Karina Szczepkowska z Rybnika wicemistrzynią świata juniorek w szachach

Rybniczanka Karina Szczepkowska zdobyła srebrny medal na zakończonych w greckiej Kallithei mistrzostwach świata juniorów do lat 16.

Zawodniczka MKSz. Rybnik zgromadziła 8,5 pkt., tyle samo co triumfatorka mistrzostw Rosjanka Polina Małyszewa. W sumie w 11 pojedynkach mistrzostw rybniczanka odniosła aż osiem zwycięstw. W ostatniej, 11. rundzie Szczepkowska pokonała Łotyszkę Laurę Rogule. - Karina 28 października obchodziła 16. urodziny i tym medalem sprawiła sobie piękny prezent - mówi Halina Szczepkowska, mama medalistki.

- Występ córki śledziłam na bieżąco, bo relacje z pojedynków na żywo pokazywała strona internetowa. Początkowo myśleliśmy, że zdobyła brązowy medal, ale w kolejnym meczu jedna z rywalek przegrała i córka zdobyła srebro - dodaje.

Karina jest aktualną mistrzynią Polski juniorek, a przed rokiem w Nowym Sadzie w Jugosławii została złotą medalistką juniorskich mistrzostw kontynentu w szachach aktywnych. Ma też na koncie srebrny medal w drużynowych szachowych mistrzostwach Europy do lat 20, zdobyty w barwach reprezentacji Polski.

- To wielki sukces Kariny i naszego klubu. Zresztą niewiele zabrakło do złotego medalu. Ta dziewczyna ma wszelkie dane, by w przyszłości zostać równie dobrą szachistką w gronie seniorek. Dysponuje bowiem bardzo dobrą techniką, jest przy tym odporna psychicznie - mówi Piotr Bobrowski, kierownik rybnickiego klubu.

Szczepkowska jest uczennicą pierwszej klasy rybnickiego V Liceum Ogólnokształcącego. W szachy zaczęła grać w przedszkolu, a potem poświęcała im coraz więcej czasu. Dzięki szachom poznała sporą część Europy, była m.in. na Krecie, w Szwecji, Danii i na Węgrzech. W wolnym czasie (nie ma go za wiele) Karina lubi posłuchać muzyki. Marzy o komputerze.