Radomianie promują piłkę ręczną na plaży

Zanim rozpoczną właściwe przygotowania do sezonu, szczypiorniści AZS-u Politechnika Radomska i Eltastu Radom wystąpią w turnieju piłki ręcznej plażowej w Świnoujściu

Zawody rozegrane zostaną przy okazji studenckiego festiwalu artystycznego FAMA 2003. - Na pomysł zorganizowania takiego turnieju wpadłem już wcześniej - mówi wicedyrektor FAMY, znany miłośnik szczypiorniaka w Radomiu i działacz AZS-u Politechnika Tomasz Paduch. - Skontaktowałem się ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce, dostałem błogosławieństwo i dziś już wiem, że w Świnoujściu powinna być udana impreza.

W realizacji pomysłu z pewnością bardzo pomogą Paduchowi gracze AZS-u Politechnika Radomska i Eltastu. Do Świnujścia wybiera się bowiem dziesięcioosobowa ekipa z Radomia, która do boju wystawi dwie drużyny. Z AZS-u pojadą: Tomasz Litwińczuk, Paweł Tatar, Tomasz Radowiecki, Marek Nawrocki, Paweł Wojcieszek, Dominik Michoń i trener Marek Zdziech, który nie tylko wystąpi w roli szkoleniowca, ale i aktywnego gracza. Gościnnie AZS reprezentować będą zawodnicy Eltastu: Karol Drabik, Grzegorz Sobut i Artur Gryla. - Choć turniej rozpoczyna się 25 lipca, nasza grupa stawi się w Świnoujściu już 21. Oprócz tego że sami będziemy się uczyć gry w piłkę ręczną plażową, chcemy do tego zachęcić wszystkich plażowiczów - podkreśla Paduch. - Chodzi o propagowanie szczypiorniaka.

Wiele wskazuje na to, że turniej w Świnujściu będzie miał obsadę międzynarodową. Oprócz wielu ekip z Polski organizatorzy liczą bowiem na udział Niemców z Albeck i Rostocku. - Co prawda nie potwierdzili jeszcze uczestnictwa, ale wstępnie wyrazili chęć gry - informuje Paduch. Jak zaznacza, zawody na FAMIE są swoistym poligonem doświadczalnym. W Polsce piłka ręczna jest jeszcze mało znana, a jak podkreślają ci, którzy obserwowali tego typu zmagania - bardzo widowiskowa. - Pierwszy turniej organizuję w Świnoujściu, ale jako radomianin nie zapominam również o naszym mieście. Jak tylko wrócimy z FAMY, zabieram się do organizacji podobnego turnieju w Radomiu. W moim zamyśle zawody powinny zostać rozegrane na Rynku - kończy Paduch.

PRZEPISY GRY1. Piłka ręczna plażowa jest grą mającą na celu zabawę i propagowanie tej dyscypliny w wydaniu halowym.2. Zawody odbywają się na boisku o wymiarach 12 na 27 m.3. Drużyna składa się z czterech osób (bramkarz i trzech zawodników polu). Maksymalna liczba zawodników to osiem osób zgłoszonych przed meczem.4. Piłka ręczna plażowa jest grą bezkontaktową i zachowującą zasady fair play.5. Sędziowie (w liczbie dwóch prowadzących) mają pełną swobodę w przyznawaniu punktów np. dwa punkty za efektowne bramki (wrzutka).6. Mecz liczy dwie połowy (2 razy po 10 min). Obie połowy rozliczane są oddzielnie, w przypadku wygrania każdej z drużyn po jednej połowie rozstrzygnięcie następuje w systemie rzutów "sam na sam z bramkarzem".7. Spotkania rozgrywane są gumową chwytną piłką.8. Wszyscy zawodnicy grają boso.