Szermiercze wieści

Wielkopolscy szabliści, floreciści i szpadziści walczyli w Zalaegerszeg, Łodzi, Wrocławiu i Gliwicach.

TRZYNASTKA MOCKA. Najlepsi polscy floreciści rywalizowali w Pucharze Świata w węgierskim Zalaegerszeg. Najlepszy z Polaków Wojciech Szuchnicki (Sietom-AZS AWFiS Gdańsk) przegrał dopiero w ćwierćfinale z Tomerem Orem z Izraela 6:15 i zajął 8. miejsce. Do 1/8 finału dotarł Sławomir Mocek z leszczyńskiej Polonii, który wcześniej pokonał Koreańczyka Hee Kyung Parka 15:12 i Francuza Thierry'ego Lachkara 15:8. W walce o ćwierćfinał uległ jednak innemu Koreańczykowi Dung Chang Ha 9:15 i zajął 13. miejsce. Tomasz Ciepły (Warta Poznań) przegrał już pierwszy pojedynek w turnieju głównym z Nicolą Facionim (Włochy) 13:15 - został sklasyfikowany na 36. miejscu. Z kolei bracia Mateusz i Andrzej Witkowscy (obaj Warta Poznań) jako jedyni Polacy nie przebrnęli eliminacji grupowych.

SZABLIŚCI ZAWIEDLI. Trzecie miejsce Katarzyny Karpińskiej z KKSz Konin to największe osiągnięcie przedstawicieli Wielkopolski w 43. Turnieju Szermierczym "O Złotą Klingę redakcji Wiadomości Dnia - Dziennika Łódzkiego". Zawody te były jednocześnie drugim turniejem Pucharu Polski seniorów w szabli. Karpińska przegrała w półfinale z Ireną Więckowską z AZS AWF Warszawa 12:15. W 1/8 finału swój pojedynek z późniejszą zwyciężczynią zawodów i najlepszą polską szablistką Aleksandrą Sochą (AZS Warszawa) przegrała Bogna Jóźwiak z AZS AWF Poznań 10:15. Ostatecznie poznanianka zajęła 7. miejsce, a tuż za nią znalazły się jeszcze Karolina Budna, Anna Wesołowska i Joanna Daniłowska (wszystkie KKSz Konin).

Słabo w rywalizacji szablistów spisali się Wielkopolanie - żadnego nie było w czołowej ósemce. W 1/8 finału swoje pojedynki przegrali Norbert Jaskot i Maciej Kaliszan (obaj AZS AWF Poznań) oraz Maciej Tomczak i Patryk Pałasz (obaj KKSz Konin). Wygrał Marcin Koniusz (MOSiR Sosnowiec).

ZŁOTA WARTA. Dziewczęca drużyna Warty Poznań (Martyna Synoradzka, Daniela Łbik, Izabela Paul i Katarzyna Różycka) zdobyła we Wrocławiu złote medale w drużynowym turnieju mistrzostw Polski juniorów do lat 17 we florecie. Poznanianki pokonały Kolejarza Wrocław 45:19, Sietom-AZS AWFiS Gdańsk 45:36 i w finale d'Artagnana Warszawa 45:42. Synoradzka zdobyła też srebro w turnieju indywidualnym - w finale uległa 10:15 Annie Lidzbarskiej z Sietomu. Szóste miejsce zajęła inna poznanianka - Katarzyna Różycka. Wielkopolscy juniorzy spisali się słabiej - w czołowej ósemce turnieju indywidualnego nie było żadnego florecisty z naszego regionu, a w turnieju drużynowym Warta I Poznań zajęła 5. miejsce.

ŚREMSKA SZPADA. Troje zawodników Warty Śrem wystąpiło w Gliwicach w Mistrzostwach Polski juniorów w szpadzie. Nie odnieśli jednak sukcesów - w rywalizacji chłopców Bartosz Owczarzak zajął 26. miejsce, a Tomasz Owczarzak był 68. Z kolei wśród dziewcząt Karolina Skibiak zajęła 51. lokatę.