Ernest Pohl będzie patronem stadionu Górnika Zabrze

Najprawdopodobniej już od poniedziałku stadion Górnika Zabrze będzie nosił imię Ernesta Pohla!

Stadion Górnika oficjalnie otwarto 2 września 1934 roku. Podczas uroczystości, w której uczestniczył m.in. szef regionalnej NSDAP Helmuth Brueckner, stadionowi nadano wtedy imię Adolfa Hitlera. Od tamtego czasu obiekt nie otrzymał nowego patrona. W poniedziałek po prawie 70 latach ma się to zmienić...

Radni zajmą się wnioskiem

Kilka miesięcy temu w sprawie nowego patrona stadionu oficjalny wniosek do prezydenta wystosował szef Górnika Zbigniew Koźmiński. Na poniedziałkowej Sesji Rady Miejskiej zaplanowano przegłosowanie uchwały o nadaniu imienia Ernesta Pohla stadionowi przy ulicy Roosevelta.

Dotarliśmy do treści uchwały, która będzie głosowana. Napisano w niej m.in.: "Stadion jest obiektem znanym w kraju i za granicą. Od czasu zakończenia II wojny światowej nie posiada swego patrona". - Radni zajmą się tym wnioskiem na najbliższej sesji, a projekt uchwały zgłosił prezydent Jerzy Gołubowicz - potwierdza asystentka prezydenta Anna Mysiak.

Pohl to jedna z najwybitniejszych postaci w historii polskiego futbolu. Zmarł w 1995 roku. - To był znakomity piłkarz, który znalazłby miejsce w każdym europejskim klubie i byłby jego czołową postacią, ale najważniejsze, że Ernest był przesympatycznym kolegą i przyjacielem. Pomagał wchodzić do drużyny Lubańskiemu. To było szczęście grać pod jego okiem - opowiada Stanisław Oślizło, który wczoraj przygotowywał specjalną notkę na temat Pohla, która zostanie odczytana podczas obrad Rady Miasta.

Byłby szczęśliwy

Idea spodobała się rodzinie Ernesta Pohla, która mieszka w niemieckim Hausach w Schwarzwaldzie. - To dobry pomysł, Ernest na pewno byłby bardzo szczęśliwy - mówi Marianna Pohl, żona piłkarza.

Poniedziałkowa sesja Rady Miasta rozpocznie się o 16.30. Uchwała o nadaniu patrona stadionowi znajduje się w porządku obrad jako 20. punkt.

Przed jednym z majowych spotkań ligowych Górnika (najprawdopodobniej 3 maja, gdy Górnik zagra z Groclinem) odbędzie się uroczystość nadania stadionowi imienia wielkiego piłkarza.

Dla Gazety

Wojciech Markowski

zięć Ernesta Pohla.

To świetna wiadomość! Nasza rodzina od dawna na nią czekała. Weźmiemy wnuki i przyjedziemy do Zabrza na uroczystości. Jeden z nich, Adrian Karkoschka, już idzie w ślady dziadka i jest powoływany do juniorskiej reprezentacji Niemiec.

not. pp