Żużel. Jakie składy klubów ekstraligi?

Kibice Unii Tarnów mogą już być w pełni zadowoleni. We wszystkich pozostałych klubach myśli się jeszcze o wzmocnieniach

Działacze Unii po sprowadzeniu braci Gollobów i zakontraktowaniu Tony Rickardssona mają już na tyle silny skład, że mogą spokojnie czekać na rozpoczęcie sezonu.

Nie mają powodów do większych obaw także w Toruniu. Apator ma Piotra Protasiewicza i Tomasza Bajerskiego, który podpisał umowę 31 grudnia. Ustalono wszelkie szczegóły kontraktu z Wiesławem Jagusiem, który - podobnie jak Jason Crump - niemal na pewno zostanie w Apatorze. Ta czwórka oraz Adrian Miedziński i Marcin Jaguś - solidni młodzieżowcy, stawia torunian wśród kandydatów do medalu. A podobno tamtejsi działacze zastanawiają się jeszcze nad pozyskaniem Tomasz Gapińskiego lub Roberta Miśkowiaka.

Wygląda na to, że właśnie zawodnicy pilskiej Polonii są najbardziej pożądani przez kluby. Miśkowiaka i Gapińskiego chcieliby mieć także bydgoszczanie i wrocławianie. Wszyscy czekają jednak do środy, gdy GKSŻ zdecyduje, czy po upadłości klubu z Piły jego zawodnicy będą do wzięcia nieodpłatnie.

Nie powinni narzekać także kibice ZKŻ Zielona Góra, gdzie utrzymano ubiegłoroczny skład. A ponieważ już widać, że po zmianach regulaminowych siła poszczególnych zespołów ekstraligi jest mniejsza niż w poprzednim sezonie, ZKŻ może myśleć o miejscu w czwórce. Tym bardziej że niewiele stracił na ograniczeniu liczby obcokrajowców. Zielonogórzanie zwykle korzystali tylko z Billy Hamilla, a jeśli sięgali po drugiego, to był nim przeciętny Antonin Svab. Teraz jako zagraniczna gwiazda występować będzie sam mistrz świata Nicki Pedersen.

Atlas Wrocław od wielu lat jest kandydatem do mistrzostwa Polski, ale wiele wskazuje, że w tym roku może mieć mniejsze możliwości. Chociaż jeśli do Grega Hancocka, Jarosława Hampela, Sławomira Drabika, Roberta Dadosa dołączą Gapiński i Miśkowiak (a jest bardzo prawdopodobne, że obaj wybiorą właśnie Atlas), to będzie wyrównany, trudny do pokonania zespół.

Niewiele zmieniło się w leszczyńskiej Unii. Ważne kontrakty mają wszyscy czołowi zawodnicy z ubiegłorocznej kadry, w tym Leigh Adams. "Byki" mają też dobrego juniora - Krzysztofa Kasprzaka, ale brakuje im wysokiej klasy seniora. W tej sytuacji mogą mieć problemy z włączeniem się do walki o pierwszą czwórkę.

Jeśli w tej chwili można mówić o kandydatach do spadku, to są nimi RKM Rybnik i Polonia Bydgoszcz.

Największe straty ponieśli poloniści. Po odejściu braci Gollobów muszą szukać na gwałt przynajmniej jednego wartościowego seniora. Pytanie tylko, gdzie? Najpoważniejszy kandydat to wspomniany Gapiński. Sytuacja bydgoskiego klubu jest o tyle trudna, że za Gollobów nie otrzymał on ani złotówki i trudno będzie przebić ofertę Atlasu czy Apatora. Jeżeli Polonia nie wzmocni składu, to nawet Andreas Jonsson może nie pomóc w obronieniu ekstraligi.

Wielką niewiadomą jest beniaminek z Rybnika. Tamtejsi działacze najpierw stracili trenera Jana Grabowskiego. Szkoleniowiec nie chciał się pogodzić z tym, że prezes RKM głosował za ograniczeniem liczby obcokrajowców, co jego zdaniem było "strzałem samobójczym". Patrząc na kadrę rybniczan, trudno się z tym nie zgodzić. Dodatkowo beniaminek ze Śląska stracił także Pedersena, a wyboru wśród obcokrajowców już nie ma. Duńczyka może zastąpić Mikael Max. Nawet jeśli się tak stanie, to drużyna oparta na Szwedzie, wspieranym przez Mariusza Staszewskiego, Mariusza Węgrzyka czy Rafała Szombierskiego, może być za słaba na ekstraligę. Tym bardziej, że RKM ma tylko jednego wartościowego juniora - Łukasza Romanka.

Jak na tym tle wyglądają szanse częstochowskiego Włókniarza? Na pewno nasz zespół nie będzie tak często wymieniany wśród kandydatów do medali, jak to było przed poprzednim sezonem. CKM stracił Andreasa Jonssona, nie wiadomo także, jak spisywać się będą pozyskani juniorzy, od których przy nowym regulaminie sporo zależy. Ryan Sullivan, Rune Holta i Sebastian Ułamek gwarantują, że częstochowianie nie zejdą poniżej pewnego poziomu, czyli miejsca w pierwszej czwórce. Inna sprawa, że nadal nie jest pewne, kto dołączy do wspomnianej trójki. Grzegorz Walasek ma ważny kontrakt, ale wciąż negocjuje warunki finansowe, na jakich miałby startować. Nieobsadzone jest jeszcze jedno miejsce seniorskie, do którego kandydują Zbigniew Czerwiński i Rafał Osumek. Tego pierwszego w najbliższych dniach czekają rozmowy z działaczami CKM. Trudno więc ocenić możliwości Włókniarza. Jeśli nie będzie zawodził Walasek, dalsze postępy poczyni Czerwiński, a juniorzy Łukasz Stanisławski i Michał Szczepaniak okażą się dobrymi transferami, to sezon może być udany. Jeżeli to założenie się nie sprawdzi, może nas czekać bezbarwny rok.

Włókniarz Częstochowa

Kontrakty: Ryan Sullivan, Grzegorz Walasek, Sebastian Ułamek, Rafał Osumek, Adam Pietraszko, Michał Szczepaniak, Mateusz Szczepaniak, Łukasz Stanisławski.

Przypuszczalny skład: Sullivan, Holta, Ułamek, Walasek, Czerwiński, Szczepaniak, Stanisławski.

Apator Adriana Toruń

Kontrakty: Piotr Protasiewicz, Tomasz Bajerski, Marcin Jaguś, Adrian Miedziński.

Przypuszczalny skład: Crump, Protasiewicz, Bajerski, Wiesław Jaguś, Jaguś, Miedziński.

Atlas Wrocław

Kontrakty: Greg Hancock, Jarosław Hampel, Robert Dados, Sławomir Drabik, Krzysztof Słaboń, Adrian Płuska, Piotr Świderski, Roni Jamroży

Przypuszczalny skład: Hancock, Gapiński, Hampel, Słaboń, Drabik, Miśkowiak, Świderski.

BTŻ Polonia Bydgoszcz

Kontrakty: Andreas Jonsson, Jacek Krzyżaniak, Mirosław Kowalik, Michał Robacki, Marek Cieślewicz.

Przypuszczalny skład: Jonsson, Krzyżaniak, Kowalik, Robacki, Cieślewicz, ....?....?

ZKŻ Zielona Góra

Kontrakty: Nicki Pedersen, Lee Richardson, Rafał Kurmański, Andrzej Huszcza, Rafał Okoniewski, Piotr Świst, Grzegorz Kłopot, Zbigniew Suchecki, Bartosz Kasprowiak, Tomasz Grabowski, Alan Marcinkowski.

Przypuszczalny skład: Pedersen, Kurmański, Okoniewski, Świst, Huszcza, Suchecki, Kasprowiak.

Unia Leszno

Kontrakty: Leigh Adams, Rafał Dobrucki, Damian Baliński, Jacek Rempała, Krzysztof Kasprzak, Robert Kasprzak, Jarosław Jankowski, Maciej Jąder, Norbert Kościuch, Marek Nawrot.

Przypuszczalny skład: Adams, Dobrucki, Baliński, Rempała, K. Kasprzak, J. Jankowski, R. Kasprzak.

RKM Rybnik

Kontrakty: Mariusz Węgrzyk, Rafał Szombierski, Roman Poważnyj, Mariusz Staszewski, Roman Chromik.

Przypuszczalny skład: Max, Węgrzyk, Szombierski, Poważnyj, Staszewski, Romanek ...?

Unia Tarnów

Kontrakty: Tony Rickardsson, Tomasz Gollob, Jacek Gollob, Grzegorz Rempała, Marcin Rempała.

Przypuszczalny skład: Rickardsson, T. Gollob, J. Gollob, Burza, G. Rempała, Kołodziej, M. Rempała.