Trzema wyjazdowymi meczami rozpoczną w sobotę nowy sezon siatkarki ekstraklasy. W gronie 10 ekip aż trzy pochodzą z Wielkopolski. To Nafta Piła, Winiary Kalisz i AZS AWF Poznań.
Jaką siłę stanowić będą te drużyny przed rozgrywkami?
Od 1999 r., czyli detronizacji wunderteamu Augusto Kalisz i jego szybkiego rozpadu, różne były dzieje pozostałej po nim Calisii Kalisz. Były sezony, w których zdobywała ona medal (jak np. ostatni), były też takie, w których walczyła w barażach o utrzymanie. Czas niepewności kaliskiej siatkówki chyba już jednak minął. Przed sezonem 2003/2004 Calisia, zwana teraz Winiarami Kalisz, zmontowała bardzo silny skład. Ekipa, która już w minionym sezonie dzielnie sobie radziła i wyeliminowała m.in. Naftę Piła z walki o tytuł mistrzowski, wzmocniona została jeszcze Liktoras, Strządałą, Owczynnikową czy Szełuchiną. Czy oto rośnie nam w Kaliszu nowy wunderteam, tym razem reklamujący zupki czy majonezy zamiast lodów? Na to wygląda. Co ciekawe, pod wodzą tego samego trenera, co wtedy w Augusto - Czesława Tobolskiego.
Winiary powinny być najsilniejszą wielkopolską drużyną w tym roku, Winiary powinny bić się o mistrza. O Kaliszu znów będzie w tym roku głośno pod siatką.
W zespole Tobolskiego znajdują się dwie kadrowiczki - mistrzyni Europy Maria Liktoras oraz robiąca kolosalne postępy Kamila Frątczak.
Winiary Kalisz, podobnie jak AZS AWF Poznań, zrezygnowały w tym roku z przysługującego im prawa do startu w Pucharze CEV, by skupić się na rozgrywkach ligowych. W pucharach zagra tylko Nafta Piła.
Kadra Winiar Kalisz
Trener: Czesław Tobolski. Drugi trener: Wojciech Lalek
Pilska drużyna walczyć będzie w tym sezonie o odzyskanie tego, co straciła w minionych rozgrywkach. Zespół, który w 1999 r. zdetronizował kaliskie Augusto, przez cztery lata był poza zasięgiem innych polskich zespołów. Sezon 2002/2003 zakończył się jednak dla Nafty klapą. Odpadła ona w play-off po walce z Winiarami Kalisz i zajęła dopiero piąte miejsce.
Teraz przystąpi do rozgrywek pod wodzą nowego trenera Romana Murdzy, znanego dotąd m.in. z pracy ze Skrą Warszawa. Nafta ma jednak kłopoty. Z kilkoma zawodniczkami, m.in. Marią Liktoras, rozgrywającą Iriną Archangielską i libero Anną Malujdy, pilski klub się pożegnał. Przyszło wiele nowych zawodniczek, m.in. Eleonora Staniszewska z Mielca, nowa libero Katarzyna Styskal z Poznania czy też młoda Gabriela Buławczyk z Sulechowa. Najważniejsze wzmocnienie to jednak przyjście Katarzyny Skowrońskiej, o którą Nafta toczyła przez pół roku spór z AZS AWF Poznań. Ostatecznie PZPS rozwiązał jej kontrakt z Poznaniem, zgodził się na przejście do Piły.
Największym problemem Nafty jest poważna kontuzja Joanny Mirek, której ta doznała tuż przed Mistrzostwami Europy. Siatkarka nie zagra do końca sezonu i teraz Piła musi poszukać kogoś na jej miejsce. Planowano ściągnięcie siatkarki brazylijskiej lub Niemki Judith Sylvester. Być może będzie to w końcu testowana w Pile Rosjanka Irina Ujutowa.
W kadrze narodowej Andrzeja Niemczyka jest jedna zawodniczka Nafty - Katarzyna Skowrońska, mistrzyni Europy. W grudniu Nafta Piła rozegra jeszcze mecze Pucharu o niezwykłej nazwie Austrian Airlines Top Teams Cup (dawny Puchar Zdobywców Pucharów) z greckim Filathlitikiem Saloniki.
Kadra Nafty Piła
Trener: Roman Murdza. Drugi trener: Rafał Gąsior
Poznański zespół jest największą niewiadomą rozgrywek. Niewiele pozostało po Danterze Poznań, wicemistrzu kraju z zeszłego roku. Odeszło wiele zawodniczek: Niemczyk-Wolska, Skowrońska, Strządała, Styskal, Ciaszkiewicz, Owczynnikowa. Przyszły inne, młodsze i na pewno mniej doświadczone. Nie wiadomo, czego się spodziewać po tak odmłodzonym zespole, w którym najstarsza siatkarka ma zaledwie 26 lat!
Najważniejsze wzmocnienia AZS AWF to pozyskanie dwóch medalistek mistrzostw świata juniorek, Izabeli Żebrowskiej i Agaty Sawickiej. Żebrowska jest jedyną reprezentantką AZS AWF w kadrze narodowej Andrzeja Niemczyka. Ponadto do Poznania przyszły: Kinga Baran z Rawy Mazowieckiej (via ŁKS Łódź), doświadczona Ewa Kotewicz z Bydgoszczy, a także Alicja Szajek z Gdańska.
W zespołach siatkarskich numeruje się 12-osobową kadrę zawodniczek numerami od 1 do 12. AZS AWF Poznań jest wyjątkiem - tu siatkarki noszą numery od 2 do 13. Dlaczego? Nr 1 klub zarezerwował dla Katarzyny Skowrońskiej, o którą przez pół roku walczył z Naftą Piła.
Kadra AZS AWF Poznań
Trener: Jacek Skrok. Trener-koordynator: Henryk Skrobański