Tablica upamiętniająca legendarne boisko Ruchu Chorzów powróciła

Tablica upamiętniająca boisko, na którym Ruch Chorzów wywalczył pierwsze tytuły mistrza Polski ponownie zawisła na budynku Szkoły Podstawowej nr 34, przy ul. Kaliny.

ŚLĄSK.SPORT.PL na Twitterze. Obserwujesz? >>

Tablica po raz pierwszy została odsłonięta w 2006 roku, a stało się to także za sprawą "Gazety Wyborczej" w Katowicach, która zaproponowała, żeby w ten sposób upamiętnić historyczne miejsce.

Wiosną 2015 roku tablica została jednak skradziona. - Ta kradzież to skandal. To aż woła o pomstę do nieba. Ile złodzieje dostaną za złom? Kilkadziesiąt złotych? Kto teraz zafunduje nową tablicę? Wierzę, że miasto jeszcze raz wyłoży pieniądze, bo trzeba zachować pamięć o tym szczególnym miejscu dla Ruchu i Chorzowa - mówił Antoni Piechniczek, mistrz Polski w barwach Ruchu, a potem selekcjoner reprezentacji Polski. - Chodziłem do szkoły nr 32, która też znajdowała się blisko Kaliny. W mojej rodzinie zawsze jednak dużo się mówiło o "hasioku", bo ja jestem spokrewniony z Bartoszkami, którzy grali na nim w barwach Ruchu - przypominał Piechniczek.

Kradzieżą wykonanej z mosiądzu tablicy zajęła się chorzowska policja, ale sprawy nie ujęła. Tablica najprawdopodobniej padła łupem złomiarzy. Rekonstrukcję wykonano z tworzywa sztucznego, do złudzenia przypominającego brąz. Zachowano także pierwotny napis "To miejsce jest związane z najlepszą tradycją chorzowskiego sportu . Piłkarska drużyna Klubu Sportowego Ruch Wielkie Hajduki - Ruch Chorzów podczas meczów rozgrywanych "na Kalinie" zdobywała pierwsze tytuły "Mistrza Polski. Chorzowianie".

Więcej o: