Przed meczem Błękitnych w Jaworznie

II LIGA PIŁKARSKA. Krótka historia Szczakowianki Jaworzno jest tak burzliwa, że chyba nikogo by nie zaskoczyło, gdyby podopieczni Albina Mikulskiego stracili punkty w meczu z outsiderem rozgrywek

Sezon 2001/2002 - Szczakowianka gra w II lidze i spisuje się nadzwyczaj dobrze. Co prawda nie udaje jej się wywalczyć bezpośredniego awansu do I ligi, ale przystępuje do baraży z RKS Radomsko. Szczakowianka wygrywa dwumecz (2:0 i 0:1).

Przed sezonem 2002/2003 - wybucha skandal z udziałem Szczakowianki. Działacze RKS-u twierdzą, że w barwach rywali grał Branko Rasie, który nie powinien być zatwierdzony do składu. PZPN długo nie wie, komu przyznać rację, aż w końcu zamyka sprawę po myśli Szczakowianki. RKS odwołuje się do dziś.

Sezon 2002/2003 - drużyna w I lidze spisuje się dobrze jesienią i słabo wiosną. Marka Motykę w końcówce sezonu zastępuje Albin Mikulski. Drużyna odnosi sensacyjne zwycięstwo nad Legią Warszawa, po którym oskarżono sędziów spotkania, że prowadzili mecz "pod Szczakowiankę". Dzięki temu jaworzanie o pozostanie w I lidze grali w barażach ze Świtem Nowy Dwór. I te baraże Szczakowianka wygrała (0:1 i 3:0), ale zaraz po nich oskarżono klub o przekupienie kilku zawodników Świtu. PZPN przyznaje rację oskarżającym i degraduje Szczakowiankę do II ligi, jednocześnie zabierając jej dziesięć punktów.

Odwołania na razie nie przynoszą skutku, ale nie jest wykluczone, że jaworzanie znów będą mogli dopisać sobie dziesięć punktów, a wtedy zostaliby liderem rozgrywek II ligi.

8 listopada 2003 - Szczakowianka podejmie Błękitnych. Nikt nie liczy na przebudzenie stargardzian, ale podopieczni Jerzego Engela potrafią skutecznie się bronić, a gospodarze jesienią nie znaleźli sposobu na drugiego zachodniopomorskiego drugoligowca - Pogoń.