W Beskidach i na Śląsku rozpoczyna się Olimpiada Młodzieży w sportach zimowych

Oficjalne otwarcie imprezy zaplanowano na 21 lutego w Wiśle, ale walka o medale rozpocznie się już w sobotę

Ponad 1200 zawodników rywalizować będzie w siedmiu dyscyplinach X Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach zimowych.

Zmagania będą się toczyć w: Katowicach, Sosnowcu, Szczyrku, Wiśle, Dusznikach Zdroju oraz Tomaszowie Mazowieckim.

Choć oficjalne otwarcie imprezy zaplanowano na 21 lutego w Wiśle, to walka o medale rozpocznie się już dziś. Jako pierwsi przystąpią do niej w Dusznikach biatloniści, a w Tomaszowie łyżwiarze szybcy. Zakończenie olimpiady odbędzie się w Szczyrku 28 lutego.

Gospodarzem imprezy, nad którą honorowy patronat objął prezydent Aleksander Kwaśniewski, jest województwo śląskie. Blok zimowy OOM obejmuje: biatlon, hokej na lodzie, łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie, short track, narciarstwo alpejskie, narciarstwo klasyczne (biegi, skoki, kombinację norweską), saneczkarstwo lodowe i naturalne oraz snowboard.

Najwięcej konkurencji rozgrywanych będzie właśnie w Szczyrku i Wiśle. Hokeiści rywalizować będą w Sosnowcu, a łyżwiarze figurowi w katowickim Spodku.

Olimpiada będzie równocześnie mistrzostwami Polski juniorów i juniorów młodszych. Koszt przedsięwzięcia wyniesie 1,9 mln zł, z tego 1,4 mln zł pochodzi ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, a 500 tys. zł przekazał samorząd województwa śląskiego. - Sporo pieniędzy pochłonęły remonty, modernizacje i budowa nowych obiektów sportowych, które będą służyć sportowi wyczynowemu i masowemu po zakończeniu olimpiady - powiedział Michał Czarski, marszałek województwa.