Podsumowanie sezonu

LEKKA ATLETYKA. - To był jeden z najlepszych sezonów lekkoatletycznych w naszej historii - bez chwili wahania podsumowuje Paweł Bartnik, prezes Zachodniopomorskiego Związku Lekkiej Atletyki

Pomijając problemy finansowe, z którymi borykają się kluby, naprawdę jest się z czego cieszyć. Sukcesów w 2003 r. nie brakowało.

Zachodniopomorscy zawodnicy startowali w najważniejszych międzynarodowych imprezach. W województwie odbywały się zawody o randze mistrzostw Polski (przełaje, maraton) oraz międzynarodowe (trójmecz Polska - Francja - Rosja).

Największe sukcesy szczecińskiego MKL-u to srebrny medal mistrzostw świata juniora młodszego Kamila Witkowskiego (w specyficznej "szwedzkiej sztafecie") oraz mistrzostwo Europy juniorów Bartosza Nowickiego na 1500 m i wicemistrzostwo kraju na 800 m.

Klub pozyskał także specjalistę od trenowania tyczkarzy Wiaczesława Kaliniczenkę. Za nim do Szczecina przeniosła się czwarta tyczkarka na świecie Monika Pyrek. PZLA obiecuje, że już niebawem formalnie zostanie zawodniczką MKL-u. Seniorzy i juniorzy MKL-u sprawili niespodziankę i awansowali do I ligi.

Mistrzowskie medale kolekcjonował Sporting Międzyzdroje. Złoto wybiegali: Mirosław Formela (800 m) i Rafał Wójcik (3000 m z przeszkodami). Do tego klub pozyskał czołową polską maratonkę Małgorzatę Sobańską, która zapewniła już sobie wyjazd na olimpiadę do Aten.

Dwóch juniorskich mistrzów kraju dochowało się Pomorze Stargard Szczeciński. Złoto wywalczyli: Grzegorz Kozłowski w trójskoku i Andrzej Mrozik w pchnięciu kulą.

Zachodniopomorska lekka atletyka musiała się niestety pożegnać z dwójką zawodników legitymujących się międzynarodową klasą mistrzowską. Odejściem Aurelii Trywiańskiej z MKL-u Szczecin zakończył się jej konflikt z klubem. Teraz piąta zawodniczka mistrzostw świata w Paryżu na 100 m ppł i mistrzyni kraju zdobywa laury dla warszawskiego AZS-u AWF. Strata bolesna, bo miasto nie narzeka raczej na nadmiar olimpijczyków.

Do wrocławskiego AZS-u przeniósł się skoczek wzwyż Michał Bieniek (Hermes Gryfino) - mistrz Polski juniorów z rewelacyjnym wynikiem 2.30 i uczestnik seniorskich mistrzostw globu.

Trochę statystyki

- Lekka atletyka zajęła drugie miejsce w klasyfikacji najlepiej rozwijających się sportów młodzieżowych w województwie. Zwyciężyło kolarstwo.

- Wśród klubów najlepiej wypadły: MKL Szczecin (151 pkt), Pomorze Stargard (127 pkt) i Żak Wałcz (55 pkt).

- W ogólnopolskiej klasyfikacji klubowego mistrza Polski (od młodzików do seniorów) najwyżej znalazł się Sporting Międzyzdroje (26. miejsce, w ubiegłym roku 99.), dwa oczka niżej uplasował się MKL, a 47. miejsce zajęło Pomorze Stargard.