Nie żyje Janez Kocijancic. "Odeszła wybitna postać życia politycznego i sportowego"

W poniedziałek w Lublanie zmarł Janez Kocijancic, były prezes Słoweńskiego Związku Narciarskiego i Słoweńskiego Komitetu Olimpijskiego, główny pomysłodawca Igrzysk Europejskich. Miał 78 lat.

Przyczyna śmierci Janeza Kocijancica nie jest znana. ESPN poinformowało jednak, że Słoweniec zmarł po nagłej i ciężkiej chorobie. Miał 78 lat. "Odeszła wybitna postać słoweńskiego życia politycznego i sportowego" - napisał na Twitterze prezydent Słowenii, Borut Pahor.

Zobacz wideo Sportowa rozmowa dnia - Piotr Lisek

Kocijancic był bardzo aktywny działaczem sportowym. W latach 1974-84 był prezesem Słoweńskiego Związku Narciarskiego, a siedem lat po zakończeniu pracy w nim, objął funkcję pierwszego w historii szefa Słoweńskiego Komitetu Olimpijskiego, w którym pracował przez 23 lata. W 2017 roku Kocijancic został przewodniczącym Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich, będąc głównym pomysłodawcą Igrzysk Europejskich.

Słoweniec udzielał się nie tylko w sporcie, ale też w polityce i biznesie. Kocijancic był m.in. ministrem w rządzie Stane Kavcica oraz takich firm jak Interexport i Adria Airways.

Więcej o: