Medale Mistrzostw Polski trzynastoletniego pływaka

Paweł Spadło z UKS Trójka Częstochowa zdobył trzy medale podczas mistrzostw Polski juniorów 13-letnich

Impreza odbyła się w weekend w Ciechanowie na 25-metrowym basenie. Wystartowało 386 zawodników z 86 klubów. Spadło był jedynym reprezentantem UKS Trójka. Wygrał na dystansie 200 m stylem klasycznym i dwa razy był drugi: na 100 m klasycznym i 100 m stylem zmiennym.

13-latek od roku trenuje pod okiem Jacka Gawdy, wcześniej był zawodnikiem UKS 48. W grudniu odniósł pierwszy sukces, bijąc rekord Polski na 50 m stylem klasycznym. Teraz potwierdził, że poczynił ogromne postępy.

W pierwszym dniu zawodów Spadło zajął drugie miejsce na 100 m stylem zmiennym (czas 1.06,10), sprawiając niespodziankę nawet samemu sobie. - Po prostu nie startowałem na tym dystansie wcześniej i dlatego byłem zaskoczony - tłumaczył.

W drugim dniu świetnie popłynął w eliminacjach na 100 m klasykiem. - Wygrał wyraźnie i to go chyba zgubiło - tłumaczy trener Gawda. - Poczuł się zbyt mocno i w finale przegrał z Adamem Marciszonkiem z Polonii Warszawa. Uzyskał czas 1.12.48. A później, chyba trochę zmęczony, był czwarty na 200 m stylem zmiennym.

Na zakończenie imprezy w wyścigu na 200 m klasykiem częstochowianin zdobył złoto, rewanżując się Marciszonkowi za porażkę na 100 metrów. Wygrał zarówno eliminacje jak i finał (czas 2.37,62).

Spadło jest uczniem gimnazjum nr 3, pływanie jest jego pasją. - Uczę się, pływam i śpię, na więcej nie mam czasu - mówi o sobie.

- W szkole radzi sobie bardzo dobrze, a z tego co wiem znajduje też czas na jazdę na deskorolce - dodaje trener Gawda. - Poza tym to bardzo żywy chłopak.

Kolejną imprezą, w której wystartują pływacy Trójki będą Mistrzostwa Polski juniorów 16-letnich w Płocku. Pojedzie tam kilkuosobowa grupa. Najprawdopodobniej na własny koszt, bo powołanemu niedawno klubowi brakuje środków. - Aktualnie praktycznie wszystko jest na barkach rodziców - tłumaczy Gawda. - Marzy nam się sponsor, który pokryłby choć koszty startów w imprezach.