Rusza XVIII Międzynarodowy Turniej Syrenka Cup

W 1986 roku na boiskach Mazowsza w tym turnieju grał późniejszy mistrz świata i Europy Zinedine Zidane. Na czterech boiskach w regionie rozpoczyna się Syrenka Cup. Polacy w Grudziądzu zagrają z Węgrami

Poprzednią edycję turnieju 16-latków (obecnie rocznik 1987) wygrali Czesi. - Mam nadzieję, że przywiozą ze sobą przechodni puchar Syrenki - żartuje prezes K-PZPN Eugeniusz Nowak. To m. in. on wpadł na pomysł ściągnięcia prestiżowego turnieju z Mazowsza na Kujawy i Pomorze. - Powstała idea, by spróbować rotacyjnie pokazywać tę imprezę w innych częściach kraju. Myślę, że warto, bo z całym szacunkiem dla wysiłków mazowieckich organizatorów, ale jeśli w zeszłym roku mecz o 3. miejsce oglądało 50 osób, to znaczy, że chyba impreza nie cieszy się już popularnością - mówi Nowak. Udało się też zaprosić gości specjalnych. Jutrzejszy mecz Polaków (w Toruniu lub Ciechocinku) obejrzy sam Kazimierz Górski, który wyraził także wolę spotkania się z młodzieżą w Świeciu. Przybędzie także inny trener, Andrzej Strejlau, który również spotka się z młodzieżą, ale w Grudziądzu.

Niestety w kadrze trenera Michała Globisza nie ma żadnego przedstawiciela regionu. Ale dziś w Grudziądzu, gdzie Polacy zmierzą się z Madziarami (tylko tu organizatorzy wprowadzili bilety w symbolicznej cenie 2 i 1 zł, ale każdy bilet bierze udział w losowaniu nagród: sprzętu rtv i agd - przyp. red.), będzie można zobaczyć w akcji m. in. Piotra Urbana. Syn znanego reprezentanta kraju Jana, jak ojciec jest napastnikiem. W juniorskim zespole Osasuny Pampeluny zdobył w poprzednim sezonie 20 goli! Inną wschodząca gwiazdą polskiej piłki jest Bartosz Białkowski. Mający 192 cm wzrostu olbrzym strzeże polskiej bramki. Ubiegała się o niego Hertha Berlin, ale ostatecznie przejęła Legia Warszawa.

Poza głównym trofeum, piłkarze walczyć będą też o miano najlepszego zawodnika, bramkarza i nagrodę fair play (1 punkt karny za żółtą, trzy za czerwoną kartkę) - ufundowane przez wojewodę kujawsko-pomorskiego Romualda Kosieniaka oraz puchary od PZPN: dla zwycięzców, najskuteczniejszego strzelca i drużyn. W ubiegłorocznym finale biało-czerwoni ulegli Czechom. Podopieczni Globisza od poniedziałku trenują na boiskach Wdy Świecie i Strażaka Przechowo.

Na konferencji przed Syrenka Cup władze K-PZPN poinformowały także, że mecz eliminacji mistrzostw Europy kobiet Polska - Islandia. Odbędzie się na stadionie Zawiszy w Bydgoszczy 27 września o 15. Wstęp będzie bezpłatny. Szefowie Zawiszy ubiegają się o certyfikat UEFA, który na okres dwóch lat umożliwi rozgrywanie meczów europejskiej federacji na obiekcie przy ul. Gdańskiej.

17 lat temu w Syrence...

...grał Zinedine Zidane, który w 1998 został najlepszym piłkarzem globu. Właśnie w tamtym roku Zizou poprowadził Francję do pierwszego w historii mistrzostwa świata. W finale strzelił Brazylijczykom dwa gole. W dwa lata po tym jak w 1962 na mocy traktatu z Francją Algieria odzyskała niepodległość, nastąpił zamach stanu. Tysiące przeciwników pułkownika Bumediena wyemigrowało do Francji. Samil i Malika Zidane trafili do Marsylii, gdzie 23 czerwca 1972 urodził im się Zinedine Yazid. Zinedine po arabsku znaczy "piękno walki". Kiedy w 1984 roku "trójkolorowi" organizowali mistrzostwa Europy, Zizou podawał piłki w czasie półfinałowego meczu gospodarzy z Portugalią. Jedna z nich trafiła do idola młodzieńca Michela Platiniego... Zidane w futbolu osiągnął już prawie wszystko. Debiutował w Cannes ('88/'89), potem było Bordeux i debiut w reprezentacji Francji: ostatnie 17 minut towarzyskiego meczu z Czechami i dwa gole (1994 rok). Później Juventus Turyn i Real Madryt. Może i w 18. edycji Syrenki narodzi się gwiazda.

Jak zagrają?

Środa (wszystkie mecze o 16)

Grupa A

Belgia - Ukraina, Inowrocław (mecz nr 1)

Słowacja - Rosja, Solec Kujawski (2)

Grupa B

Czechy - Dania, Świecie (3)

Polska - Węgry, Grudziądz (4)

Czwartek (mecze o 16)

zwycięzca meczu nr 1 - zwycięzca 2, Sępólno Krajeńskie (5)

pokonany 1 - pokonany 2, Gniewkowo (6)

zwycięzca 3 - zwycięzca 4, Toruń (7)

pokonany 3 - pokonany 4, Ciechocinek (8)

Piątek - dzień wolny

Sobota

o 7. miejsce

pokonany 6 - pokonany 8, Świecie 10.30

o 5. miejsce

zwycięzca 6 - zwycięzca 8, Grudziądz 13

o 3. miejsce

pokonany 5 - pokonany 7, Świecie 13

o 1. miejsce

zwycięzca 5 - zwycięzca 7, Grudziądz 16

Polska

Trener: Michał Globisz, asystent: Dariusz Wójtowicz, trener bramkarzy: Andrzej Dawidziuk, kierownik drużyny: Andrzej Onuszko, masażysta: Zbigniew Pietrzak

Kadra: Bartosz Białkowski (Polonia Elbląg), Mirosław Dębiec (Stal Mielec), Dawid Stronka (MSP Szamotuły), Mariusz Bochenek (Olimpia Miłki), Arkadiusz Czarnecki (Stomil Olsztyn), Jarosław Fojut (Darzbór Szczecinek), Łukasz Lebjoda (Warta Poznań), Maciej Biernacki (Polonia Warszawa), Mateusz Bukowiec (Górnik Zabrze), Paweł Ruszar (Energetyk Gryfino), Łukasz Figacz (Wisła Płock), Filip Burkhardt (Amica Wronki), Stanisław Dziekan (Zagłębie Lubin), Przemysław Trytko (Gwarek Zabrze), Marcin Ziatyk (MSP Szamotuły), Krzysztof Strugarek (Lech Poznań), Piotr Szkolnik (Wisła Kraków), Wojciech Wocial (Agrykola Warszawa), Artur Marciniak (Lech Poznań), Sebastian Żuchowski (UKP Zielona Góra), Damian Piotrowski (Zagłębie Lubin), Paweł Adamiec (SMS Łódź), Piotr Urban (Osasuna Pampeluna)