Losowanie baraży o MŚ

Hiszpania - Słowacja, Szwajcaria - Turcja, Norwegia - Czechy zagrają w barażach o awans do przyszłorocznych piłkarskich mistrzostw świata. Pierwsze mecze rozegrane zostaną 12 listopada, rewanże 16 listopada

Losowanie baraży - sześciu drużyn, które zajęły drugie miejsca w swoich grupach eliminacyjnych - odbyło się w piątek w Zurychu. Rozstawieni byli Hiszpanie, Turcy i Czesi. Losujący Franz Beckenbauer, szef komitetu organizacyjnego mistrzostw w Niemczech, najbardziej łaskawy był dla Hiszpanów, którzy trafiają na teoretycznie najsłabszego rywala - Słowację. Obie drużyny grały w eliminacjach do MŚ 1998 r. Hiszpania dwa razy wygrała 4:1 i 2:1. Teraz porażka reprezentacji Hiszpanii, która poza mistrzostwem Europy w 1964 nigdy nie osiągnęła sukcesów na miarę swych klubów Realu Madryt i Barcelony, byłaby sensacją. Regularnie gra ona w mistrzowskich imprezach. "Silni w obronie, słabi w ataku" - tak charakteryzuje Słowaków prasa hiszpańska. A trener Luis Aragones martwi się, że rewanż przyjdzie grać jego drużynie na Słowacji.

Na najbardziej wyrównany zapowiada się mecz Norwegii z Czechami. - Nie chciałem grać z Norwegami, z trzech drużyn, na które mogliśmy trafić, ta jest najsilniejsza - przyznał po losowaniu czeski pomocnik Ajaxu Amsterdam Tomas Galasek. Norwegowie to chyba najbardziej niewdzięczny rywal dla każdej reprezentacji. - Możemy ich pokonać. Mają co prawda klasowych piłkarzy, którzy świetnie spisali się na mistrzostwach Europy w Portugalii, ale kilku z nich już nie ma w kadrze - powiedział norweski trener Aage Hareide.

Dla Szwajcarów, którzy zagrają w Bernie, mecz z Turcją stwarza przede wszystkim problem organizacyjny - ze względu na mniejszość turecką mieszkającą w tym kraju i w Niemczech. Do tego w tym samym dniu - 12 listopada - w oddalonej o 150 km od Berna Genewie zorganizowane zostanie towarzyskie spotkanie Argentyna - Anglia. Turcy choć zajęli trzecie miejsce na ostatnich MŚ, wcale nie muszą pokonać Szwajcarów, którzy o mały włos nie wyprzedziliby w swojej grupie Francuzów.

W barażach udział weźmie 10 zespołów. Który z nich ma największe szanse na awans?