Rusza IV liga

W sobotę i niedzielę inaugurują sezon czwartoligowcy. W rozgrywkach wystartuje 18 zespołów. Co najmniej cztery z nich mają aspiracje na awans do III ligi

Jednym z faworytów jest Olsztyński Klub Piłkarski Warmia i Mazury. W poprzednim sezonie OKP zakończyło rozgrywki na czwartym miejscu. Bardzo dobra w wykonaniu młodych olsztyńskich piłkarzy była runda wiosenna. Podopieczni Daniela Dylusia zdobyli 35 punktów i, biorąc pod uwagę tylko drugą cześć sezonu, znaleźli się tuż za Drwęcą Nowe Miasto Lubawskie (drużyna ta uzyskała awans do III ligi).

- Cel, jaki postawiliśmy przed drużyną w tym sezonie, to awans do III ligi - mówi Alojzy Jarguz, prezes OKP. - Sądzę, że stać na to naszych zawodników, aczkolwiek nie będzie to zadanie łatwe. Będziemy mieli czterech - pięciu rywali, którzy także będą chcieli w przyszłym sezonie grać w III lidze.

Podobnego zdania jest także Daniel Dyluś, trener OKP: - Uważam, że drużyna w obecnym kształcie jest w stanie podjąć takie wyzwanie. Chłopcy są głodni sukcesu i jeżeli nie wydarzy się coś nieprzewidzianego, będziemy dążyli do uzyskania awansu do III ligi. Tym bardziej że zespół został uzupełniony kadrowo. Do dyspozycji mam 24 piłkarzy. Wszystko jednak zweryfikują rozgrywki ligowe.

Zawodnicy Olsztyńskiego Klubu Piłkarskiego przygotowywali się na własnych obiektach. Rozegrali także kilka sparingów. Ulegli trzecioligowcom Polonii Elbląg 1:3 i MKS-owi Mława 2:4 oraz wygrali z DKS-em Dobre Miasto 4:1 oraz z Olimpią Olsztynek 5:1. Najwięcej bramek podczas meczów sparingowych strzelił Dariusz Radziszewski - 4.

Przypomnijmy, że OKP Warmia i Mazury utworzony został na bazie rezerw Stomilu Olsztyn. Z założenia w klubie mają grać zawodnicy z Olsztyna oraz utalentowani piłkarze z województwa. Większość z nich uczy się w szkołach średnich i studiuje na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Pierwszy mecz zawodnicy OKP rozegrają w Biskupcu, gdzie o ligowe punkty walczyć będą z tamtejszą Tęczą.

Kolejnym pretendentem do gry w trzeciej lidze jest Sokół Ostróda. Podopieczni Jerzego Radziwona, jako beniaminek w czwartej lidze, w poprzednim sezonie zajęli drugie miejsce. Jednak mimo wzmocnień (w drużynie występować będzie m.in. Tomasz Radziwon, który ma na swoim koncie występy w ekstraklasie) trener Sokoła uważa, że będzie to sezon znacznie trudniejszy: - Przeciwnicy będą nas traktować zupełnie inaczej niż w minionych rozgrywkach, gdy byliśmy beniaminkiem. Mam nadzieję, że uda nam się ponownie zająć miejsce w pierwszej trójce.

W gronie faworytów znajduje się także Jeziorak Iława, który minione czwartoligowe rozgrywki zakończył na trzecim miejscu.

- Trudno przewidywać, jaki będzie przebieg sezonu - mówi Wojciech Tarnowski, trener Jezioraka Iława. - Chciałbym, aby moja drużyna znalazła się w czołówce, która będzie nadawała ton rozgrywkom. Tym bardziej, że udało nam się zbudować ciekawy, perspektywiczny zespół. Zapowiada się niezwykle ciekawa rywalizacja ze względu na bardzo interesujące drużyny, które awansowały z okręgówki.

Do grona czwartoligowców dołączyła między innymi Warmia Olsztyn, która w poprzednim sezonie zajęła premiowane awansem drugie miejsce w pierwszej grupie ligi okręgowej.

- Jesteśmy beniaminkiem, który nie dokonał praktycznie żadnych wzmocnień - mówi Tomasz Słomiński, trener Warmii. - Grając w większości wychowankami, chcemy zająć bezpieczne miejsce w środku tabeli, które pozwoli nam pozostać w IV lidze.

Mecze pierwszej rundy:

sobota:

14.00 Ewingi Zalewo - Polonia Lidzbark Warmiński

15.00 Tęcza Biskupiec - OKP Warmia i Mazury

16.00 Warmia Olsztyn - Mazur Ełk (mecz rozegrany zostanie na stadionie przy ul. Sybiraków)

16.00 Huragan Morąg - Motor Lubawa

16.00 Błękitni Orneta - Orlęta Reszel

17.00 Sokół Ostróda - MKS Biała Piska

17.00 Polonia Pasłęk - Granica Kętrzyn

niedziela:

16.00 MKS Korsze - Start Działdowo

17.00 Jeziorak Iława - Mrągowia Mrągowo