- Wypadków nie da się wyeliminować. Australijczyk jechał po bardzo szybkim odcinku trasy, rozwinął dozwoloną szybkość. Zginął w wyniku uderzenia w głowę - mówił o wypadku Caldecotta wstrząśnięty dyrektor rajdu Etienne Lavigne.
Caldecott w klasyfikacji generalnej motocyklistów był 10. Wygrał pierwszy afrykański etap rajdu. Ale w jego 28. edycji wystartował przez przypadek - w połowie grudnia ze składu hiszpańskiego zespołu Repsol KTM z powodu kontuzji wycofał się Jordi Duran. Caldecott od razu zgodził się go zastąpić. Wcześniej nie zgłosił się do startu, bo nie zebrał wystarczających pieniędzy. - Ogromnie cieszę się z zaproszenia, ale z drugiej strony pamiętam, że na rajdowym motocyklu nie siedziałem od zakończenia poprzedniego Rajdu Dakar - mówił pod koniec grudnia. - Jestem trochę "zardzewiały", brakuje mi przygotowania fizycznego, ale rok temu też się nie przygotowywałem, a zająłem szóste miejsce w klasyfikacji generalnej.
Caldecott debiutował w imprezie w 2004 roku. Pieniądze na jego start zbierał cały południowo-australijski region Tatiara - lokalny bohater dostał od fanów z sąsiedztwa 80 tys. dolarów.
Poniedziałkowy etap był najdłuższy w tegorocznym rajdzie. Liczył 874 kilometry, w tym 599 km odcinka specjalnego. O godzinie 12.31 służby medyczne otrzymały wiadomość o groźnym upadku motocyklisty na 250. kilometrze. Helikopter ratunkowy dotarł na miejsce o godz. 12.55, a dwie minuty później podano oficjalną wiadomość o śmierci Caldecotta.
Rok temu, także w drodze do Kiffy zmarł 11 stycznia w wyniku zatrzymania akcji serca Włoch Fabrizio Meoni. Dzień wcześniej po czterech dniach od upadku zmarł Hiszpan Jose Manuel Perez.
1979 - Francuski motocyklista Patrick Dodin zginął w okolicach Agadeszu. Zawodnik przewrócił się a nie dopięty kask spadł mu z głowy.
1982 - Holender Bert Oosterhuis, jadący Yamahą, zmarł w wyniku obrażeń doznanych podczas upadku.
1983 - Kolejny motocyklista, Francuz Jean-Noel Pineau, zabił się na bardzo szybkim, utwardzonym odcinku trasy w pobliżu Ouagadougou.
1986 - Na terenie Francji, w pobliżu Sete, zginął, potrącony przez samochód na trasie dojazdowej, japoński motocyklista Yasuo Kaneko. 14 stycznia wieczorem, w katastrofie helikoptera w pobliżu Gourma-Rharous, na granicy Nigru, zginął twórca Rajdu Dakar Thierry Sabine oraz cztery towarzyszące mu osoby - piosenkarz Daniel Balavoine, dziennikarz Nathaly Odent, pilot Francois-Xavier Bagnoud i radiotelegrafista Jean-Paul Lefur.
1988 - Holender Kees Van Loevezijn, nawigator załogi ciężarówki DAF zginął na miejscu, gdy wypadł z kabiny. Francuz Patrick Canado, pilot załogi samochodu terenowego, poniósł śmierć w kolizji z innym autem biorącym udział w rajdzie.
1991 - Francuz Charles Cabannes, kierowca ciężarówki serwisowej, został śmiertelnie postrzelony na terenie Mali.
1992 - Koło Sabhy w Libii Francuzi Jean-Marie Sounillac i Laurent Le Bourgeois, zginęli w kraksie samochodu serwisowego. Znany francuski motocyklista Gilles Lalay, odniósł śmiertelne obrażenie w kolizji z autem ekipy medycznej rajdu, na trasie dojazdowej.
1994 - Motocyklista belgijski Michel Sansen, zginął w wypadku na trasie dojazdowej.
1996 - Na trasie z Foum El Hassan do Smara Francuz Laurent Gueguen zginął w wyniku eksplozji swej ciężarówki.
1997 - Motocyklista - amator, Francuz Jean-Pierre Leduc zabił się na trasie na terenie Mali.
2002 - Francuz Daniel Vergnes, główny mechanik zespołu Toyoty, poniósł śmierć w wypadku drogowym na trasie dojazdowej w Mauretanii.
2003 - Pilot załogi Toyoty, 48-letni Francuz Bruno Cauvy zginął w kraksie na trasie dziesiątego etapu rajdu.
2005 - Hiszpański motocyklista Jose Manuel Perez zmarł po czterech dniach od upadku na trasie siódmego etapu. Włoski motocyklista Fabrizio Meoni zmarł w wieku 47 lat w wyniku zatrzymania akcji serca, podczas 11 etapu. (PAP)
2006 - Australijski motocyklista Andy Caldecott zginął w wyniku upadku na 250. kilometrze dziewiątego etapu, prowadzącego z Nawakszut do Kiffy w Mauretanii.