Transfery w klubach ekstraligi

Polski żużel tonie w długach. Unia, BTŻ i ZKŻ przeżywają finansowy dramat. O wielkich transferach nie myślą już też potentaci z Torunia i Wrocławia. Czy Rafał Okoniewski będzie jedynym wartościowym seniorem, który w zimie zmieni pracodawcę? Nie można tego wykluczyć

W tym sezonie naprawdę możemy nie doczekać się spektakularnych transferów. Po pierwsze - kluby nie mają pieniędzy, a po drugie - wartościowi żużlowcy, jak Ułamek czy Hampel, mają podpisane długoterminowe kontrakty. Tak na dobrą sprawę największe wzięcie powinni mieć Rafał Okoniewski z ZKŻ-etu i Tomasz Chrzanowski (ostatnio jeździł w Wybrzeżu) z racji tego, że są tani i w miarę solidni. Tradycyjnie jednak, choć lista transferowa zostanie ogłoszona dopiero na początku grudnia, żużlowa giełda już trwa. Dziś przybliżamy transferowe plany ośmiu klubów ekstraligi.

Atlas Wrocław

Drużyna, z trudem i za wielkie pieniądze zbudowana z myślą o sezonie 2003, już jesienią tego samego roku praktycznie przestała istnieć. Hampel i Bogińczuk skończyli wiek juniora, Cegielski uległ poważnej kontuzji, która na razie wyklucza go ze startów na żużlu, a Dados udowodnił swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem poza torem, że raczej nie warto na niego stawiać.

Na razie pewne jest tylko, że seniorami Atlasu będą Hampel i Jędrzejak (obaj mają ważne umowy). Nie wiadomo, kto zostanie podstawowym obcokrajowcem, w grę wchodzą co najmniej cztery nazwiska - Hancock, Jonsson, Crump i Holta, który choć ma polską licencję, we Wrocławiu mógłby startować jako... Norweg. Warto też dodać, że do Wrocławia wracają z wypożyczeń Słaboń (z ZKŻ-etu) i Świderski (z Kolejarza Rawicz). Obaj z dużymi szansami na miejsce w podstawowym składzie.

Klub Andrzeja Ruski szuka też wartościowego juniora (na razie ma tylko Świderskiego). Raczej nie będzie nim Krzysztof Kasprzak, bo Unia "stanie na głowie" i nawet przed północą 30 listopada spłaci długi wobec klanu Kasprzaków (nieoficjalnie mówi się o kwocie 180 tys. zł). W grę mógłby jeszcze wchodzić Robert Miśkowiak z Polonii Piła, ale on z kolei jest zbyt drogi. W ubiegłym roku trafił na listę transferową z sumą około miliona złotych!

Rusko i Cieślak publicznie nie zadeklarowali też, czy ich klub będzie szukał nowego seniora, czy po raz kolejny postawi na duet Drabik - Dados. Jeśli zwycięży pierwsza opcja, do wyboru będą Okoniewski bądź Jaguś. Z tym drugim wrocławski klub już się kontaktował. Zdradził to sam żużlowiec.

Ważne kontrakty: Hampel i Świderski (obaj do końca 2004 roku), Jędrzejak, Dados i Słaboń (wszyscy do końca 2005 roku).

Do negocjacji: Cegielski, Drabik.

W kręgu zainteresowań: Okoniewski (ZKŻ), Kasprzak (Unia L.), Miśkowiak (Polonia P.), W. Jaguś i Crump (obaj Apator), Jonsson i Holta (obaj Włókniarz).

BTŻ Bydgoszcz

Dalsze występy w BTŻ (przejęło sekcję od zadłużonej Polonii) zadeklarowali już bracia Tomasz i Jacek Gollobowie, Michał Robacki i Mirosław Kowalik. - Nie zamierzam odchodzić z Bydgoszczy. Chcę spełnienia minimalnych warunków - mówił ostatnio T. Gollob na antenie "Sportowego Forum" Canal Plus. W czwartek prezes Bogdan Sawarski z dwoma zastępcami - Leszkiem Tillingerem i Jerzym Matuszakiem - rozmawiali o sytuacji BTŻ z liderami zespołu Tomaszem i Jackiem Gollobami. Podobne spotkanie odbyło się z Robackim, Kowalikiem i Krzyżaniakiem. - To są dopiero wstępne rozmowy, bez żadnych ustaleń. Informujemy o planach, zamiarach i finansowych możliwościach - przekazał wiceprezes Jerzy Matuszak. Aby móc przejść do bardziej konkretnych negocjacji, najpierw BTŻ musi znaleźć środki na bieżącą działalność i zaległe opłaty. To 250 tys. zł wobec zawodników krajowych za zeszły sezon i drugie tyle z tytułu opłat do FIM i PZM za organizację dwóch tegorocznych rund Grand Prix o indywidualne mistrzostwo świata.Pomimo problemów klub skierował ofertę do Tomasza Chrzanowskiego. - Przy wprowadzeniu biegu młodzieżowców do meczu ligowego musimy poszukać także jednego juniora do składu - mówią w Bydgoszczy.

Ważne kontrakty: brak.

Do negocjacji: Loram, Tomasz i Jacek Gollobowie, Robacki, Kowalik, Krzyżaniak.

W kręgu zainteresowań: Chrzanowski (Wybrzeże), Miśkowiak (Polonia P.).Apator Toruń

Torunianie mają w miarę klarowną sytuację finansową i będą jednym z głównych faworytów sezonu transferowego. Błyskawicznie umowę przedłużył Protasiewicz, warunki kontraktu ustalił też Bajerski. Coraz bliżej Torunia jest też Rafał Okoniewski z ZKŻ-etu.

Co ciekawe, ostatnim krajowym seniorem, z którym Apator chce przedłużyć umowę, jest Wiesław Jaguś, z którym skontaktował się... Atlas. - Faktycznie, skontaktowali się ze mną działacze Atlasu, ale była to na razie rozmowa raczej sondażowa. Ja zresztą chciałbym przede wszystkim jeździć w Toruniu i dopiero jeżeli rozmowy z Apatorem zakończą się zupełnym fiaskiem, to będę rozpatrywał inne możliwości - mówi starszy z braci Jagusiów.

Podstawowym obcokrajowcem będzie niemal na pewno Jason Crump. Apator skorzysta na tym podwójnie, bo Australijczyk przyciągnie do Torunia sponsorującą Australijczyka firmę LNB. Ważnych kontraktów nie mają jeszcze juniorzy - Marcin Jaguś i Adrian Miedziński. W ich wypadku sytuacja jest jednak prosta, bo wysokie sumy transferowe (mówi się o kwotach po 300 tys. zł) raczej wykluczają ich przejście do innego polskiego klubu.Ważne kontrakty: Protasiewicz.

Do negocjacji: Crump, W. Jaguś, Bajerski, Miedziński, M. Jaguś.

W kręgu zainteresowań: Okoniewski (ZKŻ), Chrzanowski (Wybrzeże).

Unia Leszno

Unia ma spore problemy finansowe, zadłużenie klubu oscyluje wokół kwoty miliona złotych. Z ratunkiem dla klubu prawdopodobnie pośpieszą władze Leszna, które przekażą w niedługim czasie pokaźną dotację na konto sekcji żużlowej. Pozwoli to uratować kontrakt z Krzysztofem Kasprzakiem i Balińskim (obaj cały czas czekają na zaległe pieniądze, a mają jeszcze ważne umowy z Unią).

Mimo kłopotów kontrakt z "Bykami" przedłużył Leigh Adams. - Wiem o zaległościach, ale nie mogę zostawić klubu w takiej sytuacji - przyznał Australijczyk.

Prezes Rufin Sokołowski twierdzi, że zmian kadrowych w jego klubie raczej nie należy się spodziewać. Zapewnia, że już wkrótce umowy przedłużą Dobrucki, Rempała i Łukasz Jankowski. Cała trójka wraz z Adamsem i Kasprzakiem utworzy trzon zespołu "Byków". W Lesznie bardzo liczą też na młodszego z braci Kasprzaków - Roberta, który niedawno zdał licencję żużlową. - Na pewno nie będziemy nikogo sprowadzać z zewnątrz. Mamy przecież swoich wychowanków i nie po to ich szkolimy, by teraz na nich nie stawiać - deklaruje Sokołowski.

Ważne kontrakty: Adams, Baliński, Kasprzak.

Do negocjacji: Dobrucki, Rempała, Ł. Jankowski, Mikołajczak, Łukaszewicz.

W kręgu zainteresowań: nikt.

Włókniarz Częstochowa

Włókniarz poniósł już największe straty, a być może... poniesie jeszcze większe. Z klubem na pewno pożegna się Szwed Andreas Jonsson, bo nowe przepisy wykluczają starty w jednym meczu dwóch obcokrajowców (Włókniarz już wcześniej podpisał kontrakt z Sullivanem). W Częstochowie wciąż jednak nie mogą się z tym pogodzić. - Andreas powiedział mi, że w Polsce liczy się dla niego jeden klub: Włókniarz. To bardzo budujące - mówi prezes Marian Maślanka. - Tym bardziej że w pierwszym roku jego startów u nas współpraca wcale nie układała się najlepiej. Warto mieć takiego zawodnika. Dlatego usłyszał ode mnie, że jak tylko będzie możliwość, ma tu zagwarantowane miejsce.Częstochowscy kibice z największą niecierpliwością czekają jednak na informacje o Rune Holcie. Norweg przebywa na wakacjach i dopiero po jego powrocie pod koniec listopada będzie wiadomo, czy zdecydował się podpisać kontrakt z Włókniarzem. Nieoficjalnie mówi się, że Holta może zostać obcokrajowcem w Atlasie. Byłby też idealnym wzmocnieniem dla beniaminków z Tarnowa i Rybnika. Aby go sprowadzić, trzeba jednak wpłacić do kasy Włókniarza sumę 100 tys. dolarów.

Włókniarz szuka mocnych juniorów (mówi się o braciach Szczepaniakach), a Jonssona w składzie prawdopodobnie zastąpi Artur Pietrzyk, dotychczas rezerwowy senior.Ważne kontrakty: Sullivan, Ułamek, Walasek.

Do negocjacji: Holta, Pietrzyk, Czerwiński.

W kręgu zainteresowań: W. Jaguś (Apator), Michał i Mateusz Szczepaniakowie (obaj Polonia P.).

ZKŻ Zielona Góra

Dług ZKŻ-etu wynosi około 600 tys. zł. Klub, aby się ratować, zamierza zaciągnąć kredyty o łącznej wartości 165 tys. zł. Wówczas w pierwszej kolejności zrealizuje zobowiązania wobec zawodników. Na zaległe pieniądze czekają m.in. Okoniewski (korzystna oferta z Apatora) i Świst (ponoć rozmawia z RKM-em).

ZKŻ szuka solidnego seniora (mówi się o Kuciapie i Walasku) oraz obcokrajowca. Szefowie klubu rozmawiali już z Hancockiem, wysłali też ofertę do Jonssona. W ostatnim czasie ponownie głośno zrobiło się też wokół Billy'ego Hamilla, który w minionym sezonie bronił barw ZKŻ-etu. Przypomnijmy, że w trakcie rozgrywek Amerykanin został zawieszony przez nasz klub m.in. za opuszczanie spotkań ekstraligi. Działacze ZKŻ zapowiedzieli wówczas, że zrobią wszystko, żeby w następnym sezonie zawodnik nie mógł wystartować w polskiej lidze. I tak chyba faktycznie będzie. - Prezes Polskiego Związku Motorowego stwierdził, że nie zamierza zatwierdzić żadnego kontraktu Hamilla z polskimi klubami - powiedział prezes zarządu ZKŻ Robert Smoleń. - PZM chce w ten sposób przedłużyć karę nałożoną na zawodnika przez nasz klub.

Ważne kontrakty: Kurmański, Huszcza, Suchecki, Kasprowiak, Marcinkowski.

Do negocjacji: Okoniewski, Świst, Kłopot.

W kręgu zainteresowań: Pedersen (RKM), Hancock (Atlas), Jonsson (Włókniarz), Kuciapa (Stal Rz.). RKM Rybnik

W Rybniku najwięcej niewiadomych. Kontraktu wciąż nie przedłużył aktualny mistrz świata Nicki Pedersen, który ponoć zażądał astronomicznych sum za kontrakt. - Rok temu w mistrzostwach świata zająłem 12. miejsce, w tym sezonie jestem najlepszy, dlatego też moja wartość rynkowa wzrosła - tłumaczy jednak Pedersen. - Nie jest jednak prawdą, że domagam się prawie dwa razy więcej niż w ostatnim sezonie. Czy zgodzę się zmniejszyć swoje wymagania? Trudno na razie powiedzieć. Jednakże działacze śląskiego klubu nie mogą zapominać, że w tym sezonie byłem najlepszym żużlowcem na świecie - zakończył.

Jeżeli Duńczyk nie zmniejszy oczekiwań, to możliwy jest powrót do Rybnika Mikaela Maksa. Działacze beniaminka ekstraligi chcą zatrzymać Mariusza Staszewskiego, a z krajowych wzmocnień chętnie widzieliby u siebie Okoniewskiego, Śwista bądź torunianina Bajerskiego. Przesądzone jest za to, że z klubu odejdą Szmid i Pawliczek (obaj prawdopodobnie trafią do Kolejarza Opole).

Nie wiadomo też, kto będzie trenerem RKM-u. Jan Grabowski zrezygnował, a nowego szkoleniowca ma wyłonić ...konkurs ofert.

Ważne kontrakty: Węgrzyk, Szombierski, Romanek, Chromik.Do negocjacji: Pedersen, Staszewski.

W kręgu zainteresowań: Max (WKM Warszawa), Hancock (Atlas), Bajerski (Apator), Okoniewski i Świst (obaj ZKŻ), Czerwiński (RKM).Unia Tarnów

- Skład chcemy oprzeć na zawodnikach, którzy wywalczyli awans - mówił po wygraniu baraży z Lotosem Gdańsk trener Unii Marian Wardzała. Beniaminek, dzięki wsparciu finansowemu powiązanej z Orlenem Rafinerii Trzebinia, ostro wziął się jednak za penetrację rynku transferowego. Po podpisaniu kontraktu z Tonym Rickardssonem zainteresowany jest zatrudnieniem Rafała Okoniewskiego. Pozyskanie solidnego polskiego seniora jest podstawowym celem działaczy "Jaskółek".

Raczej mało prawdopodobne jest, że do Tarnowa powróci z Leszna Jacek Rempała. Kolejny z klanu Rempałów - Tomasz po rocznym wypożyczeniu znów jest żużlowcem Stali Rzeszów. Mówi się też, że najstarszy - Grzegorz, miałby odejść do Kolejarza Rawicz.

Ważne kontrakty: Rickardsson.

Do negocjacji: Burza, Wardzała, Grzegorz i Marcin Rempałowie, Kołodziej.

W kręgu zainteresowań: Kuciapa (Stal Rz.), Okoniewski (ZKŻ), Chrzanowski (Wybrzeże).