"W kowbojskich kapeluszach", czyli historia sportu w Bytomiu

30 czerwca ukaże się książka opisująca w barwny sposób największych sportowców Bytomia.

ŚLĄSK.SPORT.PL na Twitterze. Obserwujesz? >>

Po raz pierwszy w dziejach w jednym wydawnictwie przedstawione zostały sukcesy bytomskich sportowców, zarówno piłkarzy, hokeistów, jak i przedstawicieli bardziej niszowych dyscyplin, takich jak łucznictwo czy rugby.

Autor, którym jest Leszek Błażyński, dziennikarz "Sportu" i "Przeglądu Sportowego" oraz twórca biografii Wojciecha Fortuny, zatytułowanej "Skok do piekła", skupił się na anegdotach, ciekawych historiach. - Statystykami zajmują się inni, a celem tej publikacji było przedstawienie losów bytomskich sportowców, którzy często mieli niesamowite przeżycia - mówi Błażyński, który sporo miejsca poświęca piłce nożnej.

Przypomina o triumfach Polonii, o tym jak goście z zagranicy byli zaskoczeni temperamentem Ślązaków, gdy po wygranej drużyny w Pucharze Rappana (Intertoto), kibice wyszli na ulice i wycałowali... motorniczego. Poloniści w latach 60. podbijali również Amerykę, spotykając się tam z zaskakującymi sytuacjami. W rozdziale poświęconym bardziej współczesnym czasom, czytelnik dowie się między innymi, jak... ambitnej muzyki słuchali w szatni piłkarze bytomskiej drużyny.

"Czerwień burgundzka i biel" to z kolei rozdział poświęcony Szombierkom i sensacyjnemu zwycięstwu zespołu w lidze w 1980 roku. - Z przyjemnością powspominałem tamte czasy a Leszek Błażyński powyciągał ze mnie sporo ciekawostek. Nurtowało go chociażby to, że pojechaliśmy na mecz do Rotterdamu autokarem bez... tylnej szyby - mówi Wiesław Surlit, były bramkarz "Szombrów".

W rozdziale dotyczącym hokeja na lodzie opisany jest... surowy chrzest, jaki przechodzili zawodnicy. W historii koszykarskich Bobrów bohaterami są często Amerykanie. Ich wyczyny budzą uśmiech, a czasami niesmak. W książce przypomniano także wielkie triumfy Waldemara Legienia, dwukrotnego mistrza olimpijskiego w dżudo, ale również znakomitych bytomskich bokserów, lekkoatletów, tenisistów, czy nawet pływaków.

Książka przypomina wydawnictwa albumowe, bo sporo jest w niej zdjęć, grafik. Dołączony jest do niej również film, którego producentem jest Łukasz Pereszczak.

Premiera "W kowbojskich kapeluszach - historia sportu w Bytomiu" zaplanowana jest na 30 czerwca. W tym dniu odbędzie się o godz. 17 prezentacja książki oraz filmu w Biurze Promocji Bytomia, które znajduje się przy ulicy Rynek 7.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.