Pięć razy w półfinale

Opolscy piłkarze nigdy nie zdobyli Pucharu Polski, nie grali też w finale. Pięciokrotnie docierali jednak do półfinałów.

Pierwszy raz w sezonie 1954/55, po drodze eliminując: Ruch Radzionków, Szombierki Bytom, Polonię Bydgoszcz. W półfinale lepsi okazali się futboliści Lechii Gdańsk.

Drugi raz w sezonie 1961/62. Przegrali wtedy z Górnikiem Zabrze 1:2, wcześniej eliminując: Błękitnych Kielce, Legię Warszawa i Karkonosze Jelenia Góra.

Po raz trzeci na drodze do finału stanął Raków Częstochowa w sezonie 1966/67. W pokonanym polu Odra zostawiła: Śląsk Wrocław, Polonię Bytom i Gwardię Warszawa.

W swym ostatnim sezonie w ekstraklasie 1980/81 Odra po raz czwarty doszła do półfinału. Lepsza okazała się jednak warszawska Legia, a wcześniej Odra eliminowała: Piasta Gliwice, Stal Mielec i Polonię Bytom.

Najbardziej pamiętany jest oczywiście ostatni półfinał. W sezonie 2000/01 opolanie najpierw wygrali z Olimpią Kamienna Góra, by później po porywających meczach eliminować pierwszoligowców: Pogoń Szczecin, Ruch Chorzów i Orlen (dziś Wisła) Płock. Przygoda znowu jednak zakończyła się w półfinale, gdzie lepszy okazał się zabrzański Górnik.