Jubileusz Waldemara Fornalika. Lepszy tylko Jerzy Wyrobek

Piątkowe starcie z Zagłębiem Lubin będzie dla Waldemara Fornalika meczem nr 200 w roli trenera Ruchu Chorzów.

Waldemar Fornalik po raz pierwszy poprowadził chorzowian w spotkaniu o stawkę w sezonie. 1997/1998. Ta historia zaczęła się dokładnie 18 października 1997 r. Szkoleniowcem niebieskich był wówczas Orest Lenczyk, a późniejszy selekcjoner reprezentacji Polski pełnił funkcję jego asystenta. Po meczu 10. kolejki ligowej, w którym Ruch rywalizował przy Cichej z Górnikiem Zabrze (0:0), trener Lenczyk wyjechał na krótko za granicę. Dlatego trzy dni później, w wyjazdowym starciu z Wisłą Kraków, niebieskich po raz pierwszy samodzielnie poprowadził Waldemar Fornalik. Na boisku rywalizowali ze sobą wtedy m.in. dzisiejszy asystent szkoleniowca Marek Wleciałowski i Łukasz Surma, który reprezentował Wisłę. Debiut 34-letniego wówczas trenera był bardzo udany. Zespół pod jego wodzą pokonał "Białą gwiazdę" 1:0 po trafieniu Marcina Molka. - Oczywiście jesteśmy bardzo zadowoleni z rezultatu. Zawodnicy Ruchu zagrali z wielkim zaangażowaniem, nikt się nie oszczędzał. Cała drużyna wykonała swe zadanie - mówił po swoim debiucie Fornalik.

Waldemar Fornalik został na stałe szkoleniowcem Ruchu po blisko 12 latach, wiosną 2009 r., kiedy zastąpił na stanowisku Bogusława Pietrzaka. Ponad trzyletni okres pracy z niebieskimi to pasmo sukcesów - finał Pucharu Polski (2009), 3. miejsce w lidze (2010), wicemistrzostwo i kolejny finał krajowego pucharu (2012). Sezon 2011/2012 był najlepszym dla Ruchu od 1989 r., kiedy na Cichą trafił ostatni, jak do tej pory, tytuł mistrzowski, do którego zdobycia również przyczynił się Waldemar Fornalik - wówczas piłkarz. Kolejnym efektem skutecznej pracy z zawodnikami Ruchu było "powołanie" trenera niebieskich na stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski.

Na Cichą wrócił 7 października 2014 r. zastępując Jana Kociana. Fornalik wyciągnął zespół z dolnych rejonów tabeli i ostatecznie niebiescy pod wodzą "Kinga" zakończyli sezon 2014/2015 na 10. miejscu w tabeli Ekstraklasy. Z kolei w poprzednich rozgrywkach chorzowianie uplasowali się na niezłym, 8. miejscu.

Trener Fornalik już w poprzednim sezonie został rekordzistą w historii klubu pod względem liczby meczów na trenerskiej ławce Ruchu w rozgrywkach Ekstraklasy. Przed spotkaniem z Zagłębiem ma ich na koncie 169. Biorąc pod uwagę wszystkie możliwe rozgrywki palma pierwszeństwa należy do legendarnego Jerzego Wyrobka, który zgromadził aż 227 meczów w roli szkoleniowca niebieskich. Szansę na pobicie tego wyniku Waldemar Fornalik będzie miał najwcześniej w. 2. kolejce sezonu 2017/2018.

Więcej na internetowej stronie Ruchu Chorzów.

Więcej o: