Zmiany w regulaminie rozgrywek żużlowych

ŻUŻEL. Zatwierdzono zmiany w regulaminie sportu żużlowego na sezon 2004. Nadal jednak nieznany jest sponsor tytularny i telewizja, która będzie relacjonowała mecze ekstraligi.

W środę w Warszawie odbyło się posiedzenie Głównej Komisji Sportu Żużlowego. Zatwierdzono na nim zmiany w regulaminie sportu żużlowego na przyszły sezon. Wybrano także skład GKSŻ, który będzie urzędował przez najbliższe cztery lata. Przewodniczącym jest Marek Karwan (prezes Apatora Toruń), wiceprzewodniczącymi zostali: Jerzy Kaczmarek (były sędzia żużlowy), Robert Smoleń (prezes ZKŻ Zielona Góra), Aleksander Szołtysek (prezes RKM Rybnik), Jakub Andrzej Grajewski oraz Andrzej Haehne, były prezes sekcji żużlowej Stali Rzeszów.

25 listopada odbędzie się kolejne posiedzenie, na którym ma być ostatecznie zatwierdzony regulamin na nowy sezon. Wtedy także najprawdopodobniej poznamy sponsora tytularnego ekstraligi oraz telewizję, która będzie transmitowała mecze najlepszej polskiej ligi. Nieoficjalnie mówi się, że będzie to jedna z ogólnodostępnych stacji.

Najważniejsze zmiany:

* Każda drużyna, bez względu na ligę w której występuje, będzie mogła zatrudnić dwóch obcokrajowców, ale w meczu wystartować będzie mógł tylko jeden

* Zawodnicy z cyklu Grand Prix będą mogli startować tylko w ekstralidze

* Zespół z I ligi, który będzie występował w barażach, będzie mógł na te zawody zakontraktować obcokrajowca z GP, który nie będzie został jeszcze zatrudniony w Polsce

* Drużyny będą składać się z sześciu zawodników i rezerwowego, przy czym pod numerami 6 i 7 oraz 14 i 15 będą juniorzy

* Mecze rozgrywane będą według 15-biegowej tabeli, jeden wyścig (na razie nie wiadomo który) będzie biegiem juniorskim

* Wprowadzono ZZ, czyli zastępstwo zawodnika. Dotyczy ono zawodników z trzema najwyższymi średnimi w danej drużynie, którzy będą przebywali na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 9 dni. Zastąpić będą ich mogli jeźdźcy z numerami 1-5. Na początku sezonu zawodnik będzie startował ze średnią z minionych rozgrywek. Następnie będzie ona aktualizowana co siedem kolejek.

* Zespoły, które zajmą po rundzie zasadniczej miejsca 5-8 w I lidze i miejsca 1-4 w II lidze będą rywalizowały w drugiej części sezonu między sobą. Zachowana zostanie tabela, ale uwzględniająca bezpośrednie mecze ekip startujących w danej lidze. Na koniec sezonu najlepsza czwórka awansuje do I ligi, pozostali spadną do II ligi.