Przygotowania piłkarskich trzecioligowców

Większość III-ligowych drużyn z naszego regionu dwa tygodnie temu rozpoczęła przygotowania do rundy wiosennej. Klubów nie stać nie tylko na spektakularne transfery, ale nawet - z wyjątkiem Zagłębia i Górnika MK - na wyjazd na obóz. Do 13 marca, kiedy ruszą rozgrywki, zaplanowano za to masę interesująco zapowiadających się sparingów.

Warunki dyktuje ekonomia

Większość III-ligowych drużyn z naszego regionu dwa tygodnie temu rozpoczęła przygotowania do rundy wiosennej. Klubów nie stać nie tylko na spektakularne transfery, ale nawet - z wyjątkiem Zagłębia i Górnika MK - na wyjazd na obóz. Do 13 marca, kiedy ruszą rozgrywki, zaplanowano za to masę interesująco zapowiadających się sparingów

Zagłębie Sosnowiec

Na razie lider III ligi nie przeprowadził spektakularnych transferów. Kadrę uzupełnili: Sławomir Chodor (MKS Sławków), Piotr Maroszek (Sokół Zabrzeg), Szymon Waga (Małapanew Ozimek) oraz Damian Jajeśniak (powrót z wypożyczenia do MKS Sławków).

Zespół opuścili: Dominik Piwowar i Przemysław Broczkowski, którzy najprawdopodobniej zostaną wypożyczeni do Górnika Jaworzno, a także Marcin Rosół, który jest bliski porozumienia z Victorią Jaworzno. Nowego klubu szuka też Adam Iwiński.

Od czwartku podopieczni trenera Krzysztofa Tochela przebywają na zgrupowaniu w Międzybrodziu Bialskim.

Adam Wurzel opuścił zgrupowanie sosnowieckiego Zagłębia, które przygotowuje się do sezonu w Międzybrodziu Bialskim. Piłkarz poważnie naciągnął mięsień przywodziciela i wróci do treningów najwcześniej za dwa tygodnie. Z zespołem przygotowuje się za to bramkarz Adam Iwiński, który początkowo był na liście zawodników, którzy mieli sobie szukać nowych klubów.

Z Beskidów Zagłębie wróci w niedzielę. - Trenujemy trzy raz dziennie. Rano siłownia, po południu bieganie, a wieczorem siatkonoga. Nie sposób się nudzić - mówi Waldemar Włosowicz, drugi trener sosnowieckiej drużyny. Prawdopodobnie w środę Zagłebie rozegra sparing z RKS Radomsko, a na zakończenie obozu zmierzy się z BKS Bielsko (początkowo rywalem Zagłębia miało być Podbeskidzie).

Pod koniec lutego sosnowiczanie wyjadą na drugi obóz do Dzierżoniowa, gdzie do ich dyspozycji będzie boisko ze sztuczną nawierzchnią.

Sparingi.

RKS Radomsko (?), Podbeskidzie Bielsko-Biała (25.1), Dospel Katowice (31.1), GKS Tychy (31.1), Ruch Chorzów (4.2), Górnik Zabrze (7.2), Odra Wodzisław (11.2), Walcownia Czechowice-Dziedzice (11.2), Heko Czermno (14.2), Cracovia (14.2), halowy Memoriał im. Włodzimierza Mazura (21.2), Stal Rzeszów (3.3), Szczakowianka Jaworzno (6.3).

Polonia Bytom

Wczoraj podopieczni trenera Grzegorza Kapicy zaczęli obóz dochodzeniowy. Zajęcia, które będą trwały do przyszłego wtorku, odbywać się będą w Bytomiu. - Pewnie, że warto byłoby wyjechać na obóz, ale w tym przypadku warunki dyktuje ekonomia i trzeba przyjąć to, co jest. Zresztą wcale specjalnie mnie to nie martwi. Na własnych obiektach też można się dobrze przygotować - podkreśla szkoleniowiec, którego wiosną w pracy trenerskiej będzie wspierać Krzysztof Walczak, były doskonały napastnik m.in. GKS Katowice.

W kadrze Polonii zaszły spore zmiany. W Bytomiu wiosną nie zagrają: Robert Sztandera (Aluminium Konin), Dariusz Okoń (Walka Zabrze), Sebastian Jurok (Śląsk Świętochłowice), Wojciech Szeląg (Tur Turek), Kamil Loch (Ruch Chorzów), Jacek Rusznica (Polonia Głubczyce) i Dariusz Bromblik (szuka klubu). W zajęciach uczestniczą zaś: Marek Szemoński (Przyszłość Ciochowice), o którym trener Kapica mówi, że do treningów podchodzi z pełnym zaangażowaniem, Łukasz Stępień (Milenium Wojkowice), Robert Haratyk (Walcownia Czechowice-Dziedzice) i Daniel Tukaj (Śląsk Świętochłowice). - Liczę, że pojawią się jeszcze napastnicy - mówi Kapica. W tym tygodniu do trenujących ma dołączyć Arkadiusz Felich z Pogoni Zduńska Wola. Natomiast najwcześniej w lutym spodziewani są piłkarze z Konga. W sobotę Polonia miała rozegrać w Bytomiu sparing z GKS Tychy, ale z powodu oblodzonej płyty boiska zrezygnowano z gry.

Sparingi.

Raków Częstochowa (24.1, dom), Grunwald Ruda Śl. (28.1, wyjazd), Szczakowianka Jaworzno (31.1, d), Górnik Zabrze (4.2), Podbeskidzie Bielsko-Biała (7.2, d), MKS Myszków (11.2), Victoria Jaworzno (14.2, d), Wisła II Kraków (21.2, w), Koszarawa Żywiec (28.2, d), Włókniarz Kietrz (6.3, d).

Rozwój Katowice

Piłkarze z Brynowa rozpoczęli przygotowania na własnych obiektach w praktycznie niezmienionym składzie. Trener Mirosław Mosór ma do dyspozycji zwykle około 20 piłkarzy. - Nie ma kompletu, bo młodzi jeszcze chodzą do szkoły - usprawiedliwia ich szkoleniowiec. W sobotę piłkarze Rozwoju wzięli udział w halowym turnieju w Ostrawie. - Był to na pewno ciekawy przerywnik, który urozmaicił monotonne treningi w hali i w terenie - przyznał Mosór. Na przełomie stycznia i lutego katowiczanie chcieliby wyjechać na obóz w Beskidy, ale wszystko będzie zależało od możliwości finansowych klubu.

Z Rozwojem do rozgrywek przygotowuje się doświadczony Rafał Witkowski, który szuka sobie jednak nowego klubu. W zajęciach nie uczestniczy natomiast Tomasz Wróbel, który trenuje w Dospelu Katowice. - To nasz podstawowy zawodnik. Jeżeli odejdzie, będziemy musieli poszukać zmiennika, o co wcale nie będzie łatwo - martwi się Mosór, w którego zespole jest na razie tylko jeden nowy zawodnik, bramkarz Sławomir Czachowski (Polonia Łaziska).

Sparingi.

GKS Tychy (24.1, w), Raków Częstochowa (2.2, w), Górnik Jastrzębie (7.2, d), Ruch Chorzów (14.2, d), Wisła II Kraków (18.2, d), Szombierki Bytom (21.2), AKS Mikołów (25.2), Górnik Wieliczka (28.2), Slavia Ruda Śl. (6.3).

Walka Zabrze

Przygotowania do rundy wiosennej zabrzanie rozpoczęli na przełomie roku... od wizyty w Niemczech. - Wzięliśmy udział w dwóch turniejach halowych, rozegraliśmy także dwa mecze na dużym boisku i przy okazji zwiedziliśmy Berlin - opowiada Zdzisław Iwański, trener Walki. Jego drużyna będzie przygotować się do rozgrywek na własnych obiektach. - To nasz sprawdzony, a przy tym oszczędny system - uzasadnia Iwański. Z zespołem trenują bracia Tomasz i Mariusz Wójcikowie (jesienią odpowiednio: Górnik II Zabrze i Źródło Kromołów) i Przemysław Krawczyk (także Źródło), którzy wrócili z wypożyczeń. Są także Dariusz Okoń (były II trener Polonii Bytom, jesienią odsunięty od tej drużyny), Grzegorz Kowalski (ostatnio Ruch Radzionków) i Michał Wolny. Działacze Walki chcieliby również pozyskać młodzieżowca Dawida Buchalika (Górnik Zabrze). Z klubu nikt nie odchodzi. - Co prawda propozycje gry w innych drużynach otrzymali Krystian Sosna i Marcin Kocur, ale zdecydowali się zostać u nas - mówi Iwański, którego martwi jedynie groźna kontuzja dłoni, jakiej jesienią doznał pierwszy bramkarz Walki Daniel Piechota. - Niestety, nie zrosło się to dobrze i w pierwszych ligowych meczach w bramce najprawdopodobniej stanie ktoś inny - kończy Iwański.

Sparingi.

Źródło Kromołów (28.1, d), Walcownia Czechowice-Dziedzice (31.1, d), Przyszłość Rogów (7.2, d), Raków Częstochowa (14.2), GKS Tychy (18.2, w), Koszarawa Żywiec (21.2, d), Górnik Jastrzębie (25.2, w), Wisła II Kraków (28.2, w), Piast Gliwice (6.3, d).

Ruch Radzionków

Podopieczni Jana Pietrygi mieli w planach wyjazdy na dwa obozy, ale dużo wskazuje na to, że z powodów finansowych cały okres przygotowawczy spędzą na własnych obiektach. - Mamy tu całkiem dobre warunki do treningu - przekonuje Pietryga. - Ćwiczymy na hali i w siłowni, na boisku i w terenie - dodaje.

W zajęciach w ubiegłym tygodniu brało udział trzech nowych zawodników: Adam Krzecięsa i Damian Krajanowski, młodzieżowcy z Ruchu Chorzów, oraz Artur Opeldus z Piasta Gliwice. Nie było natomiast Piotra Mazura (Orzeł Nakło Śl.). - Chłopak jest usprawiedliwiony, bo miał na głowie szkołę. Mam nadzieję, że wróci na treningi - mówi Pietryga. Jeszcze w grudniu w Ruchu pojawiło się dwóch piłkarzy Sparty Zabrze: Sławomir Andrzejaszek i Rafał Jabłoński. - W styczniu już ich nie było, co nie oznacza, że przestali nas interesować. Mamy nadzieję, że uda nam się jeszcze ich sprawdzić - twierdzi Pietryga, który bardzo liczy na to, że jego zespół zostanie wzmocniony dobrym napastnikiem. Czterech piłkarzy Ruchu dostało wolną rękę w poszukiwaniu nowego klubu. Są nimi: Dariusz Koseła, Grzegorz Oberaj, Krzysztof Madej i Grzegorz Kowalski. Ten ostatni trenuje w Walce Zabrze.

Sparingi.

Energetyk Rybnik (24.1), Ruch Chorzów (29.1), Jura Niegowa (31.1), Dospel Katowice (4.2, Szczyrk), Raków Częstochowa (7.2), Szombierki Bytom (11.2), Koszarawa Żywiec (14.2), Piast Gliwice (19.2), Szczakowianka Jaworzno (21.2), GKS Tychy (28.2), AKS Mikołów (6.3).

Górnik MK Katowice

Jesień nie była w wykonaniu katowiczan dobra: podopieczni trenerów Franciszka Sputa i Jerzego Wijasa wygrywali co prawda u siebie, ale z żadnego meczu wyjazdowego nie wrócili choćby z punktem. Dlatego w przerwie zimowej działacze Górnika MK zaproponowali pracę nowemu szkoleniowcowi - Stefanowi Pietraszewskiemu, który w przeszłości już dwukrotnie pracował w katowickim klubie. Za pierwszym razem, kilka lat temu, obejmował zespół w jeszcze gorszej niż teraz sytuacji i udało mu się utrzymać Górnika MK w III lidze. - Teraz mamy więcej punktów niż wtedy, ale obronić się przed spadkiem będzie trudniej, bo tamten zespół był piłkarsko lepszy od obecnego - zauważa Pietraszewski. Piłkarze Górnika MK do końca stycznia będą trenowali w hali w Lędzinach i raz w tygodniu - w sobotę - w terenie. Na początku lutego na kilka dni wyjadą na obóz do Jaworzynki.

W kadrze nie ma wielu zmian. Z klubem pożegnali się Marcin Bryła, który wiosną będzie grał w MKS Myszków, i Dariusz Nikiel, który wyjechał do Niemiec. Do Górnika MK wrócił bramkarz Mateusz Sławik, trenują także młodzi Artur Muszalik (brat Mariusza, ostatnio GKS Katowice) oraz Grzegorz Ostrowski (Urania Ruda Śl.), z którym Pietraszewski wiąże duże nadzieje. Wątpliwe jest, by do Katowic wrócił Marek Krasiński (Czarni/Góral Żywiec). - Działacze na gwałt muszą szukać napastnika! - alarmuje trener. - Piotr Nikodem niby jest zdrowy, ale sam twierdzi, że nie czuje się dobrze. Nie wiem, czy będę mógł na niego liczyć wiosną - dodaje Pietraszewski.

Sparingi.

BKS Stal Bielsko-Biała (4.2), GKS Tychy (7.2), Czarni-Góral Żywiec (11.2, w), MKS Sławków (14.2), Hutnik Kraków (18.2), Górnik Jastrzębie (21.2), Grunwald Ruda Śl. (25.2), MKS Trzebinia/Siersza (28.2), AKS Mikołów (3.3), Przyszłość Rogów (6.3).

Carbo Gliwice

Drużyna z Ostropy po rundzie jesiennej zajmuje ostatnie miejsce. - Utrzymać będzie się ciężko, ale nie zamierzamy się poddawać - deklaruje trener Carbo Zygmunt Kajda. - Mam nadzieję, że młodzi zawodnicy wreszcie się przełamią i zaczną strzelać bramki - dodaje szkoleniowiec. Jego podopieczni do połowy lutego ćwiczyć będą w sali i na boisku, a potem czeka ich prawie dwutygodniowy obóz dochodzeniowy w Gliwicach.

W zespole Carbo wiosną nie zagra reprezentant Polski w futsalu Wojciech Kędziora, który przeniósł się do Piasta Gliwice. W Ostropie pozostanie bramkarz Sylwester Lempa, który przymierzał się do gry w Górniku MK. Nie będzie natomiast jego zmiennika - Michała Biskupa, który szykuje się do wyjazdu za granicę. Z drużyną do rundy wiosennej przygotowują się: Grzegorz Filipowicz (Piast Gliwice), Robert Satora (Sośnica Gliwice), Dominik Pluta (MKS Krzanowice), Dominik Mos (GKS II Katowice), bramkarz Rafał Wolny i Maciej Guła, który wznowił treningi. - Być może wzmocnią nas jeszcze zawodnicy Piasta: Piotr Wysogląd i Andrzej Sala - kończy Kajda.

Sparingi.

Walcownia Czechowice-Dziedzice (24.1), Górnik Pszów (28.1),BKS Stal Bielsko-Biała (31.1), Victoria Jaworzno (4.2), Jura Niegowa (7.2), Wisła II Kraków (11.2, Kuźnia Raciborska), Unia Racibórz (14.2), Slavia Ruda Śl. (18.2), Concordia Knurów (21.2), Podbeskidzie Bielsko-Biała (25.2), Przyszłość Rogów (28.2, Rudy Wlk.), ŁTS Łabędy (Puchar Polski, 6.3).

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.