Przed GP Skandynawii

Szwedzka Federacja Motocyklowa nadal oblicza straty wynikające z odwołania turnieju o Grand Prix Skandynawii. Tymczasem organizatorzy sobotnich zawodów starają się zachęcić widzów do powtórnego odwiedzenia stadionu Ullevi

- To, co się stało w Goeteborgu jest największą porażką w historii szwedzkiego żużla. To jest kompromitacja. Do budowy toru użyto złego materiału. Było zbyt dużo gliny, w której grzęźli żużlowcy - przyznaje selekcjoner reprezentacji Szwecji Tony Olsson.

Podobnego zdania są szwedzkie media, które nie pozostawiają na organizatorach turnieju suchej nitki. "Planowana żużlowa feta zakończyła się skandalem na Ullevi" - napisał Dagens Nyheter. Aftonbadet podkreśla "w Goeteborgu wystawiliśmy się na pośmiewisko. To jest czarny rok szwedzkiego żużla. Po nieudanym GP w Sztokholmie w Goeteborgu nasza kompromitacja osiągnęła kulminację".

Szwedzi bardzo poważnie obawiają się, że odwołanie sobotniej imprezy może kosztować ich nawet utratę jednego turnieju w przyszłorocznym cyklu. - Z napięciem czekamy, czy BSI będzie chciała mieć z nami w ogóle do czynienia w przyszłości. Raczej stracimy prawa do organizacji jednej z imprez i to będzie Sztokholm - przewiduje odpowiedzialny za budowę toru z ramienia szwedzkiego związku motorowego Svemo Rolf Sundberg - Kozioł ofiarny został już wybrany. Jestem nim ja między innymi dlatego, że zamierzałem i tak skończyć moją pracę w Svemo. Wziąłem całą winę na siebie, ale czy to wystarczy? - dodaje.

Od poniedziałku nowa ekipa przygotowuje nowy tor na Ullevi. Organizatorzy przygotowali wiele dodatkowych atrakcji dla kibiców. Głównie dlatego, że do kas wróciło bardzo wiele biletów, a zainteresowanie wejściówkami na sobotnie zawody jest na razie bardzo nikłe.

Program artystyczny rozpocznie się już na 45 minut przed pierwszym wyścigiem. 24 wylosowanych fanów wyprowadzi żużlowców do prezentacji, kolejnych 24 opuści stadion z oryginalnymi kurtkami ozdobionymi autografami wszystkich uczestników cyklu. Najlepsza piątka GP (Tony Rickardsson, Nicki Pedersen, Leigh Adams, Jason Crump i Greg Hancock) w sobotę o 17.00 spotka się z fanami. - W ten weekend kibice będą najważniejsi - zapowiada szef BSI John Postlethwaite.

Copyright © Agora SA