Rio 2016. Zmarnowana szansa Kamili Lićwinko na medal

Kamili Lićwinko nie zdobyła medalu olimpijskiego w Rio. W finałowym konkursie Polce nie udało się pokonać wysokości 197 cm, która jak się później okazało była najlepszym wynikiem finału.

Kamila Lićwinko była jedną z kandydatek do medalu w Brazylii. Zawodniczka Podlasia Białystok to jedna z najlepszych specjalistek w skoku wzwyż na świecie, w 2014 roku zdobyła złoty medal podczas halowych mistrzostw świata. W tym sezonie z wynikiem 199 cm plasowała się na trzecim miejscu na listach światowych.

W eliminacjach do konkursu finałowego w Rio, Lićwinko zaprezentowała się dobrze. Wymagane do kwalifikacji 194 cm Polka pokonała w pierwszej próbie, chociaż na mniejszych wysokościach zdarzały jej się zrzutki, chociaż w wypadku zawodniczki z Białegostoku, to stały element konkursu.

W finale zaczęło się podobnie. Konkurs rozpoczął się od poprzeczki zawieszonej na 188 centymetrach. Przy pierwszej próbie Polka zrzuciła, ale w drugiej pokonała tą wysokość już bez problemu. Przed konkursem mówiło się jednak, że żeby zdobyć medal, Lićwinko musi nie tylko jak najmniej zrzucać, ale przede wszystkim celować w pokonanie granicy 2 metrów, co do tej pory Polce udawało się tylko w hali.

Przy wysokości 193 cm znów potrzebowała dwóch prób. Jak się później okazało była to ostatnia wysokość, którą Polka pokonała tego wieczora. Lićwinko, trzy razy nie poradziła sobie z poprzeczką powieszoną na wysokości 197 cm i odpadła z konkursu. Jak się później okazało 197 cm wystarczyło hiszpance Ruth Beitii, aby zdobyć złoty medal.

Dla 30-letniej Lićwinko były to prawdopodobnie pierwsze i ostatnie Igrzyska Olimpijskie w karierze.