25. Półmaraton Gryfa - biegaj razem z nami

BIEGI ULICZNE. Chcesz przebiec półmaraton? Zrób to z "Gazetą Wyborczą". W tym roku organizatorzy szczecińskiego Półmaratonu Gryfa nie stawiają na znanych sportowców, ale na amatorów, którzy lubią biegać.

Bieg zaplanowano na 15 maja. Tradycyjnie trasa będzie prowadzić głównymi ulicami Szczecina. Do pokonania będą dwa okrążenia ok. 10-kilometrowej pętli.

To już 25. Półmaraton Gryfa. Jubileusz zobowiązuje, więc organizatorzy postanowili zmienić formułę biegu. Po pierwsze nie będzie on już częścią obchodów Dni Morza, ale osobną imprezą sportową. Organizatorami są Miejski Klub Lekkoatletyczny i Urząd Miejski.

- Już w ubiegłym roku obiecaliśmy, że chcemy zrobić bieg masowy - nie dla znanych sportowców, ale dla tych, którzy po prostu lubią biegać - mówi Robert Szych, dyrektor imprezy. - Zależy nam przede wszystkim na amatorach, dla których najważniejszy będzie sam udział i ukończenie biegu, a nie zwycięstwo za wszelką cenę i wyśrubowany czas.

W tegoroczne bieganie zaangażował się szczeciński oddział "Gazety". Razem z trenerami pomożemy wam przygotować się do pokonania 21,097 km. Każdy, kto amatorsko biega, czyli uprawia coraz popularniejszy jogging, i ten, który o bieganiu dopiero myśli, siedząc całymi dniami za biurkiem, będzie w stanie w ciągu dwóch miesięcy przygotować się i ukończyć bieg.

- Nie chcemy nikogo straszyć specjalistycznym treningiem. Będą to ogólne informacje i porady, jak biegać, by sprawiało nam to przyjemność, jak się ubierać, aby nie doszło do przegrzania czy obtarć - wyjaśnia Robert Szych, który na co dzień szkoli młodych adeptów lekkiej atletyki w MKL-u Szczecin.

Raz w tygodniu od połowy marca na sportowych stronach szczecińskiego wydania "Gazety Wyborczej" pojawi się specjalna kolumna poświęcona przygotowaniom do biegu. Obok rozpisanego na tygodnie planu biegania (np. ile kilometrów powinniśmy przebiec na początek i jakie ćwiczenia możemy w trakcie takiego treningu wykonywać) pojawią się cenne porady zarówno zawodowców, jak i amatorów w każdym wieku, którzy biegają dla przyjemności.

Pokażemy trasy, na jakich można trenować w Szczecinie, i będziemy śledzili przygotowania tych, którzy postanowili z nami rozpocząć bieganie.

- W każdą niedzielę trenerzy spotkają się ze wszystkimi chętnymi. Zaplanowaliśmy spotkania przy kąpielisku Arkonka, bo tam odbywa się wiele biegów dla amatorów. Będziemy odpowiadali na każde pytania i wątpliwości, a przy okazji przeprowadzimy zajęcia i np. zorganizujemy bieg, w którym będzie się można sprawdzić. W każdym wieku, przy niewielkim przygotowaniu jesteśmy w stanie przebiec 20 km - dodaje Szych.

Szczeciński Półmaraton Gryfa jest kontynuacją rozgrywanej przez 20 lat Szczecińskiej Dwudziestki. Po raz pierwszy rozegrano go na wydłużonym dystansie, tj. jako półmaraton, w 2000 r.