Pyrek, Sobańska i Bieniek w pierwszej 50

LEKKA ATLETYKA. Na aktualnych listach wyników IAAF-u w pierwszej pięćdziesiątce znalazły się rezultaty trójki zawodników reprezentujących województwo zachodniopomorskie

Dla większości lekkoatletów sezon już dawno się skończył - wyjątek stanowią amatorzy biegów ulicznych. Przed nimi m.in. listopadowy maraton w Nowym Jorku.

W tym roku w lekkiej atletyce ustanowiono trzy rekordy świata i sześć najlepszych wyników w zawodach ulicznych. Największą imprezą sezonu były dziewiąte mistrzostwa świata w Paryżu.

Na listach IAAF (Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych), najlepszych wyników w poszczególnych konkurencjach, wśród setki najlepszych tegorocznych rezultatów na świecie (stan na 13 października) znalazły się rezultaty piątki zawodników związanych z naszym województwem.

Najwyżej uplasowała się tyczkarka Monika Pyrek, która już wkrótce ma oficjalnie reprezentować barwy MKL-u Szczecin. Wynik 4.60 daje jej ósme miejsce na światowych listach. Liderką jest oczywiście Rosjanka Jelena Isinbajewa, do której należy rekord świata - 4,82.

W pierwszej dwudziestce skoczków wzwyż jest mistrz Polski juniorów i uczestnik mistrzostw świata Michał Bieniek (Hermes Gryfino). Wynik 2.30 daje mu 16. miejsce na świecie. W tej konkurencji Polska jest potęgą. Ranking otwiera Aleksander Waleriańczyk - 2.36.

37. jest maratonka Małgorzata Sobańska, która od tego roku reprezentuje barwy Sportingu Międzyzdroje. W październiku w czasie 2:27.50 przebiegła 26. maraton w Chicago, zajmując szóste miejsce i wypełniając tym samym minimum Polskiego Związku Lekkiej Atletyki na olimpiadę w Atenach. Liderką w klasyfikacji maratonu jest Brytyjka Paula Radcliffe, do której należy najlepszy rezultat w historii - 2.15:25.

W pierwszej setce wyników znalazły się jeszcze rezultaty dwójki zawodników Sportingu Międzyzdroje. Rafał Wójcik, mistrz Polski na 3000 m z przeszkodami, z czasem 8.26:46 zajmuje 60. pozycję. 91 wynik na świecie na 1500 m należy do Mirosława Formeli, aktualnego mistrza Polski na 800 m. Rezultat 3.39:04 ustanowił na czerwcowym mityngu w Pradze.