Kolarze Weltouru Sosnowiec przenoszą się do Łaz

Weltour Sosnowiec jedyna zawodowa grupa kolarska w naszym regionie zmienia siedzibę! Wszystko wskazuje, że ze zwycięstw kolarzy w różowych koszulkach (barwy Weltouru) będą się teraz cieszyć mieszkańcy Łaz.

Sosnowiecka grupa ma problemy finansowe. Po zakończeniu ubiegłego sezonu ze sponsorowania kolarzy wycofała się firma obuwnicza Ambra, a zawodnicy dostali wolną rękę w poszukiwaniu nowych pracodawców.

Klub stracił też siedzibę. Jan Gil, dyrektor Weltouru, najpierw zlikwidował sklep kolarski w centrum Sosnowca (teraz jest w tym miejscu zakład pogrzebowy), a potem nie przystąpił do przetargu na zakup ośrodka Leśna w Kazimierzu (dzielnica Sosnowca), który kolarze dzierżawili od trzech lat.

Wcześniej miasto wystawiło Weltourowi rachunek za użytkowanie Leśnej - ok. 155 tys. zł. Gil nie zamierza jednak płacić. - Remont ośrodka kosztował nas ok. 200 tys. zł. Chcemy zbilansować obie sumy. Zaproponowaliśmy miastu ugodę - tłumaczy.

Wszystko jednak wskazuje, że Sosnowiec straci zawodową grupę kolarską. Nową siedzibą Weltouru będą Łazy, gdzie burmistrzem jest Tadeusz Czop, miłośnik kolarstwa (w tym miasteczku w 2001 roku odbyły się szosowe mistrzostwa Polski) i dobry znajomy Gila.

- Odbyło się już kilka spotkań organizacyjnych, lada dzień powinniśmy podpisać umowę. Jestem zdecydowany przygarnąć kolarzy. To będzie dla naszego miasta wspaniała promocja - twierdzi Czop.

Początkowo mówiło się, że Weltour stanie się nową sekcją Łazowianki Łazy. Gilowi nie podoba się jednak takie rozwiązanie. - Nie chcę żadnej fuzji. Chcę tylko wydzierżawić od Łazowianki pomieszczenia, w których mielibyśmy swoją siedzibę. Grupa nazywałaby się wtedy Weltour Łazy.

W przyszłym tygodniu podejmę ostateczną decyzję. Mam duży sentyment do Sosnowca, ale wszystko wskazuje, że do przeprowadzki jednak dojdzie - mówi.

Nowa grupa straci straci status zawodowej (nie będzie klasyfikowana w rankingu UCI) i będzie traktowana na zasadach amatorskich.

Kto będzie jeździł w zagłębiowskiej grupie? - Cały czas w barwach Weltouru chcą startować Grzegorz Kwiatkowski, Tomasz Kłoczko, Wojciech Kalemba. Początkowo chciałem postawić tylko na młodzież, ale jeżeli cały czas chcą się dla nas ścigać takie nazwiska... - zastanawia się Gil.

Trzon grupy ma stanowić sześciu, siedmiu zawodników. Na marcowe zgrupowanie na Krym pojadą też młodzi, utalentowani zawodnicy: 20-letni Łukasz Pluta (Kolejarz Częstochowa) oraz 21-letni Maksymilian Gierach (Cyclo-Korona Kielce).

Nie wiadomo, kto będzie trenerem grupy. Gilowi odmówili Grzegorz Gronkiewicz (Chłodnia Śnieżka Częstochowa) oraz Robert Baścik (Knauf Mikomax Łódź), którzy współpracowali z sosnowieckimi kolarzami w poprzednich sezonach. - Wolnych fachowców na kolarskim rynku nie brakuje. Ktoś się znajdzie - uspokaja Gil.

Zagadką pozostają też nazwy firm, które wspólnie z Weltourem udźwigną ciężar sponsorowania kolarzy. - Mam wiele kontaktów, znajomych, którzy kochają kolarstwo. Gdy rozpocznę akcję marketingową, pieniądze się znajdą - zapowiada dyrektor.