Hokej na trawie: Polska na mistrzostwach Europy

Reprezentacja laskarzy prowadzi w grupie A mistrzostw Starego Kontynentu. Polacy wygrali drugie spotkanie podczas turnieju w Barcelonie. Pokonali Szwajcarię 3:2

Obie drużyny zaczęły mecz ostrożnie, a pierwsi gola zdobyli Polacy. Strzelił go po ładnej akcji Artur Mikuła. W 19. min, przy stanie 1:0 dla naszej reprezentacji, na ławkę został odesłany Dariusz Rachwalski, któremu sędzia pokazał żółtą kartkę. Przez pięć minut Polacy grali więc w osłabieniu, ale gola nie stracili. Dwie minuty po tym, jak Rachwalski wrócił na boisko, kolejny polski zawodnik był zmuszony usiąść na ławce za żółtą kartkę - tym razem był to kapitan zespołu Robert Grzeszczak. Lecz i tej przewagi Szwajcarzy nie wykorzystali. Zostali za to skarceni tuż po przerwie, po strzale Piotra Mikuły. Było 2:0 dla Polski.

Spotkanie nadal nabierało rumieńców, a swoje zespoły przed utratą goli ratowali bramkarze. Bronili strzały z akcji i krótkich rogów. Jako pierwszy pomylił się szwajcarski golkiper Patrick Egloff w 48. min, przy strzale Zbigniewa Juszczaka z krótkiego rogu. Doskonale za to przy stałych fragmentach gry spisywał się bramkarz ekipy polskiej Arkadiusz Matuszak.

Do 60. minuty, w której Szwajcarzy wykorzystali krótki róg. Po rozpoczęciu gry Szwajcarzy natychmiast wprowadzili piłkę do półkola strzałowego, w którym został sfaulowany Thomas Gähwiler. Chwilę później strzelił celnie z krótkiego rogu. Od zdobycia przez Helwetów poprzedniej bramki minęło zaledwie 100 s! Było tylko 3:2 dla Polski. Niewiele brakowało, by Polacy stracili trzeciego gola w następnej minucie, ale strzał Beni Steinemanna był niecelny. Polacy przesunęli się do obrony i do końca meczu żadnej z drużyn nie udało się uderzyć na bramkę rywala.

Było to drugie zwycięstwo Polski w mistrzostwach Europy. Przypomnijmy, że we wtorek reprezentacja pokonała Szkocję 4:3. W piątek podopieczni trenera Jerzego Jóskowiaka zagrają z Holendrami. Będzie to prawdziwy test dla biało-czerwonych, bo ich rywale są aktualnymi mistrzami olimpijskimi i brązowymi medalistami mistrzostw świata. Wczoraj Holendrzy sensacyjnie przegrali z Anglią 0:3.

POLSKA - SZWAJCARIA 3:2 (1:0)

Bramki: 1:0 Artur Mikuła (9. min), 2:0 Piotr Mikuła (38.), 3:0 Zbigniew Juszczak (48., z krótkiego rogu), 3:1 Thierry Grandchamp (60., z krótkiego rogu), 3:1 Thomas Gähwiler (61.)

POLSKA: Matuszak - Dutkiewicz, M. Juszczak, Małecki, Grzeszczak, Z. Juszczak, Rachwalski, T. Choczaj, S. Choczaj, P. Mikuła, Marcinkowski. Wchodzili: Kluczyński, A. Mikuła, Wichłacz, Wybieralski.

SZWAJCARIA: Egloff - Gähwiler, Bircher, Keller, Steinemann, Fischbach, Kloter, Grandchamp, Cavallet, Penny, Muggli. Wchodzili: Cottier, Wullschleger, Bernhard.

WYNIKI GRUPY A

Polska - Szwajcaria 3:2 Holandia - Anglia 0:3 Włochy - Szkocja 0:1