIFA.

Oprócz piłkarzy, którzy nie grają w swoich klubach szansę dostają debiutanci. Łukasz Fabiański i Jakub Błaszczykowski zadebiutują za to, że dobrze grają w lidze. Janas, chyba dlatego żeby nikt mu nie zarzucił zaniedbania, sięgnął nawet po Seweryna Gancarczyka z Ukrainy. Ale 25-letni obrońca Metalista Charków miał ogromnego pecha. Ponieważ jeszcze w niedzielę grał w lidze, do kadrowiczów miał dołączyć wczoraj, już w Arabii Saudyjskiej. Niestety, samolot z Kijowa do Paryża miał opóźnienie i w stolicy Francji Polak nie zdążył na lot do Rijadu. Następny był dopiero we wtorek, dlatego kierownictwo polskiej reprezentacji podjęło decyzję, by Gancarczyk wrócił na Ukrainę.

29-letni debiutant Łukasz Sosin będzie miał szansę udowodnić, że dwie korony króla strzelców ligi cypryjskiej (zbliża się trzecia) to żaden przypadek i stać go na gole również na reprezentacyjnym poziomie.

Wbrew pozorom każdy piłkarz musi coś udowodnić. Zaczyna się finałowe odliczanie przed mundialem, do ogłoszenia kadry na niemieckie mistrzostwa zostało jeszcze półtora miesiąca. Do tego czasu kadrowicze zagrają tylko w jednym sprawdzianie (również poza kalendarzem meczów towarzyskich FIFA) - 2 maja, z Litwą w Bełchatowie.

Z całym szacunkiem dla Litwinów, ale bardziej wymagającym rywalem będą Saudyjczycy (34. miejsce w rankingu FIFA, Polska - 26; Litwa - 96.). Dlatego, kto zlekceważy mecz w Rijadzie, może już więcej powołania do kadry nie dostać. Dla wielu zawodników to właściwie ostatnia szansa, by przekonać Janasa. Dla innych - by po prostu zagrać w poważnym meczu. Dla wszystkich - by nie przynieść wstydu.

Kadra na Arabię Saudyjską . Bramkarze: Jerzy Dudek (1973, Liverpool, 54A), Łukasz Fabiański (1985, Legia, 0A). Obrońcy: Bartosz Bosacki (1975, Lech, 7A), Marcin Kuś (1981, Queen's Park Rangers, 2A), Dariusz Dudka (1983, Wisła Kraków, 5A), Tomasz Kłos (1973, Wisła K., 68A-6 goli), Marcin Baszczyński (1977, Wisła K., 28A-1l), Jacek Bąk (1973, Al-Rayyan, Katar, 69A-2). Pomocnicy: Jacek Krzynówek (1976, Bayer Leverkusen, 55A-9), Jakub Błaszczykowski (1985, Wisła K., 0A), Radosław Sobolewski (1976, Wisła K., 15A-1), Piotr Giza (1980, Cracovia, 2A), Sebastian Mila (1982, Austria Wiedeń, 23A-5). Napastnicy: Ireneusz Jeleń (1981, Wisła Płock, 5A-1), Łukasz Sosin (1977, Apollon Limassol, 0A), Paweł Brożek (1983, Wisła K., 2A-1 gol).

Grali w 2006