Plany inwestycyjne władz miasta

SPORT i MIASTO. - Szybciej dorobimy się nowoczesnego stadionu niż klasowej drużyny piłkarskiej - mówił wczoraj na spotkaniu z dziennikarzami prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który zapewnia, że w 2006 zostanie zakończona modernizacja obiektu przy ulicy Oporowskiej. Władze miasta wycofały się natomiast z pomysłu budowy nowej hali widowiskowej. Obiecują za to, że w przyszłym roku we Wrocławiu ma powstać kilka ogólnodostępnych boisk piłkarskich ze sztuczną nawierzchnią

Wczoraj prezydent miasta Wrocławia Rafał Dutkiewicz wraz ze swoimi współpracownikami spotkał się z przedstawicielami mediów, aby podsumować pierwszy rok mijającej kadencji. Opowiadał głównie o tym, co udało się zrobić dla mieszkańców Wrocławia przez ostatnich 12 miesięcy, oraz omawiał przyszłoroczne plany inwestycyjne miasta. Odpowiadał również wraz z wiceprezydentem miasta Jarosławem Obremskim na pytania dotyczące wrocławskiego sportu. Dotyczyły one głównie modernizacji stadionu przy ulicy Oporowskiej oraz ewentualnej budowy nowej hali widowiskowej. My pytaliśmy także o plany zagospodarowania Pól Marsowych przy Stadionie Olimpijskim, bo o tym samym rozmawialiśmy z prezydentem na początku roku podczas spotkania w "Gazecie". Poniżej zestawiliśmy wypowiedzi prezydenta Dutkiewicza ze stycznia z tym, co mówił wczoraj.

Stadion

Prezydent Rafał Dutkiewicz (16 stycznia): (...) We Wrocławiu powinien powstać stadion piłkarski z prawdziwego zdarzenia (...) Dlatego jestem zwolennikiem inwestycji w obiekt na ulicy Oporowskiej (...) Miasto samodzielnie nie udźwignie takiej inwestycji, dlatego szukamy inwestora

Prezydent Rafał Dutkiewicz i wiceprezydent Jarosław Obremski (17 listopada): W 2006 roku powinna powinna skończyć się modernizacja stadionu przy ulicy Oporowskiej. Myślimy, że szybciej dorobimy się nowoczesnego obiektu niż klasowej drużyny piłkarskiej. Stadion będzie kameralny, ale pomieści około 17 tysięcy widzów. Jednak konkretnego projektu modernizacyjnego jeszcze nie ma. Mamy nadzieje, że będzie on gotowy na wiosnę. Mamy ustną obietnicę, że możemy liczyć na dofinansowanie inwestycji z funduszy centralnych, dlatego nie szukamy już inwestora prywatnego. Aby jednak otrzymać dotację, najpierw musimy przedstawić projekt i to jest teraz najważniejsze.

Hala widowiskowa

Prezydent Rafał Dutkiewicz (16 stycznia): (.. ) Chcę, aby tu [na Wzgórzu Andersa - dop. red.] powstał nie stadion, ale hala widowiskowa, gdzie mecze mogliby rozgrywać przedstawiciele gier zespołowych. (...)

Prezydent Rafał Dutkiewicz i wiceprezydent Jarosław Obremski (17 listopada): Nie będziemy w najbliższej przyszłości budować nowej hali widowiskowej we Wrocławiu. Nie znaleźliśmy inwestora, który byłby w stanie współfinansować to przedsięwzięcie. Przeznaczymy za to pieniądze na zmodernizowanie hali Orbita oraz Hali Ludowej. Jeśli chodzi o Orbitę, planujemy zbudować parking, lepiej zorganizować ruch, tak aby ludzie mogli bez problemu i bezpiecznie zostawić swoje samochody pod samym obiektem. Koszt tej inwestycji waha się między jednym a dwoma milionami złotych. Dużo więcej pieniędzy, bo aż około 30 milionów złotych, należy włożyć w modernizację Hali Ludowej. Chcemy, aby także tam rozgrywane były widowiska sportowe. Planujemy ponadto, aby miasto było właścicielem obiektu. Teraz Hala Ludowa należy do Skarbu Państwa. Mamy nadzieję, że już w lutym uda nam się osiągnąć porozumienie i przejąć ten obiekt na własność.

Pola Marsowe

Prezydent Rafał Dutkiewicz (16 stycznia): (...) Pola Marsowe powinny być bezpłatne i bez problemu dostępne dla wszystkich, którzy chcą sobie pograć w piłkę. Teraz jest tak, że miasto nie jest właścicielem obiektów, gdyż należą one do AWF (...) Wierzę, że dojdziemy do porozumienia i na Polach Marsowych każdy zainteresowany będzie mógł sobie pograć w piłkę.

Prezydent Rafał Dutkiewicz i wiceprezydent Jarosław Obremski (17 listopada): Jeśli chodzi o Pola Marsowe, to możemy tylko tyle powiedzieć, że ciągle rozmawiamy o tej sprawie z władzami AWF. Nic w tej kwestii się nie zmieniło, bo jak dotąd nie osiągnęliśmy porozumienia. Planujemy jednak w przyszłym roku wybudować boiska ze sztuczną trawą, gdzie każdy zainteresowany będzie mógł sobie pograć w piłkę. Mają one powstać na ulicy Lotniczej, Szkockiej, Na Niskich Łąkach, obok Liceum nr VIII, na ulicy Krajewskiego, przy gimnazjum na Jedności Narodowej, w okolicach Nowowiejskiej. Poza tym na Nowym Dworze będzie zbudowane prawdziwe trawiaste boisko. Prace mają być zakończone między marcem a czerwcem przyszłego roku. Szacujemy, ze ich koszt nie przekroczy półtora miliona złotych.