PKO Silesia Marathon. Wolontariusze pilnie poszukiwani. Jakie cechy i umiejętności są w cenie?

PKO Silesia Marathon - największa biegowa impreza na Śląsku - nie może się odbyć bez pomocy wolontariuszy. Start już 2 października.

Wolontariusze dbają o sprawny przebieg zawodów, a ty wciąż możesz stać się jednym z nich. Szczegółowe informacje dotyczące zapisów znajdziecie na internetowej stronie biegu, który odbywa się pod patronatem medialnym Gazety Wyborczej w Katowicach. Przyjrzyjmy się zadaniom, jakie będą stały przed wolontariuszami.

Organizacja biura zawodów

Biuro, to serce każdej imprezy - miejsce, gdzie zawodnik kieruje swoje pierwsze kroki. Uśmiechnięty wolontariusz, to uśmiechnięty zawodnik. Sprawna weryfikacja dokumentów, podpisy na listach i odbiór pakietu startowego- ta chwila łączy zawodnika z organizatorem aż do końca biegu. Nikt z nas nie lubi kolejek, więc pracować trzeba szybko i dokładnie.

Zabezpieczenie trasy

Bezpieczeństwo zawodników jest najważniejsze, więc aż 70 procent wolontariuszy bierze udział w zabezpieczeniu trasy. Czasami trzeba stanowczo poprosić by dzieci nie wchodziły na trasę, by samochód poczekał parę minut na przejazd. Czasami trzeba również wytłumaczyć, że ulica będzie zamknięta dłuższy okres czasu.

Punkty odżywcze

By mieć odpowiedni zapas energii na cały dystans maratonu zawodnicy uzupełniają zapas węglowodanów na punktach odżywczych. Czekają tam nie tylko banany, ale również woda i napoje izotoniczne. Wolontariusz szybko reaguje na brakujące produkty tak, by nadbiegająca grupa zawodników miała wszystko na wyciągnięcie ręki.

Strefa start/meta

Wydzielenie odpowiednich stref dla zawodników przed startem, dekoracja po zakończeniu wyścigu, to kluczowe momenty podczas rozpoczęcia jak i zakończenia każdych zawodów.

Depozyt

Każdy zawodnik chce sprawnie oddać swoje rzeczy przed biegiem i równie sprawnie je po biegu odebrać. Dobra pamięć i dobra organizacja pracy ułatwiają wykonywanie obowiązków na tym stanowisku.

Animacja trasy

Jesteś wulkanem energii i masz głowę pełną pomysłów? Potrafisz zaciekawić swoją osobowością i utrzymać kontakt z publicznością? Zapewnienie atrakcji na trasie maratonu to dopiero wyzwanie.

Extra - pomoc techniczna

Wsparcie logistyczne to kluczowy element przed zawodami jak i po ich zakończeniu. Praca wymagająca tężyzny fizycznej przeznaczona dla pełnoletnich mężczyzn.

Lider wolontariatu

Lider stoi na czele każdego zespołu zadaniowego. Jest pierwszą osobą kontaktową wolontariusza we wszystkich sprawach. Zajmuje się rekrutacją swojego zespołu, wspólnie uczestniczą w szkoleniach, kieruje pracą wolontariuszy w dniu zawodów. W sprawach bieżących lider współpracuje z koordynatorem wolontariatu.

Więcej o: