Turniej przedolimpijski jest dla kadry polskich laskarzy najważniejszą imprezą w tym roku, bo jej stawką będzie awans na igrzyska olimpijskie. To właśnie turniejowi w Hiszpanii Polski Związek Hokeja na Trawie poświęcił w ostatnich miesiącach najwięcej uwagi. Polacy polecieli najpierw do Australii i Nowej Zelandii, a potem do Malezji i Portugalii. Przez cztery miesiące reprezentanci zaledwie kilkanaście dni byli w domu. Trener Juskowiak miał do dyspozycji laskarzy sześciu klubów, ale największą ich grupę stanowili zawodnicy Pocztowca Poznań i Grunwaldu Poznań. Właśnie z tego względu wojskowi (mistrzowie Polski) nie wystawili drużyny do rozgrywek halowych, a ci, którzy pozostali w kraju, połączyli siły z łącznościowcami i razem zagrali w mistrzostwach Polski pod szyldem Pocztowca.
Rozmach przygotowań do turnieju przedolimpijskiego był tak duży, że rozbudził nadzieje na awans na igrzyska. Imponują też wyniki sparingów rozegranych w ten weekend z Indiami i Malezją. Polacy wygrali odpowiednio 4:1 i 2:1! To cieszy, zwłaszcza że polski zespół jest odmłodzony. Nie ma w nim najlepszego od wielu lat strzelca Rafała Grotowskiego, brakuje Macieja Matuszyńskigo, niedawnego kapitana Roberta Grzeszczaka, znakomitego bramkarza Marcina Pobuty, świetnego obrońcy Eugeniusza Gaczkowskiego, pomocnika Marcina Nyćkowiaka i napastnika Krzysztofa Wybieralskiego.
Trzeba jednak przyznać, że wśród wszystkich zespołów uczestniczących w hiszpańskich kwalifikacjach do igrzysk Polska zajmuje najniższe miejsce w światowym rankingu. Jesteśmy na 17. miejscu.
Miejsca w rankingu
Grupa A: 2. Holandia, 8. Wielka Brytania, 9. Hiszpania, 12. Japonia, 13. RPA, 17. POLSKA Grupa B: 5. Pakistan, 6. Indie, 10. Malezja, 11. Nowa Zelandia, 14. Belgia, 15. Kanada.
Jak widać - nie ma słabych przeciwników, ale nie zapominajmy, że z wieloma z nich Polacy toczyli już wyrównane boje. Rywal grupowy Polaków - Wielka Brytania - w eliminacjach do igrzysk w Sydney w 2000 r. został przez naszych hokeistów rozbity 5:2. Jednak cztery lata temu polscy laskarze ulegli 0:2 najbardziej nieobliczalnej ekipie z grona przedolimpijskich rywali - Japonii. Z RPA ostatnio graliśmy dwa lata temu. W towarzyskim meczu padł remis 2:2. Wcześniej (w 1997 r.) w przedolimpijskich eliminacjach pokonaliśmy tę drużynę 4:3.
MECZE POLAKÓW
PRZECIWNICY POLSKI
RPA. Trzykrotnie triumfowała w mistrzostwach Afryki (1993, 1996, 2000). Mistrzostwa świata - 10. miejsce w 1994 r. w Sydney, 13. miejsce w 2000 r. w Malezji; igrzyska olimpijskie - 10. miejsce w Atlancie.
Japonia. W mistrzostwach Azji dwukrotnie trzecia (1966 i 1970), a ostatnio - szósta. W mistrzostwach świata najwyżej dziewiąta (w 1991 r.). Na igrzyskach ostatnio grała w 1968 r.
Hiszpania. Mistrz Europy z 1974 r. Ubiegłoroczny wicemistrz. Dwukrotny wicemistrz świata (1971 i 1990). Ostatnio, w Kuala Lumpur - 11. miejsce. Dwukrotny wicemistrz olimpijski (1980 i 1996) i brązowy medalista (1960). W Sydney Hiszpanie byli na dziewiątej pozycji.
Wielka Brytania. Połączona ekipa narodów z Wysp Brytyjskich występuje tylko w rozgrywkach olimpijskich. Brytyjczycy byli na igrzyskach czterokrotnie i za każdym razem zdobywali medal: złoty w 1988 r., srebrny w 1948 r. i brązowe - w 1952 i 1984 r.
Holandia. Najbardziej utytułowany rywal. Dwukrotny mistrz Europy (1983 i 1987). Tylko raz w mistrzostwach Europy Holendrzy byli poza podium - właśnie na ostatnich finałach w 2003 r. Trzykrotny mistrz świata (1973, 1991 i 1998), dwukrotny wicemistrz (1978 i 1994). Ostatnio w Malezji - brąz. Siedem medali igrzysk olimpijskich, w tym dwa złote (Atlanta i Sydney).
Na tym tle Polska rzeczywiście wypada dość blado. W mistrzostwach Europy graliśmy dziewięć razy (najlepszy wynik - piąte miejsce). W mistrzostwach świata uczestniczyliśmy sześciokrotnie, ale nasze największe osiągnięcie to ósme miejsce. Z czterech występów na igrzyskach najlepiej powiodło się Polakom w Moskwie, gdzie zajęli czwarte miejsce. Ale należy dodać, że nie było tam wszystkich najlepszych na świecie zespołów.
SKŁAD REPREZENTACJI
Bramkarze: Arkadiusz Matuszak (Pocztowiec Poznań), Marcin Trzaskawka (AZS AWF Poznań) Obrońcy: Zbigniew Juszczak, Mirosław Juszczak (Pocztowiec), Mirosław Kluczyński, Tomasz Dutkiewicz (Grunwald), Marcin Nyćkowiak (Rheydter Moenchengladbach), Krzysztof Kmieć (Warta Poznań) Rozgrywający: Piotr Mikuła (Pocztowiec), Sławomir Choczaj, Tomasz Choczaj, Tomasz Marcinkowski (Grunwald) Napastnicy: Dariusz Rachwalski, Sebastian Władysiak (Pocztowiec), Artur Mikuła (Grunwald), Marcin Grotowski, Robert Grotowski (Start Gniezno), Tomasz Górny (Warta).
Polacy w telewizji!
Pierwszy mecz Polaków z Wielką Brytanią pokaże telewizyjna stacja Eurosport - dziś o godz. 14. Ostatni grupowy pojedynek naszych reprezentantów będzie transmitowany na żywo w hiszpańskiej "dwójce" (TVE2 - wtorek 9 stycznia o godz. 16). Wszystkie spotkania turnieju, nie tylko Polaków pokazuje tematyczny kanał sportowy TVE - Teledeporte, dostępny jednak tylko w hiszpańskich kablówkach.