Uniwersjada - srebrny medal siatkarek

Zaskakujący sukces akademiczek. Co prawda w finale rozgrywanej w tureckim Izmirze Uniwersjady polskie siatkarki przegrały z Tajwanem 0:3, ale zdobyły srebrny medal.

Uniwersjada to niezbyt prestiżowe zawody i nie wszystkie reprezentacje traktują ją poważnie. Są jednak wyjątki. Niektóre ekipy wysłały tu swoje pierwsze ekipy. Do takich należały Tajwan czy Tajlandia.

Tajwanki to srebrne medalistki poprzedniej Uniwersjady w 2003 r. w Degu, gdzie przegrały z Chinami. Tym razem wzięły rewanż, pokonując Chinki w półfinale 3:0. Potem rozprawiły się z Polkami. W Izmirze były zdecydowanie najlepsze.

Jednak w finale Polki potrafiły nawiązać z nimi walkę. W pierwszym secie prowadziły nawet 20:17 i były blisko jego wygrania. Tajwan - jak większość ekip Dalekiego Wschodu - to drużyna znakomicie grająca w obronie. To zadecydowało o jego triumfie.

Zespół prowadzony przez Leszka Piaseckiego - wieloletniego trenera Pałacu Bydgoszcz, a ostatnio (do wiosny 2005 r.) Nafty Piła - stanowił szerokie zaplecze pierwszej kadry Andrzeja Niemczyka. Z tej drużyny w pierwszej reprezentacji Polski za czasów Niemczyka grywają lub grywały: Izabela Żebrowska z AZS AWF Poznań (była np. na Pucharze Świata w 2003 r.), Joanna Kaczor (wyjechała z Gwardii Wrocław do USA) czy Natalia Bamber z Muszynianki Muszyna (obie były na ostatniej Grand Prix). Żebrowska to zawodniczka kadry juniorek Andrzeja Pecia, która w 2003 r. sięgnęła w Tajlandii po brązowy medal mistrzostw świata w tej kategorii wiekowej.

Polska w kombinowanym składzie nie była wymieniana w gronie faworytów do medalu. Okazało się jednak, że dobra żeńska siatkówka w Polsce nie kończy się na kadrze Niemczyka.

Skład Polski: Magdalena Godos, Anna Woźniakowska, Natalia Bamber, Izabela Żebrowska, Katarzyna Sielicka, Dominika Koczorowska oraz Mariola Barszcz (libero), Katarzyna Biel, Karolina Kosek, Marta Pluta, Joanna Kaczor.

Wyniki Polek w Izmirze

W grupie: Polska - Australia 3:1, Polska - Portugalia 3:1, Polska - Tajwan 1:3, Polska - Francja 3:0. W ćwierćfinale: Polska - Tajlandia 3:1. W półfinale: Polska - Włochy 3:0. W finale: Polska - Tajwan 0:3.

Do tej pory złote medale rozgrywanych od 1961 r. Uniwersjad zdobywały siatkarki: ZSRR i Rosji (7 razy), Chin (6 razy), Japonia (2 razy), Brazylia (2 razy) oraz Rumunia (w 1993 r.) i Włochy (w 1991 r.). Polska nigdy nie miała dotąd medalu z tej imprezy.