Sprawa Wawelu: ważniejsze bezpieczeństwo?

Sprawa przejęcia przez policję budynków Wawelu może zostać rozstrzygnięta w przyszłym tygodniu. Przeciwko tej decyzji interweniował w MSWiA Robert Korzeniowski. - Ważniejsze jest bezpieczeństwo obywateli - odpisał zastępca dyrektora Departamentu Porządku Publicznego MSWiA Andrzej Przemyski.

Prezes Wawelu Edward Stawiarz prostuje informacje Jana Czepiela, zastępcy dyrektora oddziału terenowego Agencji Mienia Wojskowego (właściciela obiektu), jakoby klub został oddłużony na kwotę miliona złotych przez fundację Wawel-Sport. - Nikt nas nie oddłużał. Dostaliśmy jedynie w 2001 roku 80 tys. zł pożyczki z fundacji z zastrzeżeniem, że te pieniądze mają iść na spłatę konkretnych zobowiązań (obozy, zawodnicy, trenerzy). Chodziło o odblokowanie kont - wyjaśnia prezes Wawelu.

- Nie jestem w zarządzie fundacji Wawel-Sport, więc nie wiem dokładnie, jak było. Poza tym nie mogę rozmawiać - wycofał się ze swych wcześniejszych informacji Czepiel.

Przypomnijmy, że klub był zadłużony na sumę ok. 800-900 tys. zł z powodu działalności sekcji piłkarskiej. Na klubie ciążyły wyroki sądowe nakazujące uregulowanie długów. - Prawie wszystkie zaległości z poprzednich lat mamy uregulowane. Niestety, został nam dług w wysokości ok. 300 tys. zł, który powstał z bieżącej działalności - nie kryje prezes Stawiarz. - To efekt utrzymania obiektów i ich remontów. Gdybyśmy nie naprawili dachu hali, to już dawno by się rozleciała.

Klub musiał też ponieść koszty związane z remontem zadaszenia drewnianej trybuny stadionu, które zniszczył huragan półtora roku temu. Redukcja zobowiązań to efekt ugody z wierzycielami i pomocy sponsorów. Pieniądze na spłatę zaległości pochodziły także z reklam na obiektach, organizacji imprez (np. pikniki), wynajmowania hali.

W przyszłym tygodniu ma dojść do spotkania pod patronatem wojewody Jerzego Adamika, na którym przy stole zasiądą przedstawiciele AMW, władz miasta i klubu. Dotychczas władze Wawelu były przy ustaleniach pomijane.

Odpowiedź z MSWiA na swój list protestacyjny otrzymał Robert Korzeniowski. "Jestem przekonany, że możliwe jest wspólne funkcjonowanie w obrębie nieruchomości zarówno komendy powiatowej policji, jak i klubu sportowego. Jednak z całą odpowiedzialnością muszę stwierdzić, że ważąc interes klubu sportowego z jednej, a możliwość sprawnego funkcjonowania policji na drugiej szali, w mojej opinii ważniejsze jest bezpieczeństwo obywateli" - odpisał mistrzowi olimpijskiemu zastępca dyrektora Departamentu Porządku Publicznego MSWiA Andrzej Przemyski.

Robert Korzeniowski dla "Gazety"

Mamy do czynienia z brakiem wyobraźni władz administracyjnych, a kontrektnie AMW i MSWiA. Te resorty - demagogicznie się tłumacząc, że zajmą tylko jedną siódmą obszaru - mogą doprowadzić do tego, że klub straci podstawy materialne i logistyczne do działania. Jeżeli chcą jedną siódmą, to czemu nie zabiorą kawałka parku, gdzie trzeba liście grabić i jest z tym kłopot. Bez firm komercyjnych, którym Wawel wynajmuje pomieszczenia, klub się nie utrzyma. W tej chwili Wawel jest dzieckiem porzuconym: ani wojskowym, ani miejskim, a tu jeszcze chcą zabrać budynki. Od Agencji Mienia Wojskowego otrzymałem bolesną odpowiedź. Nie można wybierać miedzy sportem a bezpieczeństwem. To niemoralne.