Kryczało najlepsza w zawodach Młodzieżowego Pucharu Polski

Dorośli walczą w Hawanie o medale mistrzostw świata, młodzieżowcy rozpoczęli rywalizację o Puchar Polski. Nie zawiodła Katarzyna Kryczało, bezapelacyjna zwyciężczyni floretu kobiet.

W nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego w Hawanie odbyły się eliminacje do turnieju głównego mistrzostw świata we florecie kobiet. Z eliminacji zwolnionych było 16 najlepszych zawodniczek (wg światowego rankingu) zgłoszonych do turnieju, w tym Sylwia Gruchała (Sietom AZS AWFiS Gdańsk, 3. miejsce) oraz Małgorzata Wojtkowiak (Warta Poznań, 18).

W walkach grupowych Magdalena Mroczkiewicz wygrała wszystkie swoje pięć walk, Anna Rybicka trzy pojedynki zwyciężyła, dwa przegrała. Obie zawodniczki awansowały do turnieju głównego, który odbywał się dzisiejszej nocy.

Seniorzy walczą w Hawanie, młodzieżowcy rozpoczęli rywalizację o Puchar Polski. Niedzielny turniej w Warszawie inaugurował cykl Młodzieżowego PP we florecie (kat. do 20 lat). Zawodnicy rywalizują m.in. o cztery miejsca w reprezentacji Polski na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy, które w dniach 4-9 listopada 2003 roku odbędą się w chorwackiej miejscowości Poreć. W tym celu sporządzony jest specjalny ranking PZS, do którego zalicza się: punkty z rankingu za sezon 2003/2003, starty w mistrzostwach Polski seniorów (odbyły się 6-7 września), zawodach Młodzieżowego Pucharu Polski (3 października) i turnieju Młodzieżowego Pucharu Świata w Bratysławie (18-19 październik).

W Warszawie, podobnie jak w ubiegłym roku, zwyciężyła Katarzyna Kryczało (Sietom), która w najważniejszych walkach nie oddała rywalkom więcej niż pięciu punktów. W 1/4 finału pokonała Martę Matysik (AZS AWF Warszawa) 15:4, w półfinale Alinę Kujawę (MKS Kusy Szczecin) 15:5, w finale Agnieszkę Kulczycką (Sietom) 15:5.

W rankingu PZS prowadzi Kryczało (474 punkty) przed Joanną Bórkowską (314), która w Warszawie była trzecia. Bórkowska rozpoczęła studia na Uniwersytecie Gdańskim (filologia polska) i po raz pierwszy wystąpiła w barwach gdańskiego klubu (wcześniej Polonia Leszno).

Wśród florecistów zwyciężył aktualny mistrz świata juniorów (do lat 17) Białorusin Aleksander Szaliankow. Dopiero 17. miejsce zajął ubiegłoroczny zwycięzca tego turnieju Krzysztof Pietrusiak (Sietom), który uległ w 1/16 koledze klubowemu Dariuszowi Włodarczykowi 14:15. Najwyżej z gdańszczan - na trzecim miejscu - został sklasyfikowany Konrad Pietrusiak.

W rankingu PZS prowadzi Michał Majewski (AZS AWF Warszawa, 275) przed Krzysztofem Pietrusiakiem (259).