Wisła: Zmiana prezesa

Na poniedziałkowej konferencji zostanie przedstawiony nowy prezes Wisły SSA Tadeusz Czerwiński. Dotychczasowy szef zarządu Bogdan Basałaj zostanie dyrektorem generalnym klubu i będzie odpowiadał za inwestycje.

Z zarządu wypadnie również wiceprezes Zdzisław Kapka - zostanie dyrektorem sportowym. W ten sposób Czerwiński będzie tworzył zarząd jednoosobowy, czyli będzie rządził wraz z właścicielem klubu Bogusławem Cupiałem. Mocny głos doradczy pozostawiono mecenasowi Hubertowi Praskiemu, przewodniczącemu rady nadzorczej Wisły SSA. W kwestiach czysto piłkarskich wolną rękę ma trener Henryk Kasperczak.

Nominacja Czerwińskiego ma być sposobem na zlikwidowanie konfliktu między Wisłą SSA i TS Wisła. Przypomnijmy, że TS nie chce się zgodzić na zamianę wiślackich gruntów ze Skarbem Państwa (tereny w Ożarowie za stadion i boiska treningowe przy Reymonta w Krakowie). Chce tej zamiany Tele-Fonika, spółka-matka Wisły SSA. Czerwiński jest przyjacielem prezesa TS Ludwika Miętty-Mikołajewicza od lat 70., gdy pracowali razem w Gwardyjskim Towarzystwie Sportowym Wisła, i ma skłonić Mięttę do tej zamiany.

Jako doświadczony dyplomata (był konsulem w Chicago, pracował też w Moskwie i w Afryce) oraz menedżer (do niedawna dyrektor w Banku Handlowym) Czerwiński ma wzmocnić kierownictwo klubu. Właściciel Wisły SSA liczy na to, że nowy prezes będzie lepiej wypadał przed telewizyjnymi kamerami niż członkowie dotychczasowego zarządu.

Nieoficjalnie wiadomo, że Bogdan Basałaj stracił stanowisko, gdyż nie wywiązał się z obietnic znalezienia wielu sponsorów - reklamodawców. Ustępujący prezes może się pocieszyć, że był najdłużej urzędującym prezesem w ponadsześcioletniej historii spółki. Niedawno minęły cztery lata od zatrudnienia go w Krakowie. Wcześniej piłkarską Wisłą dowodził Miętta-Mikołajewicz (styczeń 1998 do czerwca 1999 r.), a po nim jeden z ówczesnych udziałowców Stanisław Ziętek (czerwiec 1999 r. - czerwiec 2000 r.).

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.