Paulina Barzycka przed mistrzostwami świata

Pływanie. Dzisiaj Paulina Barzycka wylatuje do Barcelony na mistrzostwa świata. Udział w tej imprezie to życiowy sukces pływaczki lubelskiego Orlika

Barzycka wystartuje w Barcelonie na trzech dystansach w stylu dowolnym. W najbliższy wtorek wystąpi w wyścigu na 200 m, w czwartek na 100, a w następną sobotę na 50 m. W tych dniach będą się odbywały eliminacje, w razie awansu naszą pływaczkę po południu czekają półfinały. Finały zostaną rozegrane następnego dnia. Trener Pauliny Sławomir Pliszka zaznacza jednak, że szanse na przejście do finału są niewielkie. Podkreśla on, że już samo zakwalifikowanie się jego podopiecznej do mistrzostw świata jest jej wielkim sukcesem. Pływaczka Orlika znalazła się w Barcelonie w reprezentacji Polski liczącej zaledwie sześcioro zawodników, którzy wypełnili minimum.

Trzeźwo oceniając szanse lubelskiej kraulistki, jej trener uważa, że aby awansować do półfinału w każdej konkurencji, w której wystartuje, Barzycka będzie musiała poprawić swój rekord życiowy. Byłoby to zadanie w pełni realne, bo w maju i czerwcu osiągnęła wysoką formę, niestety przed dziesięcioma dniami zawodniczka nabawiła się infekcji i musiała się poddać kuracji antybiotykowej. Nie wiadomo, jak to wpłynie na jej dyspozycję, trzeba też pamiętać, że choroba zakłóciła jej rytm treningowy.

Trener Pliszka i zawodniczka najwięcej szans widzą w jej starcie na 100 m, a w drugiej kolejności na 200 m. Z tym dłuższym dystansem wiążą się plany na dalszy rozwój jej kariery i aspiracje olimpijskie.

Pierwsze starty Polaków będą miały miejsce już w niedzielę, Paulina Barzycka stanie na słupkach dwa dni później. Będzie miała czas na oswojenie się z atmosferą wielkiej imprezy i opanowanie tremy. Trener spodziewa się wysokiego poziomu imprezy w Barcelonie. Niezależnie od miejsc w samych mistrzostwach świata zawodnicy będą chcieli na rok przed Olimpiadą wywalczyć sobie prawo startu w Atenach, stąd można oczekiwać bardzo mocnego pływania.

Paulina Barzycka ma 17 lat, pływanie zaczęła uprawiać w lubelskiej Szkole Podstawowej nr 30 pod kierunkiem trenera Marka Króla. W 1997 roku będąc w piątej klasie przeniosła się do SP 22 i znalazła się pod opieką Sławomira Pliszki, została też zawodniczką Orlika. W dorobku ma medale mistrzostw Polski seniorów na 50, 100 i 200 m stylem dowolnym, 50 m motylkowym. Trudno zliczyć wszystkie jej medale i tytuły mistrzyni Polski juniorów w różnych kategoriach wiekowych - jest ich ponad 40. Do dzisiaj na 100 m kraulem Barzycka jest rekordzistką kraju juniorów do lat 14.

Jej aktualne rekordy życiowe w kraulu wynoszą: na 50 m - 25,98; 100 m - 56,00; 200 - 2.02,36. Na dystansach 100 i 200 m są one zarazem rekordami kraju juniorów 17- i 18-letnich. Największymi sukcesami międzynarodowymi Pauliny są: wywalczony przed rokiem brązowy medal mistrzostw Europy juniorek w sztafecie 4x100 m st. dow. i w tych samych zawodach indywidualnie czwarte miejsce na 50 i piąte na 100 m kraulem.