Zmiany w żużlowym regulaminie

Kolejarz Opole wystartuje w sezonie 2004 w drugiej lidze. Będzie miał jednak szansę na walkę o awans nawet z czwartego miejsca.

- Wytargowaliśmy to, co chcieliśmy - stwierdził z nieskrywanym zadowoleniem Jerzy Drozd, prezes Kolejarza. Uczestniczył we wczorajszym posiedzeniu Głównej Komisji Sportu Żużlowego, poświęconym zmianom w regulaminie sportu żużlowego na przyszły sezon.

- Po rundzie zasadniczej cztery najlepsze zespoły II ligi będą rywalizowały z czterema najsłabszymi z pierwszej - informuje Drozd. - W tej ósemce zachowana zostanie tabela, ale uwzględniająca tylko bezpośrednie mecze w sezonie zasadniczym tych ekip.

Na tej zmianie Opolu najbardziej zależało.

Z ośmiu zespołów cztery najlepsze będą w kolejnym sezonie jeździć w I lidze, pozostałe spadną do drugiej. W ten sposób nawet piąty zespół I ligi po sezonie zasadniczym nie będzie pewny utrzymania. Z drugiej strony czwarta drużyna II ligi ma szanse na awans.

Z innych istotnych zmian w regulaminie wprowadzono także ograniczenie liczby obcokrajowców. W meczu będzie mógł wystąpić jeden z dwóch zakontraktowanych zawodników zagranicznych. Zmiana przeszła większością głosów 15:7.

Przed wczorajszym posiedzeniem GKSŻ działacze Kolejarza opowiadali się za tym, by każdy klub mógł wystawić w meczu dwóch obcokrajowców. Dlaczego głosowali za jednym?

- No cóż. Poparliśmy kluby, które chciały ograniczenia obcokrajowców do jednego, a w zamian one poparły nasz wniosek o play off pomiędzy I i II ligą. Dla nas ta druga sprawa była ważniejsza - przyznał prezes Drozd.

Wg niego zmiany były możliwe tylko dzięki współdziałaniu klubów drugoligowych. - Wspólny głos musiał zostać zauważony. Wsparli nas także członkowie prezydium GKSŻ Jakub Andrzej Grajewski oraz Andrzej Haehne.

- Nie pozostaje nam nic innego, jak budować zespół na walkę o awans. W przeciwnym razie nasze zabiegi o zmiany w regulaminie nie miałyby sensu - dodaje Drozd.

Podczas wczorajszych obrad ujawniono także, że toczą się rozmowy z czterema stacjami telewizyjnymi (Polsatem, TVN, TVP i TV Puls) dotyczące transmisji spotkań z ekstraligi. Ostateczne decyzje w tej sprawie mają zapaść do 25 listopada.