Na trasę 60. wyścigu Tour de Pologne wyruszyło spod fontanny Neptuna w Gdańsku 160 kolarzy z 20 grup. Na liście startowej zabrakło wprawdzie mistrza świata i "supergwiazdy" Mario Cipolliniego, ale znalazło się na niej aż sześciu triumfatorów Tour de Pologne: Francuz Laurent Brochard (wygrał w ub. r.), Dariusz Baranowski (1991, 1992, 1993), Tomasz Brożyna (1999), Piotr Przydział (2000), Czech Ondrej Sosenka (2001) oraz Zbigniew Piątek (1987). W imprezie weźmie udział również dwóch kolarzy z Warmii i Mazur: olsztynianin Marek Rutkiewicz (pojedzie w barwach francuskiej grupy Cofidis, w ub. r. zawodnik ten zajął trzecie miejsce w TdP) oraz pochodzący z Kętrzyna Tomasz Kłoczko (pojedzie w barwach grupy Ambra Weltour Katowice).
Trasa tegorocznego Tour de Pologne jest podobna do tych z lat 2001 i 2002. Kolarze rozpoczęli wyścig w Gdańsku, a zakończą jazdą indywidualną na czas na trasie Jelenia Góra - Karpacz. W porównaniu do dwóch poprzednich edycji zawodów, identyczne są trzy ostatnie etapy w Karkonoszach. Wyścig ominie jednak Pomorze Zachodnie i ziemię lubuską, a poprowadzi przez Warmię i Mazury, Kujawy i Wielkopolskę. Nowe miasta na trasie Tour de Pologne to: Olsztyn, Tczew, Ostróda, Bydgoszcz, Inowrocław, Kalisz i Oleśnica.
Peleton Tour de Pologne wystartuje do II etapu we wtorek w południe z Tczewa. Półtorej godziny później zawodnicy wjadą na tereny województwa warmińsko-mazurskiego. W Iławie, ok. godz. 14.15, walczyć będą o punkty na Kredyt Bank Premii. Kolejna premia znajduje się w Ostródzie (ok. godz. 15.05).
Najważniejsze rozstrzygnięcia liczącego 202 km II etapu zapadną na ulicach Olsztyna. Tutaj kolarze spodziewani są ok. godz. 16.15. Zawodnicy ścigać się będą głównie na ulicach Piłsudskiego i Dworcowej. Na tych ulicach przejadą cztery pętle po 5,2 km, zanim wjadą na metę przy hali Urania. Według fachowców główną rolę na mecie II etapu odegrają sprinterzy.
Tour de Pologne odbywa się już po raz 60. (pierwszy raz wyścig ruszył 75 lat temu). Po raz dziesiąty organizuje go Czesław Lang, który zwyciężył w tej imprezie w roku 1980. We wrześniu polski narodowy wyścig jest obok Vuelta a Espana najważniejszą imprezą w Europie. Dla wielu zawodników jest to ostatni sprawdzian przed październikowymi mistrzostwami świata. Pula nagród 60. Tour de Pologne wynosi 150 tys. dolarów, o 30 tys. więcej niż przed rokiem. Zwycięzca otrzyma fiata punto.
Tour de Pologne ma obecnie drugą kategorię UCI (Międzynarodowa Unia Kolarska), co powoduje, że na liście startowej przeważają grupy światowej elity, czyli pierwszej dywizji UCI. W tegorocznej edycji będzie ich dziewięć, a wśród nich ekipa CCC-Polsat. W sumie w wyścigu wystartuje siedem polskich zespołów. Oprócz wspomnianego CCC-Polsat pojadą także należące do trzeciej dywizji UCI ekipy: Action nVidia Mróz, Legia Bazyliszek Luxmed, Servisco Koop, Mikomax Browar Staropolski i Ambra Weltour oraz młodzieżowa reprezentacja Polski.
Trasa 60. Tour de Pologne:
1. etap (8 września): Gdańsk - Gdynia (168,5 km)
2. etap (9 września): Tczew - Olsztyn (202 km)
3. etap (10 września): Ostróda - Bydgoszcz (204 km)
4. etap (11 września): Inowrocław - Kalisz (183 km)
5. etap (12 września): Oleśnica - Szklarska Poręba (229 km)
6. etap (13 września): Piechowice - Karpacz (166,5 km)
7. etap (14 września): Jelenia Góra - Karpacz (61 km)
8. etap (14 września): Jelenia Góra - Karpacz, czasówka (19 km)