Wilson Kipketer zakończył karierę

Cztery razy największy biegacz na 800 metrów w historii był o włos od decyzji o zakończeniu kariery. W środę podjął ją ostatecznie

W 1996 roku Wilson Kipketer był najszybszy na świecie, ale Kenijczycy nie zgodzili się na jego start olimpijski w Atlancie w barwach Danii. - Byliśmy załamani. Wilson chciał rzucić sport. A ja mówiłem "Wilson, możesz zrezygnować, ale lepiej pokaż im na stadionie, że jesteś największy". W 1997 roku Wilson był najlepszy w karierze, trzy razy pobił rekord świata i oczywiście pokonał mistrza z Atlanty Vebjorna Rodala - wspomina Sławomir Nowak, który od 1993 roku przez 11 lat trenował Kenijczyka.

W 1998 roku Kipketer był krok od śmierci. Jak co roku pojechał na wakacje do rodzinnej wioski nad Wielkim Rowem Tektonicznym. Za każdym razem odwiedza swoją szkołę St. Patrick High School w Iten, gdzie nauczył się ciężkiej pracy, odwagi w znoszeniu wysiłku. Tyle że w 1998 roku pojechał, gdy zaczęła się pora deszczowa. Zapomniał, że od sześciu lat już nie jest Kalendżinem, ale Duńczykiem z klinicznie czystego skandynawskiego kraju, i wrócił z malarią. - Po dwóch dniach pomyślał, że złapała go grypa - wspomina Nowak. - Lekarz też i dostał lekarstwa przeciw grypie. Rzeczywiście poczuł się trochę lepiej i przyleciał do mnie do Portugalii. Wieczorem zadzwonił, że coś złego z nim się dzieje. Pobiegłem do niego z żoną. Był opuchnięty, miał temperaturę. W szpitalu powiedzieli, że dzień później by nie żył.

Minęło sześć miesięcy i Nowak znów musiał wyciągać Kipketera z kryzysu. W mistrzostwach Europy w Budapeszcie w 1998 roku dostał cios łokciem od Nilsa Schumanna, późniejszego mistrza olimpijskiego. - Niemiec nie tylko wytrącił go z rytmu. Wilson po raz pierwszy od dawna został potraktowany jak przeciętny biegacz, którego można szturchać. Przedtem przez wiele lat traktowano go z atencją - mówi Nowak. - Musiałem go namawiać, aby wrócił. Cztery lata później pokonał Schumana, o, tak - mówi Nowak.

Prawdopodobnie gdyby mądrze pobiegł w Sydney, mógłby wygrać i tam. Zmiany koncepcji podczas biegu spowodowały, że przebiegł 808-812 metrów. Przegrał złoto o 0,06 sekundy.

Trzeci raz Kipketer chciał skończyć z bieganiem w 2003 roku. Jego żona Pernyle była w ciąży, kiedy okazało się, że musi przejść natychmiast poważną operację. Wilson spędził najważniejszy miesiąc przygotowań do mistrzostw świata w Paryżu w 2003 roku w kopenhaskim szpitalu na łóżku w korytarzu. W niebezpieczeństwie była i ona, i nienarodzony jeszcze syn. Wszystko zakończyło się szczęśliwie, ale w Paryżu Wilson przybiegł na metę czwarty. Pierwszy i ostatni raz nie przywiózł z mistrzostw świata medalu.

W Atenach Kipketer zdobył brązowy medal, według Nowaka nie wiedząc, że jest atakowany przez Borżakowskiego i Mulaudziego. "To ty nie patrzysz na ekran na stadionie?! Od tego tam jest?!" - wściekał się trener, który uważał, że Kipketera stać było na złoto.

Skąd to wiedział?

- Bo ja go znam. Cztery razy biegł na 800 metrów poniżej 1 min 42 s, 33 biegi bez porażki, nie bał się o zmęczenie, myślał o zwycięstwie. I jak biegał. On płynął po bieżni! Ile razy Borżakowski zszedł poniżej 1,42 [ani razu, jego życiówka to 1.42,47 - rl]? - mówi trener.

Wiosną 2005 roku Kipketer odnalazł Nowaka (choć ten twierdzi że "nieźle się zaszył w terenie") na zgrupowaniu na Lazurowym Wybrzeżu. Chciał, aby Nowak znów zaczął go trenować. Chciał się pożegnać z kibicami na mistrzostwach Europy w Göteborgu. Nowak się wahał, nie wsparł Kipketera. Wczoraj 34-letni Kipketer, trzykrotny mistrz świata, ogłosił koniec kariery. - Mój czas przeminął. Ale zawsze będę tęsknić za uczuciem, jakie miałem, biegnąc na 800 metrów - mówił wczoraj.

Dominatorzy

Na dziesięć najlepszych na świecie czasów na 800 metrów siedem należy do Kipketera.

Inni dominatorzy

Serhij Bubka, skok o tyczce - 13 najlepszych skoków w historii

Stefka Kostadinowa, skok wzwyż - dziewięć z dziesięciu

Jelena Isinbajewa, skok o tyczce - osiem z dziesięciu

Siedem na dziesięć najlepszych wyników w historii:

Hicham El Guerrouji, 1500 m

Michael Johnson, 400 m

Jan Żelezny, oszczep

Osledys Menedez, oszczep