Pamięci Ślusarskiego, Komara i Marca

LEKKA ATLETYKA. Przed pięcioma laty w wypadku samochodowym zginęli Władysław Komar, Tadeusz Ślusarski i Jarosław Marzec. W ten weekend odbędą się zawody sportowe poświęcone ich pamięci.

W niedzielę minie pięć lat od tragicznego wypadku, jaki wydarzył się pod Przybiernowem. W wypadku śmierć poniosła trójka wybitnych polskich sportowców, których pamięć w Międzyzdrojach i Dziwnowie uczczą ich przyjaciele.

Ku czci Jarosława Marca organizowany jest tradycyjny bieg "Cztery mile Jarka". Odbędzie się on w sobotę o godz. 14 na ulicach Dziwnowa w ramach Festiwalu Sportu. Zawody zamknie uroczystość odsłonięcia medali w Alei Gwiazd Sportu. W tym roku repliki najcenniejszych sportowych medali odsłoni pięciu sportowców: Jerzy Kulej (boks), Grzegorz Lato (piłka nożna), Władysław Kozakiewicz (tyczka), Mieczysław Nowicki (kolarstwo) i Marek Łbik (kajakarstwo).

Dzień później zaplanowano Mityng im. Władysława Komara i Tadeusza Ślusarskiego. Niedzielne zawody na promenadzie poprzedzi msza święta w intencji sportowców, która o godz. 9 rozpocznie się w kościele pw. św. Piotra w Międzyzdrojach. Po niej po raz pierwszy w ramach mityngu przeprowadzony zostanie tzw. bieg śniadaniowy. Podobne biegi odbywają się przed największymi maratonami na świecie. W typowo rekreacyjnym truchtaniu na dystansie 4,2 km udział może wziąć każdy. Zgłoszenia przyjmowane będą do godz. 10 przed hotelem Amber Baltic.

Najważniejsza część mityngu rozpocznie się wieczorem. O godz. 19 nastąpi uroczyste otwarcie zawodów, a zaraz po nim konkurs pchnięcia kulą i nocny konkurs tyczki.

- Tradycyjnie konkurs kuli traktujemy zabawowo - mówi Bogusław Mamiński, organizator zawodów. - Wystartują w nim m.in. Darek Juzyszyn - rekordzista Polski w rzucie dyskiem, Szymon Ziółkowski - mistrz olimpijski i świata w młocie, aktor Zbigniew Buczkowski. Za to skok o tyczce jest już na poważnie.

Gwiazdy skoku o tyczce

Denis Jurzenko (Ukraina) - 25-letni zawodnik z rekordem życiowym 5.75 m. W tym roku skakał już 5.73. Uczestnik olimpiady w Sydney.

Aleksander Korczmid (Ukraina) - aktualny mistrz Europy do lat 23 i wicemistrz kraju. Rekord życiowy - 5.75.

Toby Stevenson (Stany Zjednoczone) - w tym roku 5.75 m. Skacze w kasku na głowie.

Artem Kuptsow (Rosja) - 19-latek jest aktualnym halowym rekordzistą świata juniorów. Z wynikiem 5.70 zajmuje w Europie pierwsze miejsce na liście w swojej kategorii wiekowej.

Maurilio Mariani (Włochy) - rekord życiowy 5.60 m. Dwukrotny wicemistrz Włoch. Jego trenerem jest Witalij Pietrow, były szkoleniowiec Sergieja Bubki.

Adam Kolasa - mistrz Polski. Za tydzień będzie walczył w mistrzostwach świata w Paryżu. Jego najlepszy tegoroczny rezultat to 5.70.

Przemysław Czerwiński - wicemistrz na otwartym stadionie, halowy mistrz. Finalista mistrzostw świata juniorów na Jamajce. Rekord życiowy - 5.50.

Opr. ola

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.