Polska - Wielka Brytania 2:1 w kwalifikacjach olimpijskich hokeistów na trawie

Laskarze zrobili pierwszy krok, by awansować na igrzyska olimpijskie w Atenach. Wygrali 2:1 z Wielką Brytanią w pierwszym meczu turnieju przedolimpijskiego w Madrycie.

Od początku częściej przy piłce byli Polacy, ale to Brytyjczycy łatwiej i szybciej przedostawali się pod nasze półkole strzałowe. Mimo tego pierwszą bardzo groźną akcję przeprowadzili nasi hokeiści. Jednak w ostatniej chwili strzał Sławomira Choczaja został zablokowany. Znakomitą sytuację miał także Dariusz Rachwalski, ale zawahał się przed oddaniem strzału i obrońcy zdążyli zablokować uderzenie.

Chwilę później Polacy o mało nie wbili sobie bramki samobójczej, bo piłka odbiła się od nogi Mirosława Juszczaka i minimalnie minęła słupek bramki Arkadiusza Matuszaka. W pierwszej połowie Brytyjczycy zagrozili polskiej bramce trzykrotnie, w tym dwa razy z krótkich rogów, ale za każdym razem świetnie bronili nasi obrońcy i bramkarz Matuszak.

Druga połowa meczu była zdecydowanie ciekawsza od pierwszej. W 37. min Artur Mikuła wyprowadził w pole obrońców przeciwnika i znalazł się w półkolu strzałowym. Miał tyle wolnego miejsca, że podbił sobie jeszcze piłkę przed uderzeniem, ale strzelił minimalnie nad poprzeczką. W 45. min Polacy prowadzili 1:0. Artur Mikuła dostrzegł nie pilnowanego w półkolu strzałowym Tomasza Choczaja i szybko podał mu piłkę. Ten zaskoczył bramkarza rywali uderzeniem, po którym piłka skozłowała i wpadła do bramki. Sześć minut później mogło być 2:0, ale znów Artur Mikuła spudłował, choć przy strzale nie był atakowany.

Później Polacy przeżywali chwile grozy, gdy przez blisko sześć minut Brytyjczycy nie schodzili z polskiej połowy boiska. W tym czasie wykonywali cztery krótkie rogi jeden za drugim, bo co chwilę nasi reprezentanci nieprzepisowo wybijali piłkę. W odpowiedzi gola mógł uzyskać najmłodszy hokeista w polskiej ekipie Tomasz Górny z Warty Poznań, ale nieznacznie przestrzelił. Wielka Brytania miała miażdżącą przewagę i co chwilę wykonywała krótkie rogi. Jeden z nich wykorzystał lekkim, ale precyzyjnym strzałem Danny Hall.

Do końca meczu zostało 6 min i wydawało się, że zepchnięci do obrony Polacy nie będą potrafili zaatakować. Ci jednak ruszyli do ataku, czego efektem był krótki róg, po którym do bramki Brytyjczyków trafił Tomasz Dutkiewicz.

Dzisiaj Polacy zagrają z najbardziej nieobliczalnym przeciwnikiem w swojej grupie - Japonią. Pojedynek ten transmitować będzie telewizyjna stacja Eurosport. Początek o godz. 14.

POLSKA - WIELKA BRYTANIA 2:1 (0:0)

Bramki: 1:0 T. Choczaj (46. min), 1:1 Hall (62., z krótkiego rogu), 2:1 Dutkiewicz (67., z krótkiego rogu)

Krótkie rogi: Polska - 2; Wielka Brytania - 9.

Zielone kartki: Polska - P. Mikuła; Wielka Brytania - Hall, Pearn.

POLSKA: Matuszak - Nyćkowiak, Z. Juszczak, M. Juszczak, Kluczyński - S. Choczaj, T. Marcinkowski, P. Mikuła - S. Władysiak, A. Mikuła. Wchodzili: Górny, T. Choczaj, M. Grotowski, Dutkiewicz.

WYNIKI GRUPY A

Hokeistki Pocztowca Poznań zostały mistrzyniami Polski juniorek. Wygrały ostatni turniej cyklu. Pokonały w nim m.in. Spartę Gniezno 8:0, Koronę Gumna 13:0 i Kolejarza Gliwice 4:0. Wicemistrzostwo wywalczyły laskarki z Gniezna.