Półmaraton Gryfa: Pierwszy trening i porady

BIEGI ULICZNE. Ruszamy z przygotowaniami do majowego półmaratonu. Przedstawiamy plan pierwszych treningów i podstawowe porady

Razem z organizatorami 25. Półmaratonu Gryfa, który odbędzie się 16 maja w Szczecinie, ruszamy z programem przygotowań do imprezy. Co tydzień w czwartek będziemy zamieszczać plan treningowy i porady mogące pomóc w przygotowaniach do przebiegnięcia 21 km ulicami miasta. W biegu może wziąć udział każdy, bo w tym roku jest on organizowany dla miłośników biegania amatorskiego.

Plan pierwszych treningów dla początkujących przygotował Robert Szych, trener MKL-u Szczecin i dyrektor biegu oraz Norbert Tatarczak, instruktor lekkiej atletyki.

W każdą niedzielę organizowane jest spotkanie z trenerami, którzy poprowadzą zajęcia i odpowiedzą na wszelkie pytania. Najbliższe - 21 marca o godz. 11. Zbiórka przy kasach kąpieliska Arkonka. Przed zajęciami będzie możliwość skorzystania z szatni znajdującej się w pobliżu stadionu lekkoatletycznego przy ul. Litewskiej.

Zanim jednak rozpoczniemy przygotowania, kilka cennych i prostych rad:

- Na zajęcia nie wychodź głodny, ale też nie bezpośrednio po obfitym obiedzie. Odczekaj około dwóch godzin. Radzimy także nie pić płynów tuż przed samym treningiem.

- Ubierz się na sportowo: dres, pod nim koszulka, najlepiej bawełniana - nic ze sztucznego materiału. Buty sportowe (nie

skórzane) powinny być o pół numeru większe, bo w czasie wysiłku stopa lekko puchnie.

Plan pierwszych treningów

Trzy - cztery razy w tygodniu znajdź czas na godzinny trening np. co dwa dni. Pierwsze trzy zajęcia najlepiej rozpocząć od 20-30-minutowego cyklu marszobiegu, czyli połączenia marszu (70 proc.) z biegiem (30 proc.).

Podczas pierwszych zajęć znajdź odpowiadające ci tempo, w którym będziesz w stanie biec przez pięć - osiem minut, potem iść przez kwadrans i ponownie biec. Pomiędzy cyklami rób przerwy. Możesz je wykorzystać na kilka ćwiczeń: skłony, ćwiczenia w wykroku, lekkie podskoki i wymachy rękoma.

Biegaj najlepiej na ścieżkach leśnych i parkowych. Amatorów biegania spotkasz np. w Lasku Arkońskim, na Jasnych Błoniach, w parku Żeromskiego, Puszczy Bukowej czy wokół jeziora Głębokie.

aleksandra.warska@szczecin.agora.pl